bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Skóra marmurkowa – przyczyny i objawy u dorosłych, dzieci i niemowląt. Marmurkowa skóra u dziecka – czy ten problem minie? Skóra noworodka ma zabarwienie różowe lub bladoróżowe. Choroby skóry u niemowląt

Blog healthcare

Skóra marmurkowa – przyczyny i objawy u dorosłych, dzieci i niemowląt. Marmurkowa skóra u dziecka – czy ten problem minie? Skóra noworodka ma zabarwienie różowe lub bladoróżowe. Choroby skóry u niemowląt

Skóra marmurkowa to stan, w którym skóra nabiera marmurkowego wyglądu, charakteryzującego się występowaniem ciemnych plam na bladym tle skóry. To zaburzenie może występować zarówno u dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny i objawy marmurkowej skóry w różnych grupach wiekowych oraz jak pielęgnować skórę w przypadku wystąpienia tego problemu.

Spis treści

 1. Skóra marmurkowa u dorosłych: przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym zaburzeniem
 2. Marmurkowa skóra u dziecka: jakie objawy i przyczyny mogą się pojawić u dzieci z marmurkową skórą?
 3. Marmurkowa skóra u niemowlaka: co oznacza marmurkowa skóra u niemowląt i jakie są możliwe powody jej wystąpienia?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 6. Marmurkowa skóra na nogach: jakie mogą być przyczyny i jak skutecznie pielęgnować skórę na nogach w przypadku marmurkowego wyglądu?

Skóra marmurkowa u dorosłych: przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym zaburzeniem

Marmurkowa skóra u dorosłych może być wynikiem wielu czynników. Jedną z przyczyn może być zaburzona krążenie krwi, które prowadzi do różnorodnych zmian w skórze. Inne możliwe przyczyny to choroby naczyń krwionośnych, takie jak teleangiektazja czy żylaki, które powodują nieprawidłowe rozmieszczenie naczyń krwionośnych w skórze.

Objawy marmurkowej skóry u dorosłych obejmują widoczne plamy o różnym kształcie i intensywności na skórze. Skóra może wykazywać również uczucie pieczenia, swędzenia lub dyskomfortu. Aby radzić sobie z tym zaburzeniem, ważne jest dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry. Należy unikać czynników, które mogą nasilać wygląd marmurkowej skóry, takich jak niska temperatura, nadmierne narażenie na słońce czy używanie agresywnych kosmetyków. Zaleca się stosowanie nawilżających kremów i delikatnego mydła oraz chronienie skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Marmurkowa skóra u dziecka: jakie objawy i przyczyny mogą się pojawić u dzieci z marmurkową skórą?

Marmurkowa skóra u dzieci może być wynikiem genetycznych czynników, a także wystąpić w związku z pewnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zaburzeń związanych z marmurkową skórą u dzieci jest zespół Marfana. Objawy tego zespołu obejmują długie kończyny, wiotkie stawy i skoliozę. Inne przyczyny marmurkowej skóry u dzieci mogą obejmować nieprawidłowości w krążeniu krwi, niską masę ciała przy urodzeniu oraz wrodzone wady serca.

Objawy marmurkowej skóry u dzieci mogą różnić się od dorosłych. Miękkie, niebieskawe plamy pojawiają się na różnych obszarach ciała, takich jak kończyny, tułów i twarz. Możliwe jest również występowanie obrzęków, bardziej widocznych przy niskiej temperaturze lub podczas stresu. W przypadku marmurkowej skóry u dzieci, istotne jest monitorowanie i badanie inne objawy lub zmiany w zdrowiu dziecka, które mogą być związane z tym zaburzeniem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Marmurkowa skóra u niemowlaka: co oznacza marmurkowa skóra u niemowląt i jakie są możliwe powody jej wystąpienia?

Marmurkowa skóra u niemowląt jest często spotykana i zazwyczaj nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego. Jest to wynik niedojrzałego systemu krążenia u noworodka. U niemowląt naczynia krwionośne w skórze są nadmiernie bliskie powierzchni, co powoduje charakterystyczny marmurkowy wygląd. Te zmiany mogą być bardziej widoczne, gdy niemowlak jest zziębnięty lub w stresujących sytuacjach.

Marmurkowa skóra u niemowląt zazwyczaj zanika w ciągu pierwszego roku życia bez żadnej interwencji medycznej. Warto jednak pamiętać, że może być ona również związana z pewnymi chorobami, takimi jak wrodzone wady serca, niedobory krwi lub infekcje. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy lub inne zmiany w zdrowiu niemowlaka, skonsultuj się z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Marmurkowa skóra na nogach: jakie mogą być przyczyny i jak skutecznie pielęgnować skórę na nogach w przypadku marmurkowego wyglądu?

Marmurkowa skóra na nogach może być wynikiem różnych czynników. Jedną z możliwych przyczyn jest zaburzone krążenie krwi, które wpływa na prawidłową dystrybucję krwi w naczyniach skóry. Inne przyczyny marmurkowej skóry na nogach mogą obejmować problem z układem limfatycznym lub niskie ciśnienie krwi.

Aby skutecznie pielęgnować skórę na nogach w przypadku marmurkowego wyglądu, przede wszystkim zaleca się utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry. Stosuj nawilżające kremy lub maści na skórę, które pomogą utrzymać jej elastyczność i zapobiegną nadmiernemu przesuszeniu. Ważne jest również regularne wykonywanie delikatnego masażu nóg, aby poprawić krążenie krwi. Zaleca się również unikanie długotrwałego siedzenia lub stania, aby zapobiec nagromadzeniu się krwi w nogach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz