POChP - przewlekła obturacyjna choroba płuc - jakie są objawy i możliwości leczenia? 

POChP - przewlekła obturacyjna choroba płuc - jakie są objawy i możliwości leczenia? 

Sprawdź jakie są objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc 

POChP - objawy, które warto znać

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to poważne schorzenie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się trudnościami w oddychaniu, ograniczeniem przepływu powietrza przez płuca oraz postępującym pogorszeniem funkcji płuc. Poznaj najważniejsze objawy, które warto znać:

 1. Kaszel: Jednym z pierwszych sygnałów może być przewlekły kaszel, szczególnie rano.
 2. Napady duszności: Pacjenci z POChP często doświadczają duszności podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie po schodach czy prace domowe.
 3. Zwiększona produkcja wydzieliny: POChP może prowadzić do zwiększonej produkcji śluzu, które może być wypluwane w formie plwociny.
 4. Wzmożona męczliwość: Pacjenci z POChP mogą odczuwać ogólne osłabienie organizmu i trudności w wykonywaniu wcześniej prostych czynności.
 5. Pieczenie w klatce piersiowej: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort lub ból w klatce piersiowej.

Jeśli doświadczasz tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem, który może postawić dokładną diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie.

POChP - co to jest i jakie są przyczyny?

POChP to przewlekła choroba układu oddechowego charakteryzująca się ograniczeniem przepływu powietrza, których główną przyczyną jest uszkodzenie płuc spowodowane długotrwałym narażeniem na szkodliwe czynniki, takie jak palenie tytoniu oraz zanieczyszczenia powietrza. W pęcherzykach płucnych, które służą do wymiany tlenu i dwutlenku węgla, dochodzi do nieodwracalnej destrukcji tkanki.

Inne czynniki ryzyka związane z rozwojem POChP to:

Średnia długość życia przy POChP - czynniki wpływające na prognozę

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to poważne schorzenie, które wpływa na jakość życia pacjentów. Prognoza i długość życia są zależne od wielu czynników, w tym:

 • Wielkości uszkodzenia płuc.
 • Stopnia ograniczenia przepływu powietrza.
 • Czy pacjent prowadzi zdrowy styl życia.
 • Czy pacjent nadal pali papierosy.
 • Obecności innych chorób współistniejących, takich jak choroba serca czy cukrzyca.

Wczesne wykrycie i odpowiednie zarządzanie chorobą, takie jak rzucenie palenia i regularne stosowanie leków przepisanych przez lekarza, mogą znacząco poprawić prognozę i jakość życia.

Klasifikacja POChP według ICD-10

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) definiuje przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w następujący sposób:

 • J43 - POChP.
 • J43.0 - Krople oskrzelowe.
 • J43.1 - Ropne rozstrzenie oskrzeli.
 • J43.2 - Centylowe POChP.
 • J43.8 - Inne określone przewlekłe obturacyjne choroby płuc.
 • J43.9 - Przewlekła obturacyjna choroba płuc, nieokreślona.

Klasyfikacja ta pozwala na dokładne określenie rodzaju i stopnia zaawansowania POChP, co ma istotne znaczenie w ustaleniu odpowiedniego leczenia i monitorowania postępu choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pochodzenie i przebieg ostatniego stadium POChP - informacje dla pacjentów

Ostatnie stadium POChP, nazywane także niewydolnością oddechową, jest najpoważniejszym etapem tej choroby. Charakteryzuje się znacznym upośledzeniem funkcji płuc i znacznym wpływem na codzienne życie pacjenta.

Pacjenci w tym stadium mogą doświadczać:

 • Trudności w oddychaniu w spoczynku.
 • Ciągłego uczucia zmęczenia i osłabienia.
 • Wzmożonej duszności podczas wykonywania najprostszych czynności.
 • Częstych infekcji dróg oddechowych.
 • Ogólnego pogorszenia jakości życia.

W zaawansowanym stadium POChP ważne jest, aby pacjenci byli pod opieką lekarza specjalisty, który zajmuje się chorobami płuc. Oprócz zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego, programy rehabilitacji oddechowej i wsparcie psychologiczne mogą pomóc w utrzymaniu jak najwyższej jakości życia.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – leczenie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to postępująca i nieodwracalna choroba, która charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez płuca. Leczenie POChP ma na celu łagodzenie objawów, poprawę jakości życia i opóźnienie postępu choroby. Ważne jest, aby podjąć działania w konsultacji z lekarzem specjalistą, takim jak pulmonolog, który dostosuje plan leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Oto główne aspekty leczenia POChP:

Zmiany stylu życia:

 • Rzucenie palenia: Palenie jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju POChP. Rzucenie palenia jest kluczowe dla ograniczenia postępu choroby.
 • Unikanie zanieczyszczonego powietrza: Ważne jest unikanie wdychania substancji drażniących, takich jak dym tytoniowy, pyły czy zanieczyszczenia powietrza.

Farmakoterapia:

 • Leki rozszerzające oskrzela: Leki beta2-mimetyczne i leki antycholinergiczne pomagają rozszerzyć oskrzela, ułatwiając oddychanie.
 • Leki przeciwzapalne: Glikokortykosteroidy mogą być stosowane w zaawansowanych przypadkach POChP w celu zmniejszenia stanu zapalnego w płucach.

Rehabilitacja oddechowa:

 • Programy rehabilitacji oddechowej prowadzone pod nadzorem specjalistów mogą pomóc w poprawie kondycji fizycznej, siły mięśniowej i lepszym radzeniu sobie z objawami.

Tlenoterapia:

 • W przypadkach ciężkiego niedotlenienia tlenoterapia może być konieczna. Tlen jest dostarczany pacjentowi za pomocą maski lub kaniuli nosowej.

Zarządzanie objawami:

 • Leki przeciwbólowe i przeciwbólowe mogą pomóc w łagodzeniu bólu i dyskomfortu związanego z chorobą.

Zapobieganie zaostrzeniom:

 • Wskazane jest unikanie infekcji dróg oddechowych i zaostrzeń choroby. Szczepienia przeciw grypie i pneumokokom mogą pomóc w redukcji ryzyka.

Dieta i ćwiczenia:

 • Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są ważne dla utrzymania ogólnej kondycji i wzmocnienia organizmu.

Wsparcie psychologiczne:

 • Pacjenci z POChP często doświadczają objawów depresji lub lęku. Wsparcie psychologiczne może pomóc w radzeniu sobie z chorobą i jej wpływem na życie codzienne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca