Płaskostopie - jak wygląda i jak ćwiczyć stopę? Płaskostopie - rodzaje, przyczyny, ćwiczenia na płaskostopie. Płaskostopie – czym jest? Płaskostopie u dzieci, tak jak u dorosłych, można wyleczyć

Płaskostopie - jak wygląda i jak ćwiczyć stopę? Płaskostopie - rodzaje, przyczyny, ćwiczenia na płaskostopie. Płaskostopie – czym jest? Płaskostopie u dzieci, tak jak u dorosłych, można wyleczyć

Płaskostopie to wada postawy charakteryzująca się spłaszczonymi stopami, które dotykają całej powierzchni podłoża. Choroba ta występuje u osób w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży. Wadę tę rozpoznaje się na podstawie badania fizycznego i zdjęć RTG.

Płaskostopie poprzeczne - przyczyny, objawy i leczenie

Płaskostopie poprzeczne to rodzaj płaskostopia, w którym wada występuje w okolicach śródstopia. Przyczyną płaskostopia poprzecznego jest osłabienie mięśni stopy, a także noszenie niewłaściwych butów.

Objawy płaskostopia poprzecznego to:

 • ból w śródstopiu i stawie skokowym
 • trudności w chodzeniu
 • uczucie zmęczenia stóp.

Leczenie płaskostopia poprzecznego polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, odpowiednim doborze obuwia oraz wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadkach bardziej zaawansowanych, może być konieczne leczenie operacyjne.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie - jak działają i kiedy są potrzebne?

Wkładki ortopedyczne to pomocniczy środek w leczeniu płaskostopia. Są to specjalnie wykonane poduszki, które kładzie się do butów. Wkładki poprawiają postawę stóp i korygują wadę stopy. Pozwalają one na zmniejszenie napięcia mięśni stop i bólu.

Wkładki ortopedyczne są stosowane w przypadku ciężkiego płaskostopia, bólu i zmęczenia stóp, a także w przypadku konieczności prowadzenia intensywnego treningu sportowego.

Ćwiczenia na płaskostopie - jak wzmacniać mięśnie stopy i poprawić postawę?

Regularne ćwiczenia na płaskostopie pozwalają na wzmacnianie mięśni stopy i korygowanie postawy. Ćwiczenia powinny być wykonane pod nadzorem fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Przykłady ćwiczeń na płaskostopie:

 • wspinaczka po palcach
 • unoszenie przedniej części stopy
 • chodzenie po piłce lub wężu.

W przypadku występowania bólu lub trudności w wykonywaniu ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Płaskostopie u dzieci - jak rozpoznać i jak postępować?

Płaskostopie u dzieci to dolegliwość, która może prowadzić do deformacji stóp i problemów z postawą ciała. W przypadku dzieci objawy płaskostopia są mniej widoczne, dlatego też każde podejrzenie powinno być skonsultowane z lekarzem dziecięcym lub ortopedą.

Postępowanie w przypadku płaskostopia u dzieci polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, odpowiednim doborze obuwia oraz wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadkach zaawansowanych, może być konieczne leczenie operacyjne.

Płaskostopie podłużne - przyczyny, objawy i metody leczenia

Płaskostopie podłużne to wada polegająca na spłaszczeniu stóp wzdłuż osi podłużnej. Częstą przyczyną płaskostopia podłużnego jest osłabienie i wydłużenie mięśni stopy.

Objawy płaskostopia podłużnego:

 • ból w stawach skokowych i kolanowych
 • trudności w chodzeniu
 • zmęczenie stóp.

Leczenie płaskostopia podłużnego polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, odpowiednim doborze obuwia oraz wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadkach bardziej zaawansowanych, może być konieczne leczenie operacyjne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny płaskostopia

Płaskostopie, zwane także spłaszczaniem stopy lub upłaszczeniem podłużnym stopy, to stan, w którym łuki podłużny i poprzeczny stopy wydają się spłaszczone lub obniżone. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju płaskostopia. Oto niektóre z głównych przyczyn płaskostopia:

 1. Czynniki genetyczne: Skłonność do płaskostopia może być dziedziczna. Jeśli osoba ma rodziców lub krewnych z płaskostopiem, istnieje większe ryzyko wystąpienia tego stanu.

 2. Słabe mięśnie i więzadła: Osłabione mięśnie i więzadła stopy mogą prowadzić do osłabienia podtrzymujących łuków struktur, co z kolei może skutkować płaskostopiem.

 3. Nadmierna masa ciała: Nadmiar masy ciała może wywierać dodatkową presję na stopy, co może przyczyniać się do osłabienia łuków stopy.

 4. Niedorozwój mięśni stóp: Niewłaściwe użytkowanie stóp w dzieciństwie, na przykład noszenie butów zbyt sztywnych lub noszenie butów na płaskiej podeszwie, może doprowadzić do niedorozwoju mięśni stóp i rozwoju płaskostopia.

 5. Zaburzenia biomechaniczne: Nieprawidłowa biomechanika stóp, takie jak zbyt wygięte nogi, niewłaściwa pozycja stóp podczas chodzenia czy biegu, może prowadzić do spłaszczania stóp.

 6. Starzenie się: Wraz z wiekiem tkanki miękkie, takie jak więzadła i mięśnie, mogą tracić elastyczność, co zwiększa ryzyko płaskostopia.

 7. Urazy: Urazy stóp lub kostek mogą wpłynąć na biomechanikę stóp, co z kolei może przyczynić się do rozwoju płaskostopia.

 8. Choroby reumatyczne: Niektóre choroby reumatyczne, takie jak artretyzm reumatoidalny, mogą wpływać na stawy i tkanki miękkie stóp, prowadząc do spłaszczania stóp.

 9. Choroby neurologiczne: Pewne choroby neurologiczne mogą wpływać na kontrolę mięśni stóp, co może wpłynąć na rozwój płaskostopia.

Płaskostopie może mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego do bardziej zaawansowanego. W zależności od przyczyn i nasilenia płaskostopia, lekarz może zalecić różne metody leczenia, w tym ćwiczenia wzmacniające, odpowiednie obuwie, ortezę stopy lub w skrajnych przypadkach, interwencję chirurgiczną. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. stóp w przypadku jakichkolwiek obaw związanych z płaskostopiem lub innymi schorzeniami stóp.

Płaskostopie – ćwiczenia korekcyjne

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych może pomóc w wzmocnieniu mięśni stóp, nóg i pośladków oraz poprawić biomechanikę stóp u osób z płaskostopiem. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą być pomocne w przypadku płaskostopia:

Wzmacnianie mięśni nóg i pośladków :

 • Przysiady: Wykonuj przysiady, utrzymując stopy równolegle i kierując kolanami w kierunku palców stóp.
 • Wykroki: Wykonywanie wykroków z poprawną techniką może wzmocnić mięśnie nóg i pośladków.
 • Skakanki: Skakanie na skakance może pomóc w wzmocnieniu nóg i ćwiczyć biomechanikę stóp.

Ćwiczenia mięśni stóp:

 • Podnoszenie kulek: Stojąc na jednej nodze, podnoś palce stopy, a następnie opuść je. Powtórz na drugiej nodze.
 • Zbieranie małych przedmiotów palcami: Rozłóż na podłodze małe przedmioty (np. kawałki papieru) i zbieraj je palcami stóp.

Ćwiczenia z piłką lub rolką:

 • Wprowadź pod stopę piłkę tenisową lub rolkę do masażu i przesuwaj stopą w przód i w tył, ćwicząc łuki stóp.

Wzmocnienie mięśni podłużnych stóp:

 • Wspinaczka po schodach na palcach: Wchodzenie po schodach na palcach stymuluje mięśnie podłużne stóp.

Stretching łydek i ścięgien:

 • Stretching mięśni łydek: Wykonywanie rozciągania mięśni łydek może pomóc w poprawieniu elastyczności stawów stopy.
 • Stretching ścięgien Achillesa: Delikatne rozciąganie ścięgna Achillesa może wpłynąć na poprawę biomechaniki stóp.

Podsumowanie

Płaskostopie to choroba, która może prowadzić do deformacji stóp, bólu i problemów z postawą ciała. Leczenie płaskostopia polega na stosowaniu wkładek ortopedycznych, stosowaniu odpowiedniego obuwia i wykonywaniu regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy. W przypadku występowania bólu lub trudności w wykonywaniu ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca