Plastry antykoncepcyjne - Metoda działania, naklejanie i skuteczność. Jak działają plastry antykoncepcyjne. Plastry antykoncepcyjne – jak działają? 

Plastry antykoncepcyjne - Metoda działania, naklejanie i skuteczność. Jak działają plastry antykoncepcyjne. Plastry antykoncepcyjne – jak działają? 

Plastry antykoncepcyjne są jedną z popularnych opcji hormonalnej antykoncepcji, pozwalającej zapobiegać ciąży. To dyskretna i wygodna metoda stosowania hormonów, która ma wysoką skuteczność. W tym artykule dowiesz się, czym są plastry antykoncepcyjne, jak działają i gdzie je przykleić, a także poznasz ich zalety i wady oraz różnice między plastrami a tabletkami antykoncepcyjnymi.

Plastry antykoncepcyjne - Czym są i jak działają?

Plastry antykoncepcyjne to specjalne plastry samoprzylepne, które zawierają hormony estrogen i progestagen. Hormony te są wchłaniane przez skórę, dostarczane do organizmu i wpływają na procesy hormonalne, które związane są z płodnością. Plastry regularnie uwalniają te hormony przez cały cykl miesiączkowy, zapobiegając owulacji, czyli uwalnianiu dojrzałego jajeczka z jajnika. Dodatkowo, składniki aktywne plastra sprawiają, że śluz szyjkowy staje się gęstszy, utrudniając ruch plemników w kierunku jajeczka. To uniemożliwia zapłodnienie jajeczka i pojawienie się ciąży.

Jak działa antykoncepcyjny plaster? - Mechanizm działania i skuteczność

Antykoncepcyjny plaster działa na organizm kobiety poprzez uwalnianie hormonów estrogen i progestagen do organizmu przez skórę. Te hormony wpływają na układ hormonalny, zapobiegając owulacji i zmieniając środowisko w macicy, aby utrudnić zapłodnienie.

Skuteczność plastra antykoncepcyjnego wynosi około 99% w zapobieganiu ciąży, o ile jest prawidłowo stosowany. Należy jednak pamiętać, że plastry antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego ważne jest stosowanie dodatkowej metody ochrony, takiej jak prezerwatywy.

Zalety i wady stosowania plastra antykoncepcyjnego

Stosowanie plastra antykoncepcyjnego ma zarówno zalety, jak i wady. Oto kilka z nich:

Zalety:

 • Wygoda - Plastry antykoncepcyjne należy naklejać raz na tydzień, co jest dla wielu kobiet wygodne i łatwe do zapamiętania.
 • Wysoka skuteczność - Jeśli plastry są prawidłowo stosowane, są one bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży.
 • Dyskrecja - Plastry są małe i mają skórny kolor, co sprawia, że są dyskretne i niezauważalne dla innych.

Wady:

 • Możliwe działania niepożądane - Może wystąpić łagodne podrażnienie skóry w miejscu przyklejenia plastra. Rzadziej mogą wystąpić inne działania niepożądane, takie jak bóle głowy, nudności czy wrażliwość piersi.
 • Potrzeba regularnej zmiany - Plastry należy regularnie zmieniać co tydzień, co może wymagać regularnej pamięci i dyscypliny.
 • Obniżenie skuteczności przy nieprawidłowym stosowaniu - Niedokładne przyklejenie plastra lub niedotrzymanie terminu jego zmiany może obniżyć skuteczność antykoncepcji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Plastry antykoncepcyjne a tabletki - Różnice i podobieństwa

Plastry antykoncepcyjne i tabletki antykoncepcyjne są dwiema różnymi formami hormonalnej antykoncepcji.

Różnice między plastrami a tabletkami antykoncepcyjnymi to między innymi:

 • Stosowanie - Plastry nakleja się na skórę, podczas gdy tabletki przyjmuje się doustnie.
 • Składniki - Plastry zawierają hormony, które są uwalniane przez skórę, a tabletki muszą być połknięte i przyswojone przez układ pokarmowy.
 • Pamięć - Stosowanie plastra wymaga naklejenia go raz na tydzień, podczas gdy tabletki wymagają regularnego codziennego przyjmowania.

Podobieństwa obejmują skuteczność w zapobieganiu ciąży oraz fakt, że obie metody nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne? - Wskazówki i zasady używania

Stosowanie plastra antykoncepcyjnego jest proste, ale ważne jest przestrzeganie kilku zasad:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce - Plastry należy przyklejać na czystą, suchą, nierówną skórę, taką jak górna część ramienia, górna część tułowia lub pośladki.
 2. Przyklejanie plastra - Odklej folię z plastra i przyłóż go do wybranego miejsca na skórze. Wciskaj plastry równomiernie przez 10 sekund, aby zapewnić lepsze przyleganie.
 3. Regularna zmiana - Plastry należy zmieniać co tydzień, w tym samym dniu tygodnia. Na przykład, jeśli pierwszy plaster nakleisz w poniedziałek, to kolejne powinny być naklejane w każdy kolejny poniedziałek.
 4. Unikaj wilgoci - Przyklejony plaster może być wodoodporny, ale lepiej unikać długiego wystawiania na działanie wody, takiej jak długi prysznic czy pobyt w basenie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących używania plastra antykoncepcyjnego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Plastry antykoncepcyjne są wygodną i skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Ich działanie polega na uwalnianiu hormonów przez skórę, które wpływają na procesy hormonalne związane z płodnością. Przyklejenie plastra na czystą skórę, regularna zmiana i unikanie narażenia na wilgoć są ważnymi zasadami przy używaniu plastra antykoncepcyjnego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca