Przepuklina rozworu przełykowego - jakie są objawy i co ma wpływ na jej powstanie? Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny powstawania

Przepuklina rozworu przełykowego - jakie są objawy i co ma wpływ na jej powstanie? Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny powstawania

Przepuklina rozworu przełykowego przepony, znana również jako przepuklina rozworu przełykowego, to choroba, która występuje, gdy górna część żołądka przesuwa się przez rozszerzenie przepony, które oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jest to choroba, która zwykle dotyka osoby starsze, a uczucie zgagi jest jej najczęstszym objawem. W tym artykule dowiemy się, jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego, jakie są jej objawy i jak jest diagnozowana. Omówimy również, jakie czynniki mogą wpływać na powstanie choroby, w tym wpływ spożywania kawy i stresu. W końcu, omówimy, kiedy operacja jest konieczna w leczeniu przepukliny rozworu przełykowego.

Przepuklina rozworu przełykowego przepony - co to jest i jak powstaje?

Przepuklina rozworu przełykowego przepony to choroba, która występuje, gdy żołądek przemieszcza się przez rozwór przełykowy przepony, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Rozwór przełykowy zwykle zapobiega przesuwaniu się żołądka w górę, jednak w przypadku przepukliny jego funkcja zostaje zaburzona. Przepuklina rozworu przełykowego jest zwykle wynikiem nacisku, który jest wywierany na brzuch, co prowadzi do rozerwania lub osłabienia mięśni wokół przepony. Jest to zwykle związane z wiekiem, ale może również wynikać z wad wrodzonych.

Przepuklina rozworu przełykowego - objawy i diagnoza

Objawy przepukliny rozworu przełykowego mogą obejmować :

 • Uczucie zgagi, palenia w klatce piersiowej, które może nasilać się podczas leżenia lub po posiłkach
 • Kawitacja, lub uczucie, jakby jedzenie „przechodziło” przez przełyk i do gardła
 • Ból w klatce piersiowej lub górnym brzuchu
 • Trudności w połykaniu
 • Nudności i wymioty
 • Krwawiące zabarwienie stolca
 • Wypadanie żołądka z jamy brzusznej i uciskanie urogenitalnego

Diagnoza przepukliny rozworu przełykowego zwykle wymaga endoskopii czyli wprowadzenia elastycznego rurki przesuwającego się przez przełyk i żołądek pod kontrolą z mini kamery z aparaturą, która rejestruje obraz i przesyła go na monitor.

Czy spożywanie kawy może wpływać na przepuklinę rozworu przełykowego?

Podobnie jak wiele innych produktów spożywczych, kawa może wpływać na przepuklinę rozworu przełykowego. Spożywanie kawy może prowadzić do nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego, co może nasilać objawy choroby. Ponadto, kofeina zawarta w kawie może wpływać na mięśnie w ościeżnicy, co może osłabić jej funkcję.

Związek między stresem a przepukliną rozworu przełykowego

Stres jest jednym z czynników ryzyka rozwoju przepukliny rozworu przełykowego. W stresie może dochodzić do zaburzeń związanych z wydzielaniem hormonów, co powoduje zmiany w napięciu mięśni w dolnej części przełyku. W ten sposób dochodzi do osłabienia mięśni, co prowadzi do przesuwania żołądka przez rozwór przełykowy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przepuklina rozworu przełykowego - kiedy konieczna jest operacja?

W większości przypadków przepuklina rozworu przełykowego może być leczona za pomocą zmiany stylu życia i leczenia farmakologicznego. Pacjenci otrzymują zalecenia dotyczące zmiany diety, unikania pokarmów zawierających dużo kofeiny oraz innych czynników, które mogą wpływać na chorobę. Powinno się także wykonywać ćwiczenia mięśni brzucha i klatki piersiowej oraz kontrolować ciężar ciała.

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi ulgi, przepuklina rozworu przełykowego może wymagać interwencji chirurgicznej. Operacja zwykle polega na podtrzymaniu rozszerzenia przepony, które umożliwia przemieszczanie się żołądka z powrotem do jamy brzusznej.

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny powstawania, objawy, diagnostyka, leczenie

Przepuklina pępkowa, zwana także przepukliną pępowinową lub przerostem pępowiny, to stan, w którym część narządu wewnętrznego lub tkanki przechodzi przez osłabioną lub rozerwaną tkankę w okolicy pępka. Przepuklina pępkowa może występować u osób w różnym wieku, ale istnieje grupa ludzi, która jest bardziej narażona na jej wystąpienie. Oto przyczyny, objawy i grupa ryzyka związanego z przepukliną pępkową:

Przyczyny przepukliny pępkowej:

1. Osłabienie mięśnia pępowinowego: Przepuklina pępkowa wynika z osłabienia mięśnia pępowinowego, który pierwotnie utrzymuje pępowinę w pozycji zamkniętej. Osłabienie to może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym:

  - Ciąża i poród: Ciąża może prowadzić do rozciągania mięśnia pępowinowego, co zwiększa ryzyko powstania przepukliny pępkowej.

  - Nadciśnienie w jamie brzusznej: Ciągłe podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej, takie jak przewlekły kaszel lub przewlekłe zaparcia, może wpłynąć na osłabienie mięśnia pępowinowego.

  - Otyłość: Nadwaga może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej i wpływać na osłabienie mięśnia pępowinowego.

Objawy przepukliny pępkowej:

1. Opuchlizna w okolicy pępka: Jednym z głównych objawów przepukliny pępkowej jest obecność wypukłości lub opuchnięcia w okolicy pępka. Ta wypukłość może być widoczna, zwłaszcza podczas kaszlu, kichania lub napinania mięśni brzucha.

2. Ból lub dyskomfort: Przepuklina pępkowa może być bolesna lub powodować dyskomfort w okolicy pępka. Ból może nasilać się podczas aktywności fizycznej.

3. Nudności i wymioty: W zaawansowanych przypadkach przepukliny pępkowej, zwłaszcza gdy narząd wewnętrzny ulegnie uciskowi, może pojawić się nudności i wymioty.

Grupa ryzyka:

Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na wystąpienie przepukliny pępkowej. W grupie ryzyka znajdują się:

- Noworodki i niemowlęta: Przepuklina pępkowa jest często obecna u niemowląt i dzieci. W większości przypadków zanika samoistnie w ciągu pierwszych kilku lat życia.

- Kobiety w ciąży: Ciąża może zwiększyć ryzyko wystąpienia przepukliny pępkowej ze względu na ciągłe napięcie w mięśniach brzucha.

- Ludzie z nadwagą lub otyłością: Nadmierna masa ciała może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, co wpływa na osłabienie mięśnia pępowinowego.

- Osoby z historią przepukliny pępkowej w rodzinie: Dziedziczność może zwiększać ryzyko wystąpienia tej przepukliny.

Leczenie przepukliny pępkowej zazwyczaj polega na chirurgicznym jej naprawieniu. Osoby, u których podejrzewa się przepuklinę pępkową, powinny skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać diagnozę i zalecenia dotyczące leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca