Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich

Oczyszczanie organizmu z metali ciężkich

Metale ciężkie, takie jak kadm, ołów, rtęć czy arsen, mogą wywierać negatywne skutki zdrowotne - co do tego nie ma wątpliwości. Nasz organizm jest przystosowany do radzenia sobie w trudniejszych warunkach, został bowiem wyposażony w sprawnie działające centra odtruwające - wątrobę i nerki. Co jednak w sytuacji, gdy nie funkcjonują one dobrze lub koncentracja niebezpiecznych pierwiastków przekroczyła normę? Jeśli nie mamy do czynienia z nagłym zatruciem, ale mamy świadomość ekspozycji na źródła metali ciężkich, warto zadbać o ich eliminację na odpowiednio wczesnym etapie.

Po pierwsze - ogranicz ekspozycję!

Do głównych kategorii pożywienia, z których niebezpieczne metale ciężkie dostają się do organizmu, zaliczamy niektóre gatunki ryb, warzywa - głównie korzeniowe, takie jak buraki czy ziemniaki, a także napoje alkoholowe. Ponadto wielu z nas jest narażonych na metale ciężkie w miejscu pracy. Niebezpieczne opary mogą występować głównie wśród osób zajmujących się produkcją rozpuszczalników, lakierów, farb, nawozów, a także pracujących w przemyśle hutniczym czy górnictwie.

Chciałoby się zatem rzec, że najbardziej skuteczną metodą będzie ograniczenie ekspozycji. Czy rada: „zmień dietę i pracę” przyniesie pożądany efekt? O ile zmiany żywieniowe łatwiej wprowadzić, o tyle zmiana miejsca zatrudnienia nie zawsze wchodzi w grę. Warto jednak mieć świadomość mogących wystąpić skutków zdrowotnych.

Jednak jakie produkty powinny znaleźć się w diecie, w której nie będzie metali ciężkich? To również okazuje się nie lada wyzwaniem, gdyż te szkodliwe substancje mogą znaleźć się w naprawdę wielu produktach spożywczych. Często mówi się o rybach, nieco rzadziej o warzywach, a przecież te uprawiane w skażonej glebie mogą być równie niebezpieczne. Związki niebezpiecznych pierwiastków spotykane są także w zbożach, mleku i podrobach. Sporadyczne sięganie po źródła metali ciężkich nie powinno prowadzić do zaburzeń, jednak długotrwałe stosowanie ich w diecie z pewnością nie przyniesie pozytywnych skutków zdrowotnych.

Naturalne wsparcie organizmu

Zdrowy organizm radzi sobie z usuwaniem nadmiernej ilości szkodliwych związków, nie tylko metali ciężkich. Jednak szczególną opieką należy otoczyć osoby, którym dokuczają problemy zdrowotne, a zatrucie kadmem, ołowiem, czy rtęcią może zakończyć się tragicznie. Do prostych, ale skutecznych wskazówek należy zaliczyć regularne dbanie o nawodnienie organizmu. Woda wspomaga usuwanie zbędnych składników. Podobną rolę będzie odgrywał błonnik pokarmowy i dbanie o regularny rytm wypróżnień, gdyż zdecydowana większość toksycznych związków wydalana jest wraz z kałem. Ponadto żywność zalegająca w jelitach nie będzie uwalniać szkodliwych związków.

Warto również zadbać o dostarczanie wraz z dietą bogatych źródeł związków nazywanych antyoksydantami. Metale ciężkie bowiem są odpowiedzialne m.in. za wzmożoną produkcję wolnych rodników, a rolą antyoksydantów jest ich neutralizacja. Znajdziesz je np. w zielonej herbacie, owocach cytrusowych, jarmużu, szpinaku, aronii, pomidorach oraz papryce. Witaminami o udowodnionym działaniu antyoksydacyjnym są A, C oraz E, a pierwiastkami cynk i selen.

Równie istotne jest także dostarczanie wraz z dietą wszelkich innych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych. Jeśli zadbamy, aby żelaza, magnezu czy wapnia nie zabrakło w naszym pożywieniu, niebezpieczne metale ciężkie będą mieć utrudnione wchłanianie.

Toksyny usuwane z organizmu przez skórę

Doskonale wiemy, że pot jest odpowiedzialny za usuwanie toksyn z naszego organizmu. Zatem w grupie zaleceń, które warto zastosować w skutecznym odtruwaniu, wymienia się także aktywność fizyczną. Wywiera ona wiele pozytywnych skutków zdrowotnych, jednak musi być dostosowana do stanu zdrowia i kondycji organizmu. Równie pozytywne skutki wiążą się z regularną wizytą w saunie suchej oraz łaźni parowej, które także stymulują zwiększone wydzielanie potu.

Warto podkreślić, że jeśli mamy do czynienia z ostrym zatruciem lub wystąpiły niebezpieczne objawy, konieczna może okazać się hospitalizacja. W leczeniu farmakologicznym stosuje się tzw. związki chelatujące, które wiążą się z metalami ciężkimi i dzięki temu zdecydowanie łatwiej je usunąć.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat o czyszczania organizmu z metali ciężkich?


Szkolenie na ten temat jest już dostępne na platformie Bez Tabletek w postaci video/e-booka. Uzyskaj do niego dostęp!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
22Godzin
49Minut
32Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca