Rak żołądka: Czynniki ryzyka, objawy i innowacyjne terapie. Metody leczenia raka żołądka. Zaawansowany rak żołądka 

Rak żołądka: Czynniki ryzyka, objawy i innowacyjne terapie. Metody leczenia raka żołądka. Zaawansowany rak żołądka 

Według American Cancer Society, rak żołądka jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów związanych z nowotworami na całym świecie. Choroba ta jest niebezpieczna, ponieważ jej objawy często pojawiają się w późnym stadium. Zrozumienie czynników ryzyka, symptomów i metod diagnostycznych jest kluczem do wcześniejszej diagnozy i leczenia. W tym artykule omówimy, co wiadomo o rak żołądka, jakie są objawy i czynniki ryzyka oraz jakie są najnowsze innowacyjne terapie.

Rak żołądka - skąd się bierze?

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który rozwija się w nabłonku wewnętrznej ściany żołądka. Rak ten powstaje, gdy komórki błony śluzowej (nabłonka) zaczynają dzielić się i rosną niekontrolowanie. Niestety, przyczyna powstawania raka żołądka nie jest do końca poznana. Jednakże, wiemy, że istnieje kilka czynników ryzyka zwiększających szansę na zachorowanie na raka żołądka, o których więcej przeczytasz poniżej.

Rak żołądka rozwija się przez wiele lat. Objawy, jakie daje są przeważnie mało charakterystyczne i mogą towarzyszyć również innym schorzeniom, jak na przykład choroba wrzodowa żołądka czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Dlatego są one często bagatelizowane zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Objawy raka żołądka

We wczesnych stadiach rak żołądka często przebiega bezobjawowo lub objawy mogą być minimalne i niespecyficzne. W późniejszych stadiach objawy stają się bardziej wyraźne. Niektóre z nich to:

 • uczucie pełności w żołądku po jedzeniu nawet w małych ilościach,
 • nudności i wymioty,
 • utrata apetytu i wagi ciała,
 • ból i dyskomfort w górnej części brzucha,
 • zgaga i problemy z trawieniem,
 • zmęczenie i słabość.

Rak żołądka - objawy wczesne

Jak już wspomniano, objawy raka żołądka często pojawiają się w późnym stadium. Wczesne objawy to:

 • brak apetytu i zmniejszone przyjmowanie pokarmu,
 • uczucie pełności po jedzeniu nawet w małych ilościach,
 • nudności i wymioty.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem.

Rak żołądka przerzuty

Rak żołądka może przerzutować do pobliskich narządów lub odległych miejsc w ciele, takich jak węzły chłonne, wątroba, kości lub płuca. Przerzuty raka żołądka mogą powodować objawy, takie jak ból, osłabienie lub problemy oddechowe.

Diagnostyka raka żołądka

Diagnostyka raka żołądka zaczyna się od dokładnego wywiadu medycznego i badania fizykalnego przez lekarza. Następnie lekarz może zlecić różne badania diagnostyczne w celu ustalenia diagnozy, takie jak:

 • gastroskopia z pobraniem wycinka tkanki (biopsja),
 • tomografia komputerowa (CT),
 • zdjęcia rentgenowskie z kontrastem barwnym,
 • badania krwi,
 • badania genetyczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak żołądka - Leczenie raka żołądka

Leczenie raka żołądka zależy od stadium choroby, lokalizacji guza i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Może ono obejmować leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub immunoterapię. Często stosuje się kombinację tych terapii, aby osiągnąć najlepszy wynik.

W ostatnich latach naukowcy opracowali wiele nowoczesnych i innowacyjnych terapii, takich jak terapia celowana, leczenie CAR-T i terapia genowa, które są bardzo obiecujące w walce z rakiem żołądka.

Rak żołądka - czynniki ryzyka

Rak żołądka jest częstą formą nowotworu, a czynniki ryzyka związane z tą chorobą są różnorodne. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która może prowadzić do przewlekłego zapalenia żołądka i długotrwałej infekcji. Ponadto, liczne badania wykazały, że dieta może odgrywać istotną rolę w rozwoju raka żołądka. Spożywanie dużej ilości soli, wędlin, mocnych napojów alkoholowych i ubogiej w owoce i warzywa diety zwiększa ryzyko zachorowania. Niezdrowy styl życia, w tym palenie papierosów i nadmierne spożywanie kawy oraz otyłość także mogą stanowić czynniki ryzyka. Istnieje również pewne dziedziczenie w przypadku raka żołądka, a osoby z bliskimi krewnymi cierpiącymi na tę chorobę mają zwiększone ryzyko jej wystąpienia. Warto zdawać sobie sprawę z tych czynników ryzyka i podejmować odpowiednie działania profilaktyczne, takie jak zdrowa dieta, unikanie tytoniu i regularne badania lekarskie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka żołądka. 

Jak zmniejszyć ryzyko nawrotu raka żołądka?

Nawrót raka żołądka jest obawą dla wielu osób, które przeszły już leczenie choroby. Istnieje jednak kilka kroków, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia tej choroby. Po pierwsze, ważne jest dbanie o zdrowy styl życia. Należy regularnie uprawiać aktywność fizyczną, unikać nadwagi i utrzymywać prawidłową dietę, bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Ponadto, należy ograniczyć spożycie mięsa czerwonego oraz przetworzonego, a także alkoholu i papierosów. Kolejnym ważnym czynnikiem jest regularne monitorowanie zdrowia, wizyty kontrolne u lekarza oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących dalszego leczenia. Należy również zwrócić uwagę na ewentualne objawy, takie jak trudności w połykaniu, utrata wagi czy ból brzucha, i natychmiast zgłaszać je specjaliście. Ważne jest także unikanie stresu, a jeśli występuje, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja. Wdrożenie tych kroków może pomóc zmniejszyć ryzyko nawrotu raka żołądka i poprawić jakość życia po chorobie. 

Podsumowanie

Rak żołądka to choroba, która może mieć śmiertelny wynik, ale wcześniejsza diagnoza pozwala na skuteczniejsze leczenie. Warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy, a także zrozumieć czynniki ryzyka zwiększające ryzyko zachorowania. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, skonsultuj się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednie badania i zacząć terapię jak najszybciej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca