Rozciąganie - w jakim celu się je stosuje? Rodzaje rozciągania. Ćwiczenia rozciągające z gumami. Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające? Przykładowe ćwiczenia w stretchingu. Ćwiczenia na rozciąganie czemu są tak ważne

Rozciąganie - w jakim celu się je stosuje? Rodzaje rozciągania. Ćwiczenia rozciągające z gumami. Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające? Przykładowe ćwiczenia w stretchingu. Ćwiczenia na rozciąganie czemu są tak ważne

Czy zdarzyło Ci się kiedyś poczuć sztywność mięśni lub ból po treningu? Właśnie wtedy szansa na to, że brakowało Ci rozciągania jest bardzo duża. Rozciąganie to działanie, które przynosi wiele korzyści dla ciała, a jednocześnie jest łatwe do wykonania. Jakie rodzaje rozciągania istnieją? Jak się ich nauczyć i dlaczego warto z nimi ćwiczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Rozciąganie - co to jest i dlaczego jest ważne dla ciała?

Rozciąganie to działanie polegające na delikatnym (ale dobrze odczuwalnym) naciąganiu mięśni lub ścięgien. Celem rozciągania jest uelastycznienie mięśni, co ma wpływ na uzyskanie pełnego zakresu ruchu oraz na szybszą i skuteczniejszą regenerację mięśni po treningu. Dlatego też rozciąganie jest ważne zarówno przed treningiem, jak i po nim.

Rozciąganie dla początkujących - jak zacząć i jakie są korzyści?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, warto nauczyć się, jak prawidłowo rozciągać mięśnie już na początku. Przykładowo, rozciąganie tzw. "pieska" (czyli ciągnięcie kolan do klatki piersiowej) lub "skłony do przodu" to podstawowe ćwiczenia rozciągające, które nie powinny być dla Ciebie trudne.

Regularne rozciąganie może przyspieszyć tempo regeneracji organizmu i pomóc w ograniczeniu bólu mięśniowego. Inną korzyścią jest zwiększenie zakresu ruchu, co z kolei pozwala na wykonywanie ćwiczeń w pełnym wymiarze i poprawienie czucia swojego ciała.

Wytrzymałość na rozciąganie - jak ją rozwijać i dlaczego jest istotna?

Czy wiedziałeś, że wytrzymałość na rozciąganie może być równie ważna, co sama elastyczność mięśni? Regularne rozciąganie to jedno, ale trzeba pamiętać, że przy intensywnych ćwiczeniach pomocne może okazać się właśnie to, że organizm jest bardziej odporny na urazy i przeciążenia. Wytrzymałość na rozciąganie rozwija się poprzez wydłużanie czasu trwania rozciągania lub częstsze jego powtarzanie.

Dlaczego wytrzymałość na rozciąganie jest tak ważna? Po pierwsze, pomaga zadbać o właściwą równowagę między mięśniami, a po drugie, pozwala na uniknięcie kontuzji mięśni, co jest szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających sport.

Rozciąganie dynamiczne - metoda rozciągania przed treningiem

Rozciąganie dynamiczne to zabieg, który lepiej sprawdza się przed treningiem niż rozciąganie statyczne, które będzie omówione za chwilę. Polega on na wykonywaniu skoków, biegów lub innych intensywnych ruchów, które stopniowo rozciągają mięśnie i przygotowują je do intensywnego wysiłku. Rozciąganie dynamiczne może pomóc ograniczyć ryzyko kontuzji, zwiększyć wydajność treningu oraz poprawić samopoczucie.

Oto kilka przykładów ćwiczeń rozciągających, które można wykonywać w ramach rozciągania dynamicznego:

 • skakanie na miejscu ze stopami razem przez ok. 15 sekund,
 • wyskoki na boki przez ok. 10-12 razy,
 • biegi w miejscu przez ok. 30 sekund,
 • krążenie ramion przez ok. 1 minutę.

Jak skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające?

Aby skutecznie i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia rozciągające, ważne jest przede wszystkim odpowiednie rozgrzewanie. Początkowo można zacząć od lekkich ćwiczeń, takich jak unoszenie kolan lub krążenie ramion, aby przygotować mięśnie do większego wysiłku. Kolejnym krokiem jest skupienie się na konkretnej partii ciała, którą chcemy rozciągnąć. Należy znaleźć odpowiednie pozycje, w których można maksymalnie wyciągnąć dany mięsień. Pamiętaj, żeby nie forsować swojego ciała i nie przekraczać swoich możliwości. Dobrze jest trzymać daną pozycję przez około 30 sekund, stopniowo zwiększając ten czas. Ważne jest też systematyczne wykonywanie ćwiczeń, najlepiej co najmniej kilka razy w tygodniu. Po zakończeniu sesji rozciągającej, dobrze jest również zrelaksować się i zastosować lekkie masaże, które pomogą w regeneracji mięśni. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest słuchanie swojego ciała i dostosowywanie ćwiczeń do swoich indywidualnych potrzeb. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozciąganie statyczne - technika rozciągania i jej wpływ na elastyczność mięśni

Rozciąganie statyczne to naciąganie mięśni do momentu maksymalnego napięcia, które utrzymuje się przez kilka sekund do nawet kilku minut. To metoda, która pomaga w poprawieniu elastyczności mięśni i zwiększeniu zakresu ruchu w stawach.

Jeśli chodzi o technikę rozciągania statycznego, warto:

 • wydłużać powoli mięśnie, nie rwać,
 • utrzymać maksymalne napięcie przez kilka sekund,
 • nie przesadzać z ilością rozciągania, unikać bólu.

Przykłady ćwiczeń rozciągających dla początkujących to np. rozciąganie łydek, ciągnięcie kolan do klatki piersiowej i rozciąganie przedramion.

Rozciąganie to ważna część treningu, która wpływa na efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Dzięki regularnemu i umiejętnie przeprowadzanemu rozciąganiu, organizm staje się bardziej odporny, a mięśnie są bardziej elastyczne i gotowe do pracy.

Stretching metodą poizometryczną (PNF)

Metoda poizometryczna (PNF) to jedna z technik rozciągania mięśni, która polega na wykorzystaniu skurczu izometrycznego i następującego po nim rozluźnienia. PNF skupia się na pobudzaniu nerwów oraz wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni. Jedną z najpopularniejszych form PNF jest technika kontrakcji-relaksacji, podczas której pacjent najpierw maksymalnie napina określoną grupę mięśniową, a następnie rozluźnia ją. Ta sekwencja skurczu i rozluźnienia ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w danym stawie. PNF jest szczególnie skuteczne u osób z ograniczeniami ruchomości spowodowanymi urazami, chorobami neurologicznymi lub pourazowymi zanikami mięśni. Ta metoda rozciągania wymaga jednak profesjonalnego nadzoru i treningu, aby uniknąć kontuzji lub przeciążenia mięśni. PNF jest jednym z wielu skutecznych sposobów na poprawę elastyczności i zakresu ruchu, a jej regularne stosowanie może przynieść pozytywne efekty w rehabilitacji i treningu sportowym. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca