Prolaktyna - hormon laktacji i nie tylko. Jak działa i jaka jest jego rola w organizmie? Podwyższona prolaktyna – objawy. Czym jest prolaktyna? 

Prolaktyna - hormon laktacji i nie tylko. Jak działa i jaka jest jego rola w organizmie? Podwyższona prolaktyna – objawy. Czym jest prolaktyna? 

Sprawdź czym jest prolaktyna 

Prolaktyna - co to za hormon i jak działa?

Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, która jest małym gruczołem znajdującym się u podstawy mózgu. Ten ważny hormon pełni różnorodne funkcje w organizmie, szczególnie związane z rozwojem laktacji i produkcją mleka u kobiet. Prolaktyna działa przez oddziaływanie na receptory znajdujące się w różnych narządach, co prowadzi do regulacji wielu procesów fizjologicznych.

Rola prolaktyny w laktacji i produkcji mleka

Główną rolą prolaktyny jest inicjowanie, podtrzymywanie i regulacja laktacji u kobiet. Po porodzie, pod wpływem wzrostu poziomu prolaktyny, gruczoły mlekowe w piersiach zaczynają produkować mleko. Hormon ten stymuluje rozwój i wzrost tkanek gruczołowych mlecznych oraz inicjuje produkcję mleka. Prolaktyna jest niezbędna do utrzymania laktacji w okresie karmienia piersią.

Prolaktyna - hormon regulujący cykl menstruacyjny i płodność

Prolaktyna odgrywa także ważną rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego u kobiet. W normalnych warunkach wysoki poziom prolaktyny hamuje narastanie pęcherzyków jajnikowych i powstawanie owulacji, co działa jako naturalna metoda antykoncepcji podczas laktacji. Wzrost poziomu prolaktyny powoduje więc opóźnienie lub brak owulacji.

Niemniej jednak, u niektórych kobiet nadmiar prolaktyny może zakłócać regularność cyklu menstruacyjnego i prowadzić do trudności w zajściu w ciążę. W takich przypadkach, konieczne może być leczenie farmakologiczne lub interwencja medyczna, aby regulować poziom prolaktyny i przywrócić płodność.

Co to jest prolaktyna i jakie są jej funkcje w organizmie?

Prolaktyna to hormon białkowy, który odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznych procesów fizjologicznych. Oprócz wpływu na laktację i płodność, prolaktyna wpływa również na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, metabolizm, układ immunologiczny i żołądkowo-jelitowy.

Ponadto, prolaktyna może mieć wpływ na emocje i zachowanie. Badania sugerują, że podczas karmienia piersią uwalnianie prolaktyny wpływa na poczucie bliskości i związku emocjonalnego między matką a dzieckiem. Wzrost poziomu prolaktyny może także wpływać na zmniejszenie poziomu stresu i lęku.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Prolaktyna a karmienie piersią - wpływ na produkcję mleka

Prolaktyna odgrywa kluczową rolę w produkcji mleka i stabilizacji laktacji podczas karmienia piersią. Jest to proces dynamiczny, którego podstawowy mechanizm polega na częstym i skutecznym przystawianiu dziecka do piersi. Im częściej dziecko jest karmione, tym częściej dochodzi do uwalniania prolaktyny i stymulacji produkcji mleka.

Podczas karmienia piersią, bodziec ssania dziecka pobudza nerwy znajdujące się na brodawkach sutkowych, co w rezultacie prowadzi do uwalniania prolaktyny. Hormon ten powoduje skurcze mięśni w piersiach, co z kolei umożliwia wypływanie mleka. Im częściej i skuteczniej dziecko ssie piersi, tym lepsza będzie produkcja mleka.

Dlatego tak ważne jest, aby kobieta miała odpowiednie warunki, wsparcie i czas, aby karmić piersią swoje dziecko. Regularne karmienie piersią zapewnia odpowiednią stymulację prolaktyny i utrzymanie produkcji mleka na poziomie dostosowanym do potrzeb dziecka.

Przyczyny podwyższonego poziomu prolaktyny

Podwyższony poziom prolaktyny, znany jako hiperprolaktynemia, może mieć różne przyczyny. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej i odgrywa rolę w regulacji produkcji mleka w czasie laktacji u kobiet. Oto kilka możliwych przyczyn podwyższonego poziomu prolaktyny:

 1. Prolaktynoma: Jest to najczęstsza przyczyna hiperprolaktynemii. Prolaktynoma to guz przysadki mózgowej, który produkuje nadmierną ilość prolaktyny. W zależności od rozmiaru guza, może to powodować objawy związane z nadmierną produkcją prolaktyny, takie jak zmniejszenie libido, brak miesiączki, galaktoreja (wyciek mleka z piersi) i inne.
 2. Stres: Silny stres fizyczny lub emocjonalny może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu poziomu prolaktyny. To jest normalne i zazwyczaj nie wymaga leczenia.
 3. Ciąża i okres laktacji: W czasie ciąży i laktacji poziom prolaktyny ulega naturalnemu wzrostowi, aby wspierać produkcję mleka.
 4. Leki: Niektóre leki mogą podnosić poziom prolaktyny jako skutek uboczny. Przykłady to leki przeciwdepresyjne, antypsychotyczne, przeciwnowotworowe oraz niektóre leki przeciwbólowe i na nadciśnienie.
 5. Uszkodzenie przysadki mózgowej: Uszkodzenie przysadki mózgowej w wyniku urazu, guza lub choroby (na przykład na skutek radioterapii lub chemioterapii) może zaburzyć regulację wydzielania prolaktyny i prowadzić do hiperprolaktynemii.
 6. Hypothyroidyzm: Niedoczynność tarczycy może prowadzić do podwyższonego poziomu prolaktyny, ponieważ niski poziom hormonów tarczycy może zakłócać regulację prolaktyny przez przysadkę mózgową.
 7. Choroby przysadki mózgowej: Inne schorzenia przysadki mózgowej, takie jak guzy innych niż prolaktynoma, mogą zakłócać jej zdolność do regulowania wydzielania prolaktyny.
 8. Zespół policystycznych jajników (PCOS): Kobiety z PCOS często mają podwyższony poziom prolaktyny, co może wpływać na funkcję jajników i cykl menstruacyjny.

Jeśli masz podejrzenie, że masz podwyższony poziom prolaktyny lub doświadczasz objawów z nim związanymi, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, takie jak pomiar poziomu prolaktyny i obrazowanie przysadki mózgowej, aby ustalić przyczynę hiperprolaktynemii i zaplanować odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca