Rozciąganie - w jakim celu się je stosuje? Rodzaje rozciągania. Ćwiczenia rozciągające z gumami. Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające? Przykładowe ćwiczenia w stretchingu. Ćwiczenia na rozciąganie czemu są tak ważne

Rozciąganie - w jakim celu się je stosuje? Rodzaje rozciągania. Ćwiczenia rozciągające z gumami. Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające? Przykładowe ćwiczenia w stretchingu. Ćwiczenia na rozciąganie czemu są tak ważne

Czy zdarzyło Ci się kiedyś poczuć sztywność mięśni lub ból po treningu? Właśnie wtedy szansa na to, że brakowało Ci rozciągania jest bardzo duża. Rozciąganie to działanie, które przynosi wiele korzyści dla ciała, a jednocześnie jest łatwe do wykonania. Jakie rodzaje rozciągania istnieją? Jak się ich nauczyć i dlaczego warto z nimi ćwiczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Rozciąganie - co to jest i dlaczego jest ważne dla ciała?

Rozciąganie to działanie polegające na delikatnym (ale dobrze odczuwalnym) naciąganiu mięśni lub ścięgien. Celem rozciągania jest uelastycznienie mięśni, co ma wpływ na uzyskanie pełnego zakresu ruchu oraz na szybszą i skuteczniejszą regenerację mięśni po treningu. Dlatego też rozciąganie jest ważne zarówno przed treningiem, jak i po nim.

Rozciąganie dla początkujących - jak zacząć i jakie są korzyści?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, warto nauczyć się, jak prawidłowo rozciągać mięśnie już na początku. Przykładowo, rozciąganie tzw. "pieska" (czyli ciągnięcie kolan do klatki piersiowej) lub "skłony do przodu" to podstawowe ćwiczenia rozciągające, które nie powinny być dla Ciebie trudne.

Regularne rozciąganie może przyspieszyć tempo regeneracji organizmu i pomóc w ograniczeniu bólu mięśniowego. Inną korzyścią jest zwiększenie zakresu ruchu, co z kolei pozwala na wykonywanie ćwiczeń w pełnym wymiarze i poprawienie czucia swojego ciała.

Wytrzymałość na rozciąganie - jak ją rozwijać i dlaczego jest istotna?

Czy wiedziałeś, że wytrzymałość na rozciąganie może być równie ważna, co sama elastyczność mięśni? Regularne rozciąganie to jedno, ale trzeba pamiętać, że przy intensywnych ćwiczeniach pomocne może okazać się właśnie to, że organizm jest bardziej odporny na urazy i przeciążenia. Wytrzymałość na rozciąganie rozwija się poprzez wydłużanie czasu trwania rozciągania lub częstsze jego powtarzanie.

Dlaczego wytrzymałość na rozciąganie jest tak ważna? Po pierwsze, pomaga zadbać o właściwą równowagę między mięśniami, a po drugie, pozwala na uniknięcie kontuzji mięśni, co jest szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających sport.

Rozciąganie dynamiczne - metoda rozciągania przed treningiem

Rozciąganie dynamiczne to zabieg, który lepiej sprawdza się przed treningiem niż rozciąganie statyczne, które będzie omówione za chwilę. Polega on na wykonywaniu skoków, biegów lub innych intensywnych ruchów, które stopniowo rozciągają mięśnie i przygotowują je do intensywnego wysiłku. Rozciąganie dynamiczne może pomóc ograniczyć ryzyko kontuzji, zwiększyć wydajność treningu oraz poprawić samopoczucie.

Oto kilka przykładów ćwiczeń rozciągających, które można wykonywać w ramach rozciągania dynamicznego:

 • skakanie na miejscu ze stopami razem przez ok. 15 sekund,
 • wyskoki na boki przez ok. 10-12 razy,
 • biegi w miejscu przez ok. 30 sekund,
 • krążenie ramion przez ok. 1 minutę.

Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające?

Aby skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające, ważne jest przede wszystkim odpowiednie rozgrzewanie. Początkowo można zacząć od lekkich ćwiczeń, takich jak unoszenie kolan lub krążenie ramion, aby przygotować mięśnie do większego wysiłku. Kolejnym krokiem jest skupienie się na konkretnej partii ciała, którą chcemy rozciągnąć. Należy znaleźć odpowiednie pozycje, w których można maksymalnie wyciągnąć dany mięsień. Pamiętaj, żeby nie forsować swojego ciała i nie przekraczać swoich możliwości. Dobrze jest trzymać daną pozycję przez około 30 sekund, stopniowo zwiększając ten czas. Ważne jest też systematyczne wykonywanie ćwiczeń, najlepiej co najmniej kilka razy w tygodniu. Po zakończeniu sesji rozciągającej, dobrze jest również zrelaksować się i zastosować lekkie masaże, które pomogą w regeneracji mięśni. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest słuchanie swojego ciała i dostosowywanie ćwiczeń do swoich indywidualnych potrzeb. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozciąganie statyczne - technika rozciągania i jej wpływ na elastyczność mięśni

Rozciąganie statyczne to naciąganie mięśni do momentu maksymalnego napięcia, które utrzymuje się przez kilka sekund do nawet kilku minut. To metoda, która pomaga w poprawieniu elastyczności mięśni i zwiększeniu zakresu ruchu w stawach.

Jeśli chodzi o technikę rozciągania statycznego, warto:

 • wydłużać powoli mięśnie, nie rwać,
 • utrzymać maksymalne napięcie przez kilka sekund,
 • nie przesadzać z ilością rozciągania, unikać bólu.

Przykłady ćwiczeń rozciągających dla początkujących to np. rozciąganie łydek, ciągnięcie kolan do klatki piersiowej i rozciąganie przedramion.

Rozciąganie to ważna część treningu, która wpływa na efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Dzięki regularnemu i umiejętnie przeprowadzanemu rozciąganiu, organizm staje się bardziej odporny, a mięśnie są bardziej elastyczne i gotowe do pracy.

Stretching metodą poizometryczną (PNF)

Metoda poizometryczna (PNF) to jedna z technik rozciągania mięśni, która polega na wykorzystaniu skurczu izometrycznego i następującego po nim rozluźnienia. PNF skupia się na pobudzaniu nerwów oraz wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni. Jedną z najpopularniejszych form PNF jest technika kontrakcji-relaksacji, podczas której pacjent najpierw maksymalnie napina określoną grupę mięśniową, a następnie rozluźnia ją. Ta sekwencja skurczu i rozluźnienia ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w danym stawie. PNF jest szczególnie skuteczne u osób z ograniczeniami ruchomości spowodowanymi urazami, chorobami neurologicznymi lub pourazowymi zanikami mięśni. Ta metoda rozciągania wymaga jednak profesjonalnego nadzoru i treningu, aby uniknąć kontuzji lub przeciążenia mięśni. PNF jest jednym z wielu skutecznych sposobów na poprawę elastyczności i zakresu ruchu, a jej regularne stosowanie może przynieść pozytywne efekty w rehabilitacji i treningu sportowym. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca