bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rentgen - na czym polega badanie RTG i jak się do niego przygotować? Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej i czaszki. Jak przygotować się do badania? Jak wygląda przebieg badania?

Blog healthcare

Rentgen - na czym polega badanie RTG i jak się do niego przygotować? Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej i czaszki. Jak przygotować się do badania? Jak wygląda przebieg badania?

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o badaniu RTG?

Spis treści

 1. Badanie RTG - co to? Na czym polega badanie RTG?
 2. Kiedy wykonuje się badanie rentgenowskie?
 3. Prześwietlenie RTG - jak się przygotować?
 4. RTG z kontrastem, czym się różni?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jak przygotować się do badania RTG?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Czy promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe?

Badanie RTG - co to? Na czym polega badanie RTG?

Rentgen jest jednym z najbardziej powszechnych i najstarszych badań obrazowych stosowanych w medycynie. Pozwala ono uzyskać obrazy wewnętrznych struktur ciała, takich jak kości, narządy wewnętrzne i układy naczyniowe. Badanie rentgenowskie opiera się na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, które przechodzi przez ciało pacjenta i jest absorbowane w różnym stopniu przez różne tkanki. Na podstawie tych różnic wchłaniania, powstają obrazy rentgenowskie, które pomagają lekarzom w diagnozowaniu różnych schorzeń.

Kiedy wykonuje się badanie rentgenowskie?

Badanie rentgenowskie może być wykonywane w wielu różnych przypadkach, zarówno w diagnostyce, jak i w monitorowaniu leczenia. Najczęściej przeprowadza się je w celu diagnozowania złamań kości, infekcji, zmian nowotworowych, stanów zapalnych czy chorób płuc. Rentgen jest również często stosowany w stomatologii, aby uzyskać obraz zębów i kości szczęki. Ponadto, badanie rentgenowskie jest wykorzystywane w badaniach kontrolnych, aby ocenić efekty leczenia lub postępy choroby.

Prześwietlenie RTG - jak się przygotować?

Przygotowanie do prześwietlenia RTG jest zazwyczaj niewymagające. Nie ma potrzeby specjalnej diety ani innych restrykcji przed badaniem. Jednak przed rozpoczęciem badania ważne jest, aby poinformować technika radiologicznego lub lekarza o wszelkich metalowych implantach w ciele, ciąży lub podejrzeniu jej, a także o uczuleniach na kontrast używany w niektórych przypadkach.

Podczas badania pacjent będzie musiał zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, zegarki czy klucze, aby uniknąć zakłóceń obrazu. Pacjent może również otrzymać fartuch ołowiowy, który chroni przed działaniem promieniowania i minimalizuje narażenie na niepotrzebne napromieniowanie.

RTG z kontrastem, czym się różni?

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badanie rentgenowskie z kontrastem, co oznacza, że ​​pacjent otrzymuje środek kontrastowy do spożycia lub wstrzyknięcia przed badaniem. Kontrast jest używany, aby lekarz mógł lepiej zobaczyć pewne struktury anatomiczne, które mogą być słabo widoczne na standardowych obrazach rentgenowskich. Najczęstszym przykładem jest badanie barytowe układu pokarmowego, w którym pacjent spożywa płynny baryt, który zakontrastowuje jelita, umożliwiając dokładniejszą ocenę ich działania.

W przypadku badania rentgenowskiego z kontrastem, pacjent może być poproszony o ograniczenie spożycia jedzenia i picia przed badaniem. Bardzo ważne jest również poinformowanie lekarza o ewentualnej alergii na środki kontrastowe, aby uniknąć niepożądanych reakcji.Z kontrastem wykonywana jest również tomografia - sprawdź kiedy warto wykonać tomografię z kontrastem, na czym polega i kiedy jest konieczna ?

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak przygotować się do badania RTG?

Przed przystąpieniem do badania radiologicznego (RTG), ważne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim, należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, zegarki czy pasy, ponieważ mogą one zakłócać wyniki badania. Następnie, zdejmujemy niepotrzebne ubrania, tak aby ciało było odsłonięte w miejscu, które będzie poddane badaniu. Lekarz również może poprosić o zdjęcie soczewek kontaktowych lub okularów, jeśli pacjent je nosi. Niezbędne jest również unikanie spożywania pokarmów lub napojów przed badaniem, szczególnie jeśli badane jest brzuszne obszar. W przypadku kobiet w ciąży lub podejrzewających, że mogą być w ciąży, ważne jest poinformowanie lekarza przed przystąpieniem do badania RTG, ponieważ promieniowanie może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Przygotowanie do badania RTG jest ważne, aby zapewnić dokładne i bezpieczne wyniki. 

Czy promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe?

Promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe dla ludzi, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie stosowane lub dawkowane. Ze względu na swoją naturę jonizującą, promieniowanie rentgenowskie może powodować uszkodzenie DNA w komórkach, co z kolei może prowadzić do rozwoju nowotworów, takich jak rak. Ponadto, nadmierna ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie może prowadzić do uszkodzenia narządów i tkanek w ciele, takich jak tarczyca, jajniki, jelita czy skóra. Osoby, które często poddają się badaniom rentgenowskim lub pracują wśród źródeł promieniowania rentgenowskiego, są szczególnie narażone na skutki szkodliwego promieniowania. Dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiednich procedur ochrony radiologicznej, takich jak noszenie ołowianych fartuchów ochronnych i stosowanie odpowiednich filtrów mających ograniczyć narażenie na promieniowanie. Pomimo ryzyka, zastosowanie promieniowania rentgenowskiego w medycynie jest niezwykle cenne i przyczynia się do diagnozowania różnych chorób. Kluczowe jest zatem zapewnienie, że tego rodzaju promieniowanie jest stosowane i dawkowane w sposób bezpieczny i kontrolowany. 

Rentgen jest jeden z pierwszych i najbardziej powszechnie stosowanych badań obrazowych w medycynie. Pozwala on na uzyskanie obrazów wewnętrznych struktur ciała i jest wykorzystywany w diagnostyce różnych schorzeń. Przed badaniem rentgenowskim pacjent powinien zdjąć wszelkie metalowe przedmioty i poinformować technika radiologicznego o wszelkich implantach medycznych lub alergiach na kontrast. Czasami badanie rentgenowskie może być przeprowadzane z użyciem środka kontrastowego, który poprawia widoczność niektórych struktur anatomicznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz