bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Pergaminowa skóra - przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Skóra pergaminowa - diagnoza. Za wszelką cenę muszą unikać słońca. Tak objawia się skóra pergaminowa. Objawy i leczenie. 

Blog healthcare

Pergaminowa skóra - przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Skóra pergaminowa - diagnoza. Za wszelką cenę muszą unikać słońca. Tak objawia się skóra pergaminowa. Objawy i leczenie. 

Sprawdź jak wygląda i czym jest skóra pergaminowa 

Spis treści

 1. Pergaminowa skóra: czym jest pergaminowa skóra i czym się charakteryzuje?
 2. Pergaminowa skóra - choroba czy objaw? Czym jest pergaminowa skóra i jakie mogą być związane z nią choroby?
 3. Pergaminowa skóra u osób starszych: dlaczego pergaminowa skóra występuje częściej u osób starszych i jak można ją łagodzić?
 4. Objawy skóry pergaminowej
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Leczenie pergaminowej skóry: jakie są dostępne metody leczenia pergaminowej skóry i jakie rezultaty można osiągnąć? Skóra pergaminowata i barwnikowa − leczenie
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Skóra pergaminowa a długość życia: czy pergaminowa skóra ma wpływ na długość życia i jakość życia osób dotkniętych tym problemem?

Pergaminowa skóra: czym jest pergaminowa skóra i czym się charakteryzuje?

Pergaminowa skóra, znana również jako skóra pergaminowa, to stan, w którym skóra staje się cienka, sucha i zwiotczała, przypominając pergamin. Charakteryzuje się ona utratą elastyczności, co prowadzi do widocznych zmarszczek, zaczerwienienia i podatności na uszkodzenia. W przypadku pergaminowej skóry, skóra staje się łatwo podrażniona i może łatwo pękać.

Pergaminowa skóra - choroba czy objaw? Czym jest pergaminowa skóra i jakie mogą być związane z nią choroby?

Pergaminowa skóra może być zarówno objawem, jak i chorobą. Jest ona często związana z różnymi stanami i chorobami, które wpływają na zdrowie skóry. Jedną z najczęstszych przyczyn pergaminowej skóry jest nadmierne narażenie na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV prowadzi do degradacji kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty elastyczności skóry. Dodatkowo, pergaminowa skóra może być związana z wiekiem, a także z niektórymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy liszaj płaski.

Pergaminowa skóra u osób starszych: dlaczego pergaminowa skóra występuje częściej u osób starszych i jak można ją łagodzić?

Pergaminowa skóra występuje częściej u osób starszych ze względu na naturalne procesy starzenia się skóry. Z wiekiem skóra traci swoją zdolność do produkcji kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jej elastyczność. Poza naturalnym procesem starzenia się, innymi czynnikami, które mogą przyspieszyć pojawienie się pergaminowej skóry, są narażenie na promieniowanie UV, palenie papierosów oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Aby łagodzić pergaminową skórę u osób starszych, zaleca się stosowanie nawilżających kremów, unikanie nadmiernego narażenia na słońce oraz utrzymanie zdrowego trybu życia, który obejmuje dobrą dietę i regularną aktywność fizyczną.

Objawy skóry pergaminowej

Termin "skóra pergaminowa" jest używany do opisania specyficznego wyglądu skóry, który może być związany z pewnymi schorzeniami. Skóra pergaminowa to skóra, która jest cienka, delikatna, sucha, zwiotczała i ma tendencję do łatwego siniaczenia. To może być wynikiem utraty kolagenu, elastyny i tłuszczu w skórze. Jest to zazwyczaj objaw charakterystyczny dla wielu chorób, zwłaszcza tych, które wpływają na kolagen i elastynę, takie jak niektóre rodzaje dziedzicznych chorób skóry lub procesy starzenia się.

Objawy skóry pergaminowej mogą różnić się w zależności od przyczyny, która stoi za tym stanem. Przykładowe schorzenia, które mogą powodować występowanie skóry pergaminowej, to:

 1. Zespół Ehlersa-Danlosa: Jest to grupa rzadkich, dziedzicznych chorób tkanki łącznej, które wpływają na kolagen w ciele. Skóra pergaminowa może być jednym z objawów tej grupy chorób.
 2. Marfan Syndrome: To również rzadka, dziedziczna choroba układu tkanki łącznej, która może prowadzić do problemów z kolagenem i elastyną.
 3. Względny niedobór kolagenu: Niektóre choroby genetyczne mogą powodować względny niedobór kolagenu, prowadząc do cech skóry pergaminowej.
 4. Starzenie się: Wraz z procesem starzenia się organizmu, skóra traci naturalnie kolagen i elastynę, co może powodować utratę jędrności i sprężystości.
 5. Nadmierna utrata wagi: Nagła, znacząca utrata masy ciała może wpływać na elastyczność skóry i doprowadzić do wyglądu skóry pergaminowej.
 6. Nadmierne ekspozycja na słońce: Długotrwała ekspozycja na słońce może uszkodzić kolagen i elastynę w skórze, co może przyczynić się do utraty elastyczności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie pergaminowej skóry: jakie są dostępne metody leczenia pergaminowej skóry i jakie rezultaty można osiągnąć? Skóra pergaminowata i barwnikowa − leczenie

Leczenie pergaminowej skóry opiera się głównie na łagodzeniu objawów i poprawie wyglądu skóry. Najważniejszym elementem terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Zaleca się regularne stosowanie nawilżających kremów, które pomagają nawodnić skórę i zapobiegają jej przesuszeniu. Dodatkowo, można zastosować terapię laserową, która przyczynia się do regeneracji skóry przez stymulację produkcji kolagenu. W niektórych przypadkach, w leczeniu pergaminowej skóry stosuje się również iniekcje kwasu hialuronowego, które mają na celu poprawić elastyczność skóry i zredukować jej zmarszczki. Wyniki leczenia pergaminowej skóry są zależne od indywidualnych czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby i związane z nią problemy zdrowotne.

Skóra pergaminowa a długość życia: czy pergaminowa skóra ma wpływ na długość życia i jakość życia osób dotkniętych tym problemem?

Pergaminowa skóra może mieć pewien wpływ na długość i jakość życia osób dotkniętych tym problemem. Zmieniona struktura skóry może prowadzić do nasilonych objawów starzenia się skóry, takich jak utrata elastyczności, widoczne zmarszczki i podatność na podrażnienia. Dodatkowo, pergaminowa skóra może zwiększać ryzyko uszkodzenia skóry, co może prowadzić do infekcji. Jednak wpływ pergaminowej skóry na długość życia i jakość życia zależy głównie od związanych z nią chorób podstawowych oraz od podejścia i pielęgnacji skóry przez osobę dotkniętą tym problemem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz