Drenaż limfatyczny - efekty uboczne i przeciwwskazania. Drenaż limfatyczny - przeciwwskazania do zabiegu. Masaż limfatyczny w domu. Wskazania 

Drenaż limfatyczny - efekty uboczne i przeciwwskazania. Drenaż limfatyczny - przeciwwskazania do zabiegu. Masaż limfatyczny w domu. Wskazania 

Drenaż limfatyczny to popularna metoda terapeutyczna stosowana w celu poprawienia krążenia limfatycznego i redukcji obrzęków. Choć jest to bezpieczny i skuteczny zabieg, istnieją pewne czynniki, które mogą powodować skutki uboczne lub stanowić przeciwwskazanie do jego wykonania. W tym artykule omówimy potencjalne efekty uboczne oraz sytuacje, w których należy unikać drenażu limfatycznego.

Drenaż limfatyczny: czy istnieją jakiekolwiek skutki uboczne?

Drenaż limfatyczny jest delikatną procedurą, która polega na delikatnym masażu limfatycznym, mającym na celu ułatwienie przepływu limfy przez układ limfatyczny. W większości przypadków drenaż limfatyczny nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Niemniej jednak, mogą wystąpić pewne reakcje organizmu, które warto znać.

Potencjalne skutki uboczne drenażu limfatycznego:

 • Odczucie zmęczenia: Po zabiegu drenażu limfatycznego niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie zmęczenie. Jest to naturalna reakcja organizmu na stymulację układu limfatycznego.
 • Stany zapalne: W niektórych przypadkach drenaż limfatyczny może wywołać stany zapalne skóry, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą. Jeśli doświadczasz zaczerwienienia, bólu lub obrzęku, skonsultuj się z terapeutą.
 • Wzrost przepływu limfy: Drenaż limfatyczny zwiększa przepływ limfy przez układ limfatyczny, co może prowadzić do zwiększonej ilości wydzielanej moczu. Po zabiegu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

W większości przypadków te efekty uboczne są łagodne i przemijające. Jednak zawsze warto skonsultować się z terapeutą przed rozpoczęciem zabiegu, aby poinformować go o ewentualnych problemach zdrowotnych.

Presoterapia: możliwe skutki uboczne i środki ostrożności

Presoterapia jest jedną z technik związanych z drenażem limfatycznym. Polega ona na mechanicznym ucisku na kończyny za pomocą specjalnego aparatu. Chociaż jest to bezpieczna metoda, istnieją pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Możliwe skutki uboczne presoterapii:

 • Obolałość mięśniowa: Intensywny ucisk wywołany presoterapią może prowadzić do obolałości mięśniowej, szczególnie u osób o wrażliwych mięśniach.
 • Problemy z krążeniem: Presoterapia może wpływać na układ krążenia, co może skutkować zawrotami głowy lub uczuciem niedokrwienia. Osoby z wcześniejszymi problemami krążeniowymi powinny unikać tej metody.
 • Oparzenia skóry: Niewłaściwe użycie aparatu presoterapeutycznego może prowadzić do uszkodzeń skóry, takich jak oparzenia lub odleżyny. Warto zadbać o odpowiednie ustawienie i kontrole podczas zabiegu.

Jest kilka warunków, które mogą przeciwwskazywać użycie presoterapii. Należą do nich:

 • Cukrzyca
 • Choroby układu krążenia
 • Choroby skóry
 • Choroby serca
 • Ciąża

Przed rozpoczęciem presoterapii zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby ocenić indywidualne ryzyko i dostosować intensywność i częstotliwość zabiegów.

Limfodrenaż - kiedy nie wykonywać?

Limfodrenaż jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, który wspomaga funkcjonowanie układu limfatycznego. Jest stosowany w wielu przypadkach, ale istnieje jednak kilka sytuacji, w których należy unikać wykonania tej procedury.

Przeciwwskazania do limfodrenażu:

 • Infekcje: W przypadku infekcji skóry lub infekcji ogólnoustrojowej, wykonanie limfodrenażu może pogorszyć stan zdrowia. Należy czekać na pełne wyzdrowienie przed rozpoczęciem zabiegu.
 • Nowotwory: W niektórych przypadkach limfodrenaż może nie być zalecany u pacjentów z aktywnym nowotworem. Warto skonsultować się z lekarzem, aby ocenić, czy zabieg jest odpowiedni w danym przypadku.
 • Zakrzepy i zakrzepica: Pacjenci z wykrytymi zakrzepami lub zakrzepicą nie powinni poddawać się limfodrenażowi, ponieważ może on zwiększać ryzyko uwolnienia skrzepu i jego przemieszczenia.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów zdrowotnych zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą przed wykonaniem limfodrenażu.

Masaż limfatyczny: przeciwwskazania i ograniczenia

Masaż limfatyczny jest jedną z form drenażu limfatycznego, która angażuje delikatne ruchy i ucisk na obszary zastoju limfy. Pomaga to w poprawie krążenia limfatycznego i redukcji obrzęków. Niemniej jednak, istnieją określone przeciwwskazania i ograniczenia, które trzeba wziąć pod uwagę.

Przeciwwskazania do masażu limfatycznego:

 • Niewydolność serca: Osoby z niewydolnością serca powinny unikać masażu limfatycznego, ponieważ ucisk na obszary zastoju limfy może pogorszyć stan serca.
 • Infekcje skóry: Masaż limfatyczny nie powinien być wykonywany na obszarach skóry z infekcją, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji.
 • Choroby nowotworowe: W przypadku aktywnego nowotworu lub zaawansowanej choroby nowotworowej, masaż limfatyczny może być przeciwwskazany ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się komórek rakowych w limfie.

Masaż limfatyczny powinien być wykonywany przez specjalistę lub terapeutę, który będzie w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i dostosować intensywność i techniki masażu.

Wprowadzenie drenażu limfatycznego do swojej rutyny pielęgnacyjnej może przynieść wiele korzyści, takich jak redukcja obrzęków, poprawa krążenia limfatycznego i ogólnego samopoczucia. Niemniej jednak, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny to skuteczna technika masażu, stosowana w celu poprawienia krążenia limfatycznego i usuwania toksyn z organizmu. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie tej procedury. Osoby z ostrym stanem zapalnym lub infekcją skóry nie powinny poddawać się drenażowi limfatycznemu, ponieważ może to pogorszyć stan i spowodować rozprzestrzenianie się infekcji. Również osoby z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca lub niedokrwieniem serca powinny unikać tej metody, ponieważ intensywny masaż może zwiększyć obciążenie serca i spowodować powikłania. Innymi przeciwwskazaniami są również niedrożność naczyń limfatycznych, skaza krwotoczna, nowotwory złośliwe oraz żylaki. Przed przystąpieniem do drenażu limfatycznego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia i pomoże podjąć właściwą decyzję. W przeciwnym przypadku, masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Dlaczego warto poddać się zabiegowi drenażu limfatycznego?

Drenaż limfatyczny to skuteczna technika masażu, która pomaga w usprawnianiu krążenia limfy w organizmie. Istnieje wiele powodów, dla których warto poddać się temu zabiegowi. Pierwszym z nich jest poprawa funkcjonowania układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny usuwa nadmiar płynów limfatycznych, co może pomóc w redukcji obrzęków i opuchlizny, szczególnie w obrębie rąk i nóg. Zabieg ten może również wspomagać procesy detoksykacji organizmu, pomagając w usuwaniu toksyn i odpadów metabolicznych. Drenaż limfatyczny poprawia również zdrowie skóry, zapewniając lepsze odżywienie komórek i usuwając zanieczyszczenia zewnętrzne. Zabieg ten jest również korzystny przy leczeniu stanów zapalnych, zmniejszając ból i stan zapalny. Warto poddać się drenażowi limfatycznemu, ponieważ może on przynieść wielorakie korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca