mgr Bożena Heller
autor artykułuCo to jest rekonstrukcja piersi?
Rekonstrukcja piersi to procedura chirurgiczna, która ma na celu odtworzenie wyglądu i kształtu piersi po mastektomii. Mastektomia to zabieg polegający na usunięciu jednej lub obu piersi w przypadku raka piersi lub innych schorzeń. Rekonstrukcja piersi może być przeprowadzana zarówno w trakcie samej mastektomii, jak i w jakimś późniejszym terminie.
Rodzaje rekonstrukcji piersi
Istnieją dwa główne rodzaje rekonstrukcji piersi: za pomocą implantów oraz za pomocą własnej tkanki (autologiczna).
Rekonstrukcja piersi za pomocą implantów
Rekonstrukcja piersi za pomocą implantów polega na umieszczeniu implantu w miejscu usuniętej piersi. Istnieje wiele różnych rodzajów implantów dostępnych na rynku, co pozwala chirurgowi dostosować wybór implantu do indywidualnych potrzeb pacjentki. Ten rodzaj rekonstrukcji często wymaga jednoczesnego przeprowadzenia rekonstrukcji brodawki piersiowej w celu nadania naturalnego wyglądu piersi.
Rekonstrukcja piersi za pomocą własnej tkanki (autologiczna)
Rekonstrukcja piersi za pomocą własnej tkanki, znana również jako rekonstrukcja autologiczna, polega na przeniesieniu tkanki z innego obszaru ciała na miejsce usuniętej piersi. Najczęściej używanymi obszarami dawców są brzuch, plecy lub pośladki. Zabieg ten wymaga czasu na przeprowadzenie operacji zarówno w miejscu pobrania tkanki, jak i w miejscu rekonstrukcji piersi. Rekonstrukcja autologiczna pozwala uzyskać bardziej naturalny wygląd i konsystencję piersi.
Wybór odpowiedniego rodzaju rekonstrukcji
Wybór odpowiedniego rodzaju rekonstrukcji zależy od wielu czynników, takich jak preferencje pacjentki, obecność innych schorzeń czy potencjalne powikłania. Ważne jest, aby pacjentka konsultowała się ze specjalistą przed podjęciem decyzji. Lekarz pomoże ocenić wszystkie aspekty i wybrać najlepszą opcję.
Kiedy można przeprowadzić rekonstrukcję piersi?
Rekonstrukcję piersi można przeprowadzić zarówno podczas samej mastektomii, jak i po pewnym okresie czasu po zabiegu. Jest to decyzja, którą pacjentka podejmuje wspólnie z lekarzem, po ocenie stanu zdrowia i innych czynników.
Co musisz wiedzieć przed operacją?
Przed przystąpieniem do operacji rekonstrukcji piersi istnieją pewne rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Należy poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach, alergiach, przyjmowanych lekach oraz przeprowadzonych wcześniej operacjach. Ważne jest również, aby zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi i czasem rekonwalescencji, aby wiedzieć, czego można się spodziewać po zabiegu.
Krok po kroku - jak wygląda operacja rekonstrukcji piersi?
Operacja rekonstrukcji piersi jest skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy chirurga plastycznego. Ogólnie jednak, procedura składa się z kilku etapów, takich jak przygotowanie miejsca operacji, zabieg odtwarzający piersi oraz proces rekonwalescencji. Przed przystąpieniem do operacji lekarz omówi z pacjentką szczegóły każdego etapu, aby zapewnić jak największą skuteczność i bezpieczeństwo.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Typowe skutki uboczne po rekonstrukcji piersi
Po rekonstrukcji piersi mogą wystąpić różne skutki uboczne, takie jak opuchlizna, ból, widoczne blizny, ograniczenie ruchomości czy niewielkie różnice w wyglądzie piersi. Przy odpowiednim monitorowaniu i profesjonalnej opiece medycznej większość tych efektów ubocznych jest tymczasowych i stopniowo ustępuje.
Warto pamiętać, że każdy przypadek i rekonstrukcja piersi jest inna, dlatego informacje te powinny służyć jako ogólne omówienie tematu. Jeśli masz pytania lub chcesz uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci podejmować odpowiednie decyzje na podstawie Twojej indywidualnej sytuacji.