Oliwki - czy są zdrowe? Poznaj prawdę o oliwkach!

Oliwki - czy są zdrowe? Poznaj prawdę o oliwkach!

Dowiedz się, czy oliwki są zdrowe i jakie mają właściwości odżywcze. Sprawdź korzyści spożywania oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia!

Oliwki - czy tak naprawdę są zdrowe?

Oliwki to popularny składnik wielu potraw śródziemnomorskich. Często można je spotkać jako dodatek w sałatkach, na pizzy czy też jako przystawkę. Jednak czy oliwki są naprawdę zdrowe? Czy warto je włączyć do swojej diety? W tym artykule przyjrzymy się bliżej oliwkom i dowiemy się, jakie mają korzyści zdrowotne.

Czy oliwki są zdrowe? Dowiedz się, dlaczego warto je włączyć do diety

Oliwki są bogate w zdrowe tłuszcze, zwłaszcza jednonienasycone tłuszcze, które są korzystne dla naszego organizmu. Tłuszcze te pomagają w obniżaniu poziomu złego cholesterolu (LDL) i zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL). Regularne spożywanie oliwek może zapobiegać chorobom serca i miażdżycy.

Oliwki są również źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak witamina E, żelazo, wapń, błonnik i polifenole. Witamina E działa jako silny przeciwutleniacz, chroniąc nasze komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Żelazo jest ważne dla prawidłowej funkcji krwi, a wapń wspiera zdrowe kości i zęby. Błonnik pomaga regulować pracę układu pokarmowego, a polifenole mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Rodzaje oliwek: Poznaj różnice między oliwkami czarnymi a zielonymi

Oliwki występują w różnych odmianach, najbardziej popularne to oliwki czarne i zielone. Różnica między nimi nie leży w gatunku drzewa oliwnego, z którego pochodzą, ale w ich dojrzałości. Oliwki zielone są zbierane, gdy są jeszcze niedojrzałe, mają zielony kolor i są często mocniej trawione. Natomiast oliwki czarne są zbierane, gdy są już dojrzałe i mają ciemniejszy kolor.

Również smak oliwek różni się w zależności od ich odmiany. Oliwki zielone są często bardziej gorzkie i mają wyraźny smak, podczas gdy oliwki czarne są bardziej delikatne i owocowe w smaku.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Oliwki - ile kalorii zawierają? Wartości energetyczne oliwek

Oliwki są niskokalorycznym dodatkiem do diety. Sto gramów oliwek kalorycznie waha się od około 115 do 145 kcal w zależności od ich odmiany. Jedna oliwka ma około 5 kcal. Warto jednak pamiętać, że oliwki są bogate w tłuszcze, które mają dużą wartość energetyczną. Dlatego, mimo niskiej kaloryczności, należy spożywać je umiarkowanie, aby utrzymać równowagę energetyczną.

Oliwki - czy są owocem czy warzywem?

Oliwki są owocem drzewa oliwnego, który botanicznie klasyfikuje się jako owoc. Choć są często mylone jako warzywo, tak jak wiele innych roślin występujących w kuchni.

Skład oliwek i sposób, w jaki są zbierane i przetwarzane, wpływają na ich smak i właściwości zdrowotne. Staraj się wybierać oliwki w zależności od swoich preferencji smakowych i korzyści zdrowotnych, które chcesz z nich uzyskać.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca