Rekonstrukcja piersi po mastektomii – co trzeba wiedzieć? Przeciwwskazania do wykonania zabiegu 

Rekonstrukcja piersi po mastektomii – co trzeba wiedzieć? Przeciwwskazania do wykonania zabiegu 

Czy wiesz, że po mastektomii istnieje możliwość odtworzenia piersi? Rekonstrukcja piersi to zabieg, który pomaga pacjentkom powrócić do swojego wyglądu i odzyskać pewność siebie. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, ten artykuł jest dla Ciebie! Przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat rekonstrukcji piersi, rodzajów tego zabiegu, przygotowań do operacji oraz potencjalnych efektów ubocznych.

Co to jest rekonstrukcja piersi?

Rekonstrukcja piersi to procedura chirurgiczna, która ma na celu odtworzenie wyglądu i kształtu piersi po mastektomii. Mastektomia to zabieg polegający na usunięciu jednej lub obu piersi w przypadku raka piersi lub innych schorzeń. Rekonstrukcja piersi może być przeprowadzana zarówno w trakcie samej mastektomii, jak i w jakimś późniejszym terminie.

Rodzaje rekonstrukcji piersi

Istnieją dwa główne rodzaje rekonstrukcji piersi: za pomocą implantów oraz za pomocą własnej tkanki (autologiczna).

Rekonstrukcja piersi za pomocą implantów

Rekonstrukcja piersi za pomocą implantów polega na umieszczeniu implantu w miejscu usuniętej piersi. Istnieje wiele różnych rodzajów implantów dostępnych na rynku, co pozwala chirurgowi dostosować wybór implantu do indywidualnych potrzeb pacjentki. Ten rodzaj rekonstrukcji często wymaga jednoczesnego przeprowadzenia rekonstrukcji brodawki piersiowej w celu nadania naturalnego wyglądu piersi.

Rekonstrukcja piersi za pomocą własnej tkanki (autologiczna)

Rekonstrukcja piersi za pomocą własnej tkanki, znana również jako rekonstrukcja autologiczna, polega na przeniesieniu tkanki z innego obszaru ciała na miejsce usuniętej piersi. Najczęściej używanymi obszarami dawców są brzuch, plecy lub pośladki. Zabieg ten wymaga czasu na przeprowadzenie operacji zarówno w miejscu pobrania tkanki, jak i w miejscu rekonstrukcji piersi. Rekonstrukcja autologiczna pozwala uzyskać bardziej naturalny wygląd i konsystencję piersi.

Wybór odpowiedniego rodzaju rekonstrukcji

Wybór odpowiedniego rodzaju rekonstrukcji zależy od wielu czynników, takich jak preferencje pacjentki, obecność innych schorzeń czy potencjalne powikłania. Ważne jest, aby pacjentka konsultowała się ze specjalistą przed podjęciem decyzji. Lekarz pomoże ocenić wszystkie aspekty i wybrać najlepszą opcję.

Kiedy można przeprowadzić rekonstrukcję piersi?

Rekonstrukcję piersi można przeprowadzić zarówno podczas samej mastektomii, jak i po pewnym okresie czasu po zabiegu. Jest to decyzja, którą pacjentka podejmuje wspólnie z lekarzem, po ocenie stanu zdrowia i innych czynników.

Co musisz wiedzieć przed operacją?

Przed przystąpieniem do operacji rekonstrukcji piersi istnieją pewne rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Należy poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach, alergiach, przyjmowanych lekach oraz przeprowadzonych wcześniej operacjach. Ważne jest również, aby zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi i czasem rekonwalescencji, aby wiedzieć, czego można się spodziewać po zabiegu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Krok po kroku - jak wygląda operacja rekonstrukcji piersi?

Operacja rekonstrukcji piersi jest skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy chirurga plastycznego. Ogólnie jednak, procedura składa się z kilku etapów, takich jak przygotowanie miejsca operacji, zabieg odtwarzający piersi oraz proces rekonwalescencji. Przed przystąpieniem do operacji lekarz omówi z pacjentką szczegóły każdego etapu, aby zapewnić jak największą skuteczność i bezpieczeństwo.

Typowe skutki uboczne po rekonstrukcji piersi

Po rekonstrukcji piersi mogą wystąpić różne skutki uboczne, takie jak opuchlizna, ból, widoczne blizny, ograniczenie ruchomości czy niewielkie różnice w wyglądzie piersi. Przy odpowiednim monitorowaniu i profesjonalnej opiece medycznej większość tych efektów ubocznych jest tymczasowych i stopniowo ustępuje.

Warto pamiętać, że każdy przypadek i rekonstrukcja piersi jest inna, dlatego informacje te powinny służyć jako ogólne omówienie tematu. Jeśli masz pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci podejmować odpowiednie decyzje na podstawie Twojej indywidualnej sytuacji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca