bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich

Blog healthcare

Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich

Metale ciężkie, takie jak kadm, ołów, rtęć czy arsen, mogą wywierać negatywne skutki zdrowotne - co do tego nie ma wątpliwości. Nasz organizm jest przystosowany do radzenia sobie w trudniejszych warunkach, został bowiem wyposażony w sprawnie działające centra odtruwające - wątrobę i nerki. Co jednak w sytuacji, gdy nie funkcjonują one dobrze lub koncentracja niebezpiecznych pierwiastków przekroczyła normę? Jeśli nie mamy do czynienia z nagłym zatruciem, ale mamy świadomość ekspozycji na źródła metali ciężkich, warto zadbać o ich eliminację na odpowiednio wczesnym etapie.

Spis treści

 1. Po pierwsze - ogranicz ekspozycję!
 2. Naturalne wsparcie organizmu
 3. Toksyny usuwane z organizmu przez skórę
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Po pierwsze - ogranicz ekspozycję!

Do głównych kategorii pożywienia, z których niebezpieczne metale ciężkie dostają się do organizmu, zaliczamy niektóre gatunki ryb, warzywa - głównie korzeniowe, takie jak buraki czy ziemniaki, a także napoje alkoholowe. Ponadto wielu z nas jest narażonych na metale ciężkie w miejscu pracy. Niebezpieczne opary mogą występować głównie wśród osób zajmujących się produkcją rozpuszczalników, lakierów, farb, nawozów, a także pracujących w przemyśle hutniczym czy górnictwie.

Chciałoby się zatem rzec, że najbardziej skuteczną metodą będzie ograniczenie ekspozycji. Czy rada: „zmień dietę i pracę” przyniesie pożądany efekt? O ile zmiany żywieniowe łatwiej wprowadzić, o tyle zmiana miejsca zatrudnienia nie zawsze wchodzi w grę. Warto jednak mieć świadomość mogących wystąpić skutków zdrowotnych.

Jednak jakie produkty powinny znaleźć się w diecie, w której nie będzie metali ciężkich? To również okazuje się nie lada wyzwaniem, gdyż te szkodliwe substancje mogą znaleźć się w naprawdę wielu produktach spożywczych. Często mówi się o rybach, nieco rzadziej o warzywach, a przecież te uprawiane w skażonej glebie mogą być równie niebezpieczne. Związki niebezpiecznych pierwiastków spotykane są także w zbożach, mleku i podrobach. Sporadyczne sięganie po źródła metali ciężkich nie powinno prowadzić do zaburzeń, jednak długotrwałe stosowanie ich w diecie z pewnością nie przyniesie pozytywnych skutków zdrowotnych.

Naturalne wsparcie organizmu

Zdrowy organizm radzi sobie z usuwaniem nadmiernej ilości szkodliwych związków, nie tylko metali ciężkich. Jednak szczególną opieką należy otoczyć osoby, którym dokuczają problemy zdrowotne, a zatrucie kadmem, ołowiem, czy rtęcią może zakończyć się tragicznie. Do prostych, ale skutecznych wskazówek należy zaliczyć regularne dbanie o nawodnienie organizmu. Woda wspomaga usuwanie zbędnych składników. Podobną rolę będzie odgrywał błonnik pokarmowy i dbanie o regularny rytm wypróżnień, gdyż zdecydowana większość toksycznych związków wydalana jest wraz z kałem. Ponadto żywność zalegająca w jelitach nie będzie uwalniać szkodliwych związków.

Warto również zadbać o dostarczanie wraz z dietą bogatych źródeł związków nazywanych antyoksydantami. Metale ciężkie bowiem są odpowiedzialne m.in. za wzmożoną produkcję wolnych rodników, a rolą antyoksydantów jest ich neutralizacja. Znajdziesz je np. w zielonej herbacie, owocach cytrusowych, jarmużu, szpinaku, aronii, pomidorach oraz papryce. Witaminami o udowodnionym działaniu antyoksydacyjnym są A, C oraz E, a pierwiastkami cynk i selen.

Równie istotne jest także dostarczanie wraz z dietą wszelkich innych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych. Jeśli zadbamy, aby żelaza, magnezu czy wapnia nie zabrakło w naszym pożywieniu, niebezpieczne metale ciężkie będą mieć utrudnione wchłanianie.

Toksyny usuwane z organizmu przez skórę

Doskonale wiemy, że pot jest odpowiedzialny za usuwanie toksyn z naszego organizmu. Zatem w grupie zaleceń, które warto zastosować w skutecznym odtruwaniu, wymienia się także aktywność fizyczną. Wywiera ona wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, jednak musi być dostosowana do stanu zdrowia i kondycji organizmu. Równie pozytywne skutki wiążą się z regularną wizytą w saunie suchej oraz łaźni parowej, które także stymulują zwiększone wydzielanie potu.

Warto podkreślić, że jeśli mamy do czynienia z ostrym zatruciem lub wystąpiły niebezpieczne objawy, konieczna może okazać się hospitalizacja. W leczeniu farmakologicznym stosuje się tzw. związki chelatujące, które wiążą się z metalami ciężkimi i dzięki temu zdecydowanie łatwiej je usunąć.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat o czyszczania organizmu z metali ciężkich?


Szkolenie na ten temat jest już dostępne na platformie Bez Tabletek w postaci video/e-booka. Uzyskaj do niego dostęp!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
03Godzin
13Minut
34Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN