Septoplastyka nosa – czym jest i na czym polega? Krzywa przegroda nosowa - na czym polega zabieg septoplastyki? Septoplastyka - wskazania do zabiegu. Jak wygląda korekta skrzywionej przegrody nosowej? 

Septoplastyka nosa – czym jest i na czym polega? Krzywa przegroda nosowa - na czym polega zabieg septoplastyki? Septoplastyka - wskazania do zabiegu. Jak wygląda korekta skrzywionej przegrody nosowej? 

Masz trudności z oddychaniem przez nos? Czy miewasz nawracające zatoki lub problemy z obrzękiem nosa? Może przyczyną jest skrzywiona przegroda nosowa. W takim przypadku septoplastyka nosa może okazać się skuteczną metodą rozwiązania tych problemów. Sprawdź, czym jest ten zabieg i jak może poprawić twoje samopoczucie.

Septoplastyka nosa – co to oznacza?

Septoplastyka nosa to zabieg chirurgiczny mający na celu korekcję skrzywionej przegrody nosowej. Przegroda nosowa dzieli jamę nosową na dwie części i składa się z chrząstek i kości. Jeśli przegroda jest skrzywiona, może prowadzić do trudności w oddychaniu, nawracających infekcji zatok, uporczywych katarów, chrapania, a także do bólów głowy. Septoplastyka jest rozwiązaniem dla pacjentów z nawracającymi objawami spowodowanymi skrzywioną przegrodą nosową.

Anatomia nosa i funkcja przegrody nosowej

Nos pełni wiele ważnych funkcji, takich jak filtrowanie i nawilżanie powietrza, rozpoznawanie zapachów, oraz pomaga w oddychaniu. Przegroda nosowa stanowi centralną część nosa i oddziela dwie jamy nosowe. Składa się z chrząstek i kości, które nadają jej strukturę i kształt. Jej główne zadanie polega na utrzymaniu drożności nosa i umożliwianiu prawidłowego przepływu powietrza. Skrzywiona przegroda może jednak prowadzić do asymetrii i utrudniać swobodne oddychanie.

Wskazania do septoplastyki - diagnoza i objawy

Główne wskazania do septoplastyki obejmują trudności w oddychaniu przez nos, nawracające infekcje zatok, chroniczne zastoje nosowe, katar, ból głowy, chrapanie oraz inne objawy związane ze skrzywioną przegrodą nosową. Diagnoza polega na ocenie objawów pacjenta, badaniu fizycznym nosa oraz często na wykonaniu endoskopii nosa. Przeszłe urazy nosa, wrodzone deformacje i nieprawidłowości nazwiskowe mogą być również wskazaniem do zabiegu.

Przeciwskazania do zabiegu korekty przegrody

Nie wszyscy pacjenci są odpowiednimi kandydatami do septoplastyki nosa. Czynniki przeciwskazujące do zabiegu mogą obejmować ogólny stan zdrowia pacjenta, aktywne infekcje, choroby krwotoczne, znaczne problemy ze strony krążenia, a także przewlekłe choroby układu oddechowego. Każdy przypadek jest jednak oceniany indywidualnie przez lekarza otolaryngologa.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do septoplastyki pacjent powinien poddać się wstępnym badaniom, takim jak badania krwi, ocena EKG i konsultacja anestezjologiczna. Lekarz może również zalecić unikanie leków i suplementów, które mogą wpływać na krzepliwość krwi. Należy również poinformować lekarza o innych schorzeniach, aktualnie przyjmowanych lekach oraz o alergiach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Przebieg operacji korekty przegrody nosowej

Septoplastyka nosa jest zazwyczaj przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na dostępie do przegrody nosowej przez wewnętrzne nozdrza, bez zewnętrznych nacięć. Lekarz wykonuje precyzyjne cięcia i usuwa ewentualne przeszkody w drożności nosa, a następnie przegrodę prostuje. Po zakończeniu operacji wkłada się do nozdrzy specjalne tamponady, które mają za zadanie zminimalizować krwawienie i pomóc w utrzymaniu właściwej formy przegrody.

Potencjalne ryzyko i powikłania

Podobnie jak każda operacja, septoplastyka nosa niesie pewne ryzyko powikłań. Mogą wystąpić takie problemy jak krwawienie, zakażenia, reakcje na znieczulenie, obrzęk nosa, a także utrata lub zmiana czucia w nosie lub wargach. Ważne jest, aby przed operacją omówić z lekarzem oczekiwane korzyści oraz istniejące ryzyko.

Rekonwalescencja po septoplastyce nosa

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort i obrzęk nosa przez kilka dni lub tygodni. Lekarz może zalecić stosowanie maści z antybiotykiem, płukanie nosa solą fizjologiczną, a także unikanie aktywności fizycznej i innych czynników, które mogą zwiększać krwawienie lub opóźniać gojenie. Pełne wyzdrowienie po zabiegu może trwać kilka tygodni lub dłużej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca