Pękająca skóra na dłoni - przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia. Pękająca skóra na palcach i dłoniach – dobre serum i krem do rąk. Pękająca skóra na dłoniach – jakie są przyczyny? Objawy i leczenie. Przyczyny pękającej skóry dłoni 

Pękająca skóra na dłoni - przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia. Pękająca skóra na palcach i dłoniach – dobre serum i krem do rąk. Pękająca skóra na dłoniach – jakie są przyczyny? Objawy i leczenie. Przyczyny pękającej skóry dłoni 

Pękająca skóra na dłoni to nie tylko estetyczny problem, ale także przyczyna bólu i dyskomfortu. Warto zrozumieć, co powoduje pęknięcia skóry, aby móc skutecznie sobie z nimi radzić. Ten artykuł przedstawia przyczyny pękającej skóry na dłoni, objawy i skuteczne sposoby leczenia, które pomogą przywrócić kondycję skóry.

Pękająca skóra na dłoni: co powoduje pęknięcia i jakie są sposoby radzenia sobie z tym problemem?

Pękająca skóra na dłoni może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak:

 • Wysuszenie skóry: Częste mycie rąk lub kontakt z drażniącymi substancjami, takimi jak detergenty, może prowadzić do wysuszenia skóry i jej pękania. Aby skutecznie radzić sobie z tym problemem, należy regularnie nawilżać skórę i używać ochronnych kremów do rąk.

 • Niedobór składników odżywczych: Brak odpowiednich składników odżywczych, takich jak witaminy A i E, może prowadzić do pękającej skóry na dłoniach. Zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa i produkty z pełnego ziarna może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.

 • Czynniki zewnętrzne: Ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak mróz lub suche powietrze, mogą powodować pękającą skórę na dłoniach. Ważne jest, aby nosić rękawiczki, kiedy jesteśmy narażeni na niskie temperatury i nawilżać skórę regularnie.

Domowe sposoby na pękającą skórę 

Pękająca skóra może być uciążliwa i bolesna, ale istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w jej nawilżeniu i łagodzeniu. Oto kilka sugestii:

 1. Oliwa z oliwek: Oliwa z oliwek jest naturalnym nawilżaczem. Delikatnie wmasowuj ciepłą oliwę w obszary z pękającą skórą, a następnie załóż cienki rękawiczki lub bandaże na noc. To pomoże zmiękczyć skórę i zatrzymać wilgoć.

 2. Mleczko kokosowe: Mleczko kokosowe jest bogate w zdrowe tłuszcze i nawilżające składniki. Nałóż cienką warstwę mleczka na pękającą skórę i pozostaw na kilka godzin lub przez noc.

 3. Miodowa maska: Miodowi przypisuje się właściwości nawilżające i antybakteryjne. Nałóż cienką warstwę miodu na obszary z pękającą skórą, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz letnią wodą.

 4. Owsianka: Kąpiel w mleku owsianym lub nanieś rozrobioną owsiankę na skórę, aby złagodzić podrażnienia i nawilżyć pękającą skórę.

 5. Masło shea lub masło kakaowe: Te naturalne produkty mają właściwości nawilżające i ochronne. Delikatnie rozsmaruj masło shea lub kakaowe na skórze przed snem i załóż cienkie rękawiczki.

 6. Kąpiel w oliwkach: Olejki zawarte w oliwkach mogą pomóc w nawilżeniu skóry. Dodaj kilka kropel oliwy z oliwek do ciepłej wanny i namocz się przez kilkanaście minut.

 7. Aloes: Żel aloesowy ma właściwości łagodzące i nawilżające. Nałóż żel aloesowy na skórę i pozostaw, aż się wchłonie.

 8. Ręcznik włożony w plastikową torbę: Namocz ręcznik w ciepłej wodzie, odcisnij nadmiar wody i umieść w plastikowej torbie. Następnie umieść to na pękających obszarach skóry. To pomoże utrzymać wilgoć i zmiękczyć skórę.

 9. Picie dużej ilości wody: Nawilżenie skóry zaczyna się od wewnątrz. Pij odpowiednią ilość wody, aby zapewnić organizmowi odpowiednią hydratację.

 10. Unikanie długotrwałego kontaktu ze źródłami wysokiej temperatury: Unikaj długotrwałego narażenia na gorącą wodę lub suche powietrze, które mogą przyczynić się do wysuszenia skóry.

Pękająca skóra na wewnętrznej stronie dłoni - czynniki ryzyka

Pękająca skóra na wewnętrznej stronie dłoni może być spowodowana różnymi czynnikami ryzyka, takimi jak:

 • Szkodliwe substancje chemiczne: Kontakt z substancjami chemicznymi, takimi jak detergenty czy rozpuszczalniki, może prowadzić do podrażnienia i pęknięć skóry na wewnętrznej stronie dłoni. Ważne jest, aby chronić swoje ręce odpowiednimi rękawiczkami podczas kontaktu z takimi substancjami.
 • Częste mycie rąk: Częste mycie rąk, szczególnie za pomocą silnych detergentów, może prowadzić do wysuszenia i pęknięć skóry na wewnętrznej stronie dłoni. Warto wybierać łagodne mydła oraz nawilżać skórę po każdym umyciu.
 • Nadmierna higiena: Nadmierne używanie antybakteryjnych żeli i płynów może prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry, co z kolei może prowadzić do jej pęknięć. Warto ograniczyć używanie tych produktów i postawić na codzienną higienę przy użyciu łagodnych środków.

Sucha, pękająca skóra na palcach dłoni - najlepsze sposoby na łagodzenie objawów

Jeśli cierpisz na suchą, pękającą skórę na palcach dłoni, oto kilka skutecznych sposobów na łagodzenie objawów:

 • Nawilżaj skórę regularnie: Używaj nawilżających kremów do rąk, szczególnie po umyciu rąk. Wybieraj kremy o działaniu intensywnie nawilżającym i chroniącym skórę przed utratą wilgoci.
 • Unikaj drażniących substancji: Jeśli możliwe, unikaj kontaktu z substancjami drażniącymi, takimi jak detergenty czy rozpuszczalniki. Jeśli nie możesz ich uniknąć, nos zawsze rękawiczki ochronne.
 • Regularne stosowanie emolientów: Emolienty to substancje, które tworzą na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wilgoci. Stosuj regularnie maści lub kremy emolientowe, aby wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pękająca skóra dłoni na mrozie - i jak się przed tym chronić?

Zimowa aura może być niezwykle szkodliwa dla naszej skóry, szczególnie dłoni. Oto kilka sposobów, jak chronić skórę przed pękającą skórą na mrozie:

 • Noszenie rękawiczek: Zawsze nosi rękawiczki, szczególnie w czasie mrozu. Rękawiczki chronią skórę przed szkodliwymi wpływami zimna i wiatru.
 • Nawilżanie skóry: Stosuj nawilżające kremy do rąk, które chronią skórę przed utratą wilgoci. Nawilżona skóra jest bardziej odporna na działanie mrozu.
 • Unikanie gorącej wody: Mycie rąk w gorącej wodzie może wysuszać skórę, a tym samym prowadzić do jej pękania na mrozie. Wybieraj letnią lub ciepłą wodę przy umyciu rąk.

Pękająca skóra na palcach dłoni u dziecka: jak rozpoznać i leczyć pękającą skórę na palcach dłoni u dzieci?

Pękająca skóra na palcach dłoni u dzieci może być nie tylko bolesna, ale także źródłem stresu dla dzieci i ich opiekunów. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać i leczyć ten problem u dzieci:

 • Zachowanie higieny: Ważne jest, aby dzieci umyły ręce regularnie, ale zachować równowagę, aby nie doprowadzić do nadmiernego wysuszania skóry. Wybierajmy łagodne mydła dla dzieci i nawilżajmy skórę po każdym umyciu.
 • Unikanie czynników drażniących: Ograniczaj kontakt dziecka z substancjami drażniącymi, takimi jak detergenty czy rozpuszczalniki. Jeśli konieczne jest korzystanie z takich substancji, zawsze stosuj rękawiczki ochronne.
 • Nawilżanie skóry: Stosuj nawilżające kremy dla dzieci, które pomogą w utrzymaniu wilgoci i zapobiegają wysuszaniu się skóry.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca