Metale ciężkie

Metale ciężkie

Arsen, kadm, nikiel, rtęć, ołów, cynk, miedź, żelazo - w tej grupie znajdują się zarówno zbędne, jak i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu metale. Z kolei w odniesieniu do części z nich konieczne jest dbanie o dostarczenie ich w odpowiedniej ilości, gdyż nadmiar może skutkować zaburzeniami zdrowotnymi. Skupimy się jednak na grupie metali ciężkich, które mogą przyczyniać się do powstania poważnych dolegliwości chorobowych. Jaki wpływ wywierają na ludzki organizm, skąd się w nim biorą i jakie dolegliwości mogą powodować?

Organy szczególnie narażone na szkodliwy wpływ metali ciężkich

Zapewne nie będzie niespodzianką, że główne centra odtruwające organizmu, czyli wątroba i nerki są odpowiedzialne za usuwanie szkodliwych substancji. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nie są one w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością trucizny. Wówczas kumulacja metali ciężkich odbywa się właśnie w wątrobie i nerkach, jednak zwiększone ilości tych pierwiastków dotykają również kości, mięśni i mózgu. Z racji tego, że do zatrucia może dojść drogą oddechową, metale ciężkie nie omijają płuc, a następnie krwi skąd są rozprowadzane dalej.

Mechanizm działania metali ciężkich polega przede wszystkim na zaburzeniach w syntezie białek; prowadzą one do nieprawidłowości w procesie wytwarzania energii, zmieniają także strukturę i funkcje komórek.

Które metale ciężkie są niebezpieczne?

W grupie metali ciężkich o udowodnionych negatywnych skutkach zdrowotnych najczęściej wymienia się kadm, rtęć i ołów. Do zatrucia kadmem może dojść poprzez drogi oddechowe. Jako że związki chemiczne, w których występuje nie posiadają zapachu, ciężko określić stopień narażenia. Szczególnie narażeni na negatywne skutki zdrowotne są pracownicy przemysłowi, gdyż kadm stosuje się m.in. w produkcji akumulatorów. Do wystąpienia objawów dochodzi w ciągu kilku godzin, pojawiają się silne bóle brzucha, a towarzyszą im wymioty i biegunki.

Z kolei zatrucie rtęcią wiązać się będzie z wystąpieniem wyraźnego pobudzenia oraz drżenia mięśni. W efekcie może dojść do uszkodzenia nerek, a także śpiączki. Szczególnie niebezpieczna jest ekspozycja na opary rtęci, których jony łączą się z białkami i powodują blokadę niezbędnych enzymów. Podwyższony poziom rtęci w organizmie może skutkować wystąpieniem nowotworów. Warto zwrócić uwagę, że zwiększony poziom tego pierwiastka obserwuje się w szerokiej grupie mężczyzn.

Ołów, jak i wszystkie jego związki są trujące. Gdy dojdzie do zatrucia, mogą wystąpić znużenie, zmęczenie oraz porażenie mięśni. Istnieją jednak sposoby na oczyszczanie organizmu z metali ciężkich.

W jaki sposób dochodzi do zatrucia metalami ciężkimi?

Do zatrucia metalami ciężkimi może dojść nagle - wówczas bywa ono skutkiem awarii urządzeń w miejscach pracy, fabrykach, ale także rezultatem nieprzestrzegania zasad higieny pracy. Długotrwała, nawet wieloletnia ekspozycja na niebezpieczne związki może mieć równie poważne skutki zdrowotne, a jej objawy nie występują bezpośrednio po ekspozycji. Miejsca pracy szczególnie związane z występowaniem wymienionych wyżej pierwiastków to te, w których produkuje się tworzywa sztuczne, farby, lakiery, rozpuszczalniki, nawozy sztuczne, preparaty ochrony roślin. Narażeni są także pracownicy przemysłu elektrotechnicznego, azbestowego czy cementowego.

Warto zwrócić uwagę, że źródłem szkodliwych substancji może być także skażona woda i żywność. Często wymienianą grupą są ryby. Wiele dowodów wskazuje na obecność znacznych ilości rtęci i ołowiu w ich mięsie, szczególnie w niektórych gatunkach, tj. miecznik, tuńczyk czy rekin. Równie wysokim poziomem szkodliwych metali wyróżniają się niektóre owoce i warzywa, np. ziemniaki, buraki, pietruszka, sałata czy kapusta, a także truskawki.

Zagłębiając się w temat zatruć metalami ciężkimi okazuje się, że ich źródłem może być zdecydowana większość produktów spożywczych - zaliczamy do nich również mięso, zboża, napoje energetyczne oraz alkoholowe. Chcąc zapobiec niebezpiecznym skutkom zdrowotnym, powinniśmy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować źródła pokarmowe szkodliwych substancji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że o ile zmiany w sferze aktywności zawodowej nie zawsze są możliwe, to warto jednak być świadomym, jakie skutki mogą wiązać się z nadmierną ekspozycją na metale ciężkie.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Szkolenie na temat metali ciężkich jest już dostępne na platformie Bez Tabletek.Uzyskaj do niego dostęp i do dziesiątek innych materiałów w naszej platformie.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
22Godzin
40Minut
23Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca