bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Płaskostopie - jak wygląda i jak ćwiczyć stopę? Płaskostopie - rodzaje, przyczyny, ćwiczenia na płaskostopie. Płaskostopie – czym jest? Płaskostopie u dzieci, tak jak u dorosłych, można wyleczyć

Blog healthcare

Płaskostopie - jak wygląda i jak ćwiczyć stopę? Płaskostopie - rodzaje, przyczyny, ćwiczenia na płaskostopie. Płaskostopie – czym jest? Płaskostopie u dzieci, tak jak u dorosłych, można wyleczyć

Płaskostopie to wada postawy charakteryzująca się spłaszczonymi stopami, które dotykają całej powierzchni podłoża. Choroba ta występuje u osób w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży. Wadę tę rozpoznaje się na podstawie badania fizycznego i zdjęć RTG.

Spis treści

 1. Płaskostopie poprzeczne - przyczyny, objawy i leczenie
 2. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie - jak działają i kiedy są potrzebne?
 3. Ćwiczenia na płaskostopie - jak wzmacniać mięśnie stopy i poprawić postawę?
 4. Płaskostopie u dzieci - jak rozpoznać i jak postępować?
 5. Płaskostopie podłużne - przyczyny, objawy i metody leczenia
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Przyczyny płaskostopia
 8. Płaskostopie – ćwiczenia korekcyjne
 9. Podsumowanie

Płaskostopie poprzeczne - przyczyny, objawy i leczenie

Płaskostopie poprzeczne to rodzaj płaskostopia, w którym wada występuje w okolicach śródstopia. Przyczyną płaskostopia poprzecznego jest osłabienie mięśni stopy, a także noszenie niewłaściwych butów.

Objawy płaskostopia poprzecznego to:

 • ból w śródstopiu i stawie skokowym
 • trudności w chodzeniu
 • uczucie zmęczenia stóp.

Leczenie płaskostopia poprzecznego polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, odpowiednim doborze obuwia oraz wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadkach bardziej zaawansowanych, może być konieczne leczenie operacyjne.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie - jak działają i kiedy są potrzebne?

Wkładki ortopedyczne to pomocniczy środek w leczeniu płaskostopia. Są to specjalnie wykonane poduszki, które kładzie się do butów. Wkładki poprawiają postawę stóp i korygują wadę stopy. Pozwalają one na zmniejszenie napięcia mięśni stop i bólu.

Wkładki ortopedyczne są stosowane w przypadku ciężkiego płaskostopia, bólu i zmęczenia stóp, a także w przypadku konieczności prowadzenia intensywnego treningu sportowego.

Ćwiczenia na płaskostopie - jak wzmacniać mięśnie stopy i poprawić postawę?

Regularne ćwiczenia na płaskostopie pozwalają na wzmacnianie mięśni stopy i korygowanie postawy. Ćwiczenia powinny być wykonane pod nadzorem fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Przykłady ćwiczeń na płaskostopie:

 • wspinaczka po palcach
 • unoszenie przedniej części stopy
 • chodzenie po piłce lub wężu.

W przypadku występowania bólu lub trudności w wykonywaniu ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Płaskostopie u dzieci - jak rozpoznać i jak postępować?

Płaskostopie u dzieci to dolegliwość, która może prowadzić do deformacji stóp i problemów z postawą ciała. W przypadku dzieci objawy płaskostopia są mniej widoczne, dlatego też każde podejrzenie powinno być skonsultowane z lekarzem dziecięcym lub ortopedą.

Postępowanie w przypadku płaskostopia u dzieci polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, odpowiednim doborze obuwia oraz wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadkach zaawansowanych, może być konieczne leczenie operacyjne.

Płaskostopie podłużne - przyczyny, objawy i metody leczenia

Płaskostopie podłużne to wada polegająca na spłaszczeniu stóp wzdłuż osi podłużnej. Częstą przyczyną płaskostopia podłużnego jest osłabienie i wydłużenie mięśni stopy.

Objawy płaskostopia podłużnego:

 • ból w stawach skokowych i kolanowych
 • trudności w chodzeniu
 • zmęczenie stóp.

Leczenie płaskostopia podłużnego polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, odpowiednim doborze obuwia oraz wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadkach bardziej zaawansowanych, może być konieczne leczenie operacyjne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny płaskostopia

Płaskostopie, zwane także spłaszczaniem stopy lub upłaszczeniem podłużnym stopy, to stan, w którym łuki podłużny i poprzeczny stopy wydają się spłaszczone lub obniżone. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju płaskostopia. Oto niektóre z głównych przyczyn płaskostopia:

 1. Czynniki genetyczne: Skłonność do płaskostopia może być dziedziczna. Jeśli osoba ma rodziców lub krewnych z płaskostopiem, istnieje większe ryzyko wystąpienia tego stanu.

 2. Słabe mięśnie i więzadła: Osłabione mięśnie i więzadła stopy mogą prowadzić do osłabienia podtrzymujących łuków struktur, co z kolei może skutkować płaskostopiem.

 3. Nadmierna masa ciała: Nadmiar masy ciała może wywierać dodatkową presję na stopy, co może przyczyniać się do osłabienia łuków stopy.

 4. Niedorozwój mięśni stóp: Niewłaściwe użytkowanie stóp w dzieciństwie, na przykład noszenie butów zbyt sztywnych lub noszenie butów na płaskiej podeszwie, może doprowadzić do niedorozwoju mięśni stóp i rozwoju płaskostopia.

 5. Zaburzenia biomechaniczne: Nieprawidłowa biomechanika stóp, takie jak zbyt wygięte nogi, niewłaściwa pozycja stóp podczas chodzenia czy biegu, może prowadzić do spłaszczania stóp.

 6. Starzenie się: Wraz z wiekiem tkanki miękkie, takie jak więzadła i mięśnie, mogą tracić elastyczność, co zwiększa ryzyko płaskostopia.

 7. Urazy: Urazy stóp lub kostek mogą wpłynąć na biomechanikę stóp, co z kolei może przyczynić się do rozwoju płaskostopia.

 8. Choroby reumatyczne: Niektóre choroby reumatyczne, takie jak artretyzm reumatoidalny, mogą wpływać na stawy i tkanki miękkie stóp, prowadząc do spłaszczania stóp.

 9. Choroby neurologiczne: Pewne choroby neurologiczne mogą wpływać na kontrolę mięśni stóp, co może wpłynąć na rozwój płaskostopia.

Płaskostopie może mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego do bardziej zaawansowanego. W zależności od przyczyn i nasilenia płaskostopia, lekarz może zalecić różne metody leczenia, w tym ćwiczenia wzmacniające, odpowiednie obuwie, ortezę stopy lub w skrajnych przypadkach, interwencję chirurgiczną. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. stóp w przypadku jakichkolwiek obaw związanych z płaskostopiem lub innymi schorzeniami stóp.

Płaskostopie – ćwiczenia korekcyjne

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych może pomóc w wzmocnieniu mięśni stóp, nóg i pośladków oraz poprawić biomechanikę stóp u osób z płaskostopiem. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą być pomocne w przypadku płaskostopia:

Wzmacnianie mięśni nóg i pośladków :

 • Przysiady: Wykonuj przysiady, utrzymując stopy równolegle i kierując kolanami w kierunku palców stóp.
 • Wykroki: Wykonywanie wykroków z poprawną techniką może wzmocnić mięśnie nóg i pośladków.
 • Skakanki: Skakanie na skakance może pomóc w wzmocnieniu nóg i ćwiczyć biomechanikę stóp.

Ćwiczenia mięśni stóp:

 • Podnoszenie kulek: Stojąc na jednej nodze, podnoś palce stopy, a następnie opuść je. Powtórz na drugiej nodze.
 • Zbieranie małych przedmiotów palcami: Rozłóż na podłodze małe przedmioty (np. kawałki papieru) i zbieraj je palcami stóp.

Ćwiczenia z piłką lub rolką:

 • Wprowadź pod stopę piłkę tenisową lub rolkę do masażu i przesuwaj stopą w przód i w tył, ćwicząc łuki stóp.

Wzmocnienie mięśni podłużnych stóp:

 • Wspinaczka po schodach na palcach: Wchodzenie po schodach na palcach stymuluje mięśnie podłużne stóp.

Stretching łydek i ścięgien:

 • Stretching mięśni łydek: Wykonywanie rozciągania mięśni łydek może pomóc w poprawieniu elastyczności stawów stopy.
 • Stretching ścięgien Achillesa: Delikatne rozciąganie ścięgna Achillesa może wpłynąć na poprawę biomechaniki stóp.

Podsumowanie

Płaskostopie to choroba, która może prowadzić do deformacji stóp, bólu i problemów z postawą ciała. Leczenie płaskostopia polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, stosowaniu odpowiedniego obuwia i wykonywaniu regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadku występowania bólu lub trudności w wykonywaniu ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz