Nitkowanie zębów - dlaczego jest ważne? Zalety czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Kiedy używać nici dentystycznej? 

Nitkowanie zębów - dlaczego jest ważne? Zalety czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Kiedy używać nici dentystycznej? 

Sprawdź dlaczego warto nitkować zęby i dlaczego warto to robić?

Nitkowanie zębów - Dlaczego warto nitkować zęby?

Nitkowanie zębów jest niezwykle ważnym elementem higieny jamy ustnej, który często jest pomijany przez wielu z nas. Regularne nitkowanie zębów ma jednak wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej.

Głównym celem nitkowania zębów jest usunięcie resztek jedzenia, płytki nazębnej i bakterii z przestrzeni między zębami, które trudno doczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Pozostawienie tych resztek może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy, chorób dziąseł, a nawet utraty zębów.

Regularne nitkowanie zębów przyczynia się do zapobiegania chorobom jamy ustnej, utrzymania zdrowych dziąseł i świeżego oddechu. Jest to niezwykle ważne dla utrzymania ogólnego zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

Nitkowanie zębów - przed czy po myciu?

Często pojawia się pytanie, czy należy nitkować zęby przed czy po umyciu zębów. Odpowiedź jest prosta - nie ma znaczenia, czy nitkowanie odbywa się przed czy po myciu zębów.

Najważniejsze jest, aby nitkować zęby regularnie, minimum raz dziennie. Decydujące jest dokładne usunięcie pozostałości jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami i linii dziąseł. Czy nitkujesz przed czy po myciu zębów, zależy od Twoich preferencji i wygody.

Należy jednak pamiętać, że wybierając się do spania, warto dokładnie umyć zęby i dokonać dokładnego nitkowania, aby pozbyć się odpadków i bakterii z przestrzeni między zębami przed dłuższym okresem nocy.

Nitkowanie zębów a nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust, znany jako halitoza, może być spowodowany przez wiele czynników, w tym przez resztki jedzenia i bakterie obecne w przestrzeniach między zębami. Nitkowanie zębów może pomóc w redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust.

Resztki jedzenia i pozostałości płytki nazębnej to idealne środowisko dla bakterii, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Usunięcie tych resztek przy pomocy nitki dentystycznej zapobiega gromadzeniu się bakterii i eliminuje źródło nieświeżego oddechu.

Regularne nitkowanie zębów, w połączeniu z codziennym myciem zębów, regularnymi wizytami u dentysty i stosowaniem płynu do płukania ust, może pomóc w kontrolowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Korzyści wynikające z regularnego nitkowania zębów

Regularne nitkowanie zębów przynosi wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Oto kilka z nich:

 1. Redukcja ryzyka wystąpienia próchnicy - Usuwanie pozostałości jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami pomaga w zapobieganiu powstawaniu próchnicy.
 2. Zapobieganie chorobom dziąseł - Usuwanie resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami pomaga w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł, takim jak zapalenie dziąseł.
 3. Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego - Regularne nitkowanie zębów przyczynia się do usunięcia resztek, które mogą prowadzić do tworzenia się kamienia nazębnego.
 4. Utrzymanie świeżego oddechu - Eliminacja resztek jedzenia i bakterii z przestrzeni między zębami pomaga w zdrowiu jamy ustnej i kontroluje nieprzyjemny zapach z ust.
 5. Zdrowe dziąsła - Regularne nitkowanie zębów przyczynia się do utrzymania zdrowych dziąseł, co jest kluczowe dla ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Regularne nitkowanie zębów jest jednym z najważniejszych kroków w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.

Jaką nic dentystyczną wybrać i jak prawidłowo nitkować zęby?

Wybierając odpowiednią nici dentystyczną istotne jest, aby dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dostępne są różne rodzaje nici, takie jak jedwabne, woskowane, nylonowe lub teflonowe. Nici jedwabne są miękkie i delikatne, ale mogą się łamać, dlatego nie są zalecane dla osób z wadami zgryzu lub zbyt blisko siebie stojącymi zębami. Nici woskowane są również delikatne, ale z powłoką woskową, dzięki czemu łatwiej przesuwają się między zębami. Nici nylonowe są mocniejsze i bardziej trwałe, ale mogą być bardziej trudne do użytku na wąskich przestrzeniach międzyzębowych. Natomiast nici teflonowe są bardzo śliskie i łatwe do przesuwania, co ułatwia ich stosowanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Prawidłowe nitkowanie zębów jest równie ważne co używanie odpowiedniego rodzaju nici. Należy użyć około 45-50 cm nici, owinąć jej końce na palce wskazujące, a następnie delikatnie prowadzić ją między zębami, wykonując ruchy w górę i w dół. Ważne jest, aby unikać nadmiernego nacisku, który mógłby uszkodzić dziąsła. Regularne nitkowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca