bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Metale ciężkie

Blog healthcare

Metale ciężkie

Arsen, kadm, nikiel, rtęć, ołów, cynk, miedź, żelazo - w tej grupie znajdują się zarówno zbędne, jak i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu metale. Z kolei w odniesieniu do części z nich konieczne jest dbanie o dostarczenie ich w odpowiedniej ilości, gdyż nadmiar może skutkować zaburzeniami zdrowotnymi. Skupimy się jednak na grupie metali ciężkich, które mogą przyczyniać się do powstania poważnych dolegliwości chorobowych. Jaki wpływ wywierają na ludzki organizm, skąd się w nim biorą i jakie dolegliwości mogą powodować?

Spis treści

 1. Organy szczególnie narażone na szkodliwy wpływ metali ciężkich
 2. Które metale ciężkie są niebezpieczne?
 3. W jaki sposób dochodzi do zatrucia metalami ciężkimi?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Organy szczególnie narażone na szkodliwy wpływ metali ciężkich

Zapewne nie będzie niespodzianką, że główne centra odtruwające organizmu, czyli wątroba i nerki są odpowiedzialne za usuwanie szkodliwych substancji. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nie są one w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością trucizny. Wówczas kumulacja metali ciężkich odbywa się właśnie w wątrobie i nerkach, jednak zwiększone ilości tych pierwiastków dotykają również kości, mięśni i mózgu. Z racji tego, że do zatrucia może dojść drogą oddechową, metale ciężkie nie omijają płuc, a następnie krwi skąd są rozprowadzane dalej.

Mechanizm działania metali ciężkich polega przede wszystkim na zaburzeniach w syntezie białek; prowadzą one do nieprawidłowości w procesie wytwarzania energii, zmieniają także strukturę i funkcje komórek.

Które metale ciężkie są niebezpieczne?

W grupie metali ciężkich o udowodnionych negatywnych skutkach zdrowotnych najczęściej wymienia się kadm, rtęć i ołów. Do zatrucia kadmem może dojść poprzez drogi oddechowe. Jako że związki chemiczne, w których występuje nie posiadają zapachu, ciężko określić stopień narażenia. Szczególnie narażeni na negatywne skutki zdrowotne są pracownicy przemysłowi, gdyż kadm stosuje się m.in. w produkcji akumulatorów. Do wystąpienia objawów dochodzi w ciągu kilku godzin, pojawiają się silne bóle brzucha, a towarzyszą im wymioty i biegunki.

Z kolei zatrucie rtęcią wiązać się będzie z wystąpieniem wyraźnego pobudzenia oraz drżenia mięśni. W efekcie może dojść do uszkodzenia nerek, a także śpiączki. Szczególnie niebezpieczna jest ekspozycja na opary rtęci, których jony łączą się z białkami i powodują blokadę niezbędnych enzymów. Podwyższony poziom rtęci w organizmie może skutkować wystąpieniem nowotworów. Warto zwrócić uwagę, że zwiększony poziom tego pierwiastka obserwuje się w szerokiej grupie mężczyzn.

Ołów, jak i wszystkie jego związki są trujące. Gdy dojdzie do zatrucia, mogą wystąpić znużenie, zmęczenie oraz porażenie mięśni. Istnieją jednak sposoby na oczyszczanie organizmu z metali ciężkich.

W jaki sposób dochodzi do zatrucia metalami ciężkimi?

Do zatrucia metalami ciężkimi może dojść nagle - wówczas bywa ono skutkiem awarii urządzeń w miejscach pracy, fabrykach, ale także rezultatem nieprzestrzegania zasad higieny pracy. Długotrwała, nawet wieloletnia ekspozycja na niebezpieczne związki może mieć równie poważne skutki zdrowotne, a jej objawy nie występują bezpośrednio po ekspozycji. Miejsca pracy szczególnie związane z występowaniem wymienionych wyżej pierwiastków to te, w których produkuje się tworzywa sztuczne, farby, lakiery, rozpuszczalniki, nawozy sztuczne, preparaty ochrony roślin. Narażeni są także pracownicy przemysłu elektrotechnicznego, azbestowego czy cementowego.

Warto zwrócić uwagę, że źródłem szkodliwych substancji może być także skażona woda i żywność. Często wymienianą grupą są ryby. Wiele dowodów wskazuje na obecność znacznych ilości rtęci i ołowiu w ich mięsie, szczególnie w niektórych gatunkach, tj. miecznik, tuńczyk czy rekin. Równie wysokim poziomem szkodliwych metali wyróżniają się niektóre owoce i warzywa, np. ziemniaki, buraki, pietruszka, sałata czy kapusta, a także truskawki.

Zagłębiając się w temat zatruć metalami ciężkimi okazuje się, że ich źródłem może być zdecydowana większość produktów spożywczych - zaliczamy do nich również mięso, zboża, napoje energetyczne oraz alkoholowe. Chcąc zapobiec niebezpiecznym skutkom zdrowotnym, powinniśmy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować źródła pokarmowe szkodliwych substancji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że o ile zmiany w sferze aktywności zawodowej nie zawsze są możliwe, to warto jednak być świadomym, jakie skutki mogą wiązać się z nadmierną ekspozycją na metale ciężkie.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Szkolenie na temat metali ciężkich jest już dostępne na platformie Bez Tabletek.Uzyskaj do niego dostęp i do dziesiątek innych materiałów w naszej platformie.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN