Rak nerki - objawy, diagnostyka i leczenie. Rak jasnokomórkowy nerki – objawy, diagnostyka, leczenie . Jak szybko rośnie guz nerki? Nowotwór rokowanie

Rak nerki - objawy, diagnostyka i leczenie. Rak jasnokomórkowy nerki – objawy, diagnostyka, leczenie . Jak szybko rośnie guz nerki? Nowotwór rokowanie

Rak nerki to choroba nowotworowa, która rozwija się w tkance nerki i stanowi około 3% wszystkich nowotworów u dorosłych. Bez wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. W tym artykule omówimy objawy raka nerki, diagnostykę choroby oraz metody leczenia.

Rak nerki - przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, co powoduje rozwój raka nerki, ale istnieją czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć jego występowanie. Najważniejsze z nich to:

 • długoletnie palenie papierosów,
 • otyłość,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • dializa nerek,
 • dziedziczne zaburzenia genetyczne,
 • praca z wykorzystaniem niebezpiecznych substancji chemicznych.

Nowotwór nerki - objawy raka nerki 

Wczesne objawy raka nerki są zazwyczaj mało charakterystyczne i trudne do zauważenia. W późniejszych stadium choroby pojawiają się objawy, takie jak:

 • ból w dolnej części pleców,
 • krwiomocz,
 • ból brzucha,
 • powiększenie jednej nerki,
 • utrata masy ciała,
 • gorączka,
 • skrajne wyczerpanie.

H3: Wczesne objawy raka nerki

Może zdarzyć się, że rak nerki przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów. Jednym z pierwszych sygnałów choroby może być obecność krwi w moczu.

H3: Guz nerki - co dalej?

Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie guz nerkowy, konieczne będą dalsze badania. W pierwszej kolejności zrobione zostaną badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Lekarz może zlecić także badanie krwi, które pozwoli na określenie poziomu jednego z markerów nowotworowych, tj. białka CA-125. W celu potwierdzenia diagnozy może być wykonana biopsja guza.

Rak nerki - Diagnostyka raka nerki

Diagnostyka raka nerki rozpoczyna się od badania pacjenta i wywiadu lekarskiego. Lekarz zleci wykonanie badań krwi i moczu, które pozwolą na ocenę funkcjonowania nerek. Następnie zrobione zostaną badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach konieczna będzie biopsja guza, aby potwierdzić diagnozę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak nerki - Leczenie raka nerki

Metoda leczenia raka nerki zależy od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku guzów mniejszych niż 4 cm można skorzystać z techniki watchful waiting, czyli regularnej kontroli guza i monitorowania jego wzrostu. W przypadku większych guzów lub zaawansowanego stadium choroby lekarze stosują różne metody leczenia, takie jak:

 • nefrektomia radykalna (usunięcie nerki wraz z guzem),
 • leczenie celowane,
 • immunoterapia,
 • chemioterapia.

Klasyfikacja i ocena stopnia zaawansowania raka nerki

Klasyfikacja i ocena stopnia zaawansowania raka nerki są niezwykle ważne dla ustalenia odpowiedniego planu leczenia i prognozowania wyników. Istnieje kilka systemów klasyfikacji raka nerki, ale najczęściej stosowany jest system TNM, który uwzględnia trzy czynniki: wielkość guza pierwotnego (T), zaawansowanie węzłów chłonnych (N) oraz obecność przerzutów odległych (M). Stopień zaawansowania jest oceniany na podstawie stopnia zaawansowania tkanek glejowych (stopień I, II, III, IV). Dodatkowo, ocenia się również histologiczny typ guza, obecność nacieku torebkowego oraz inne charakterystyczne cechy, które mogą mieć wpływ na rokowanie. W zależności od klasyfikacji i oceny stopnia zaawansowania raka nerki, lekarz będzie mógł ocenić, czy konieczne jest usunięcie guza chirurgicznie, czy inne formy leczenia, takie jak chemioterapia, radioterapia lub immunoterapia. Regularna ocena i monitorowanie stopnia zaawansowania raka nerki jest istotna dla skutecznego zarządzania chorobą i optymalnego leczenia pacjenta. 

Najważniejsze, aby lekarz jak najszybciej dobierał odpowiednie leczenie i monitorował jego skuteczność.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca