Nitkowanie zębów - dlaczego jest ważne? Zalety czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Kiedy używać nici dentystycznej? 

Nitkowanie zębów - dlaczego jest ważne? Zalety czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Kiedy używać nici dentystycznej? 

Sprawdź dlaczego warto nitkować zęby i dlaczego warto to robić?

Nitkowanie zębów - Dlaczego warto nitkować zęby?

Nitkowanie zębów jest niezwykle ważnym elementem higieny jamy ustnej, który często jest pomijany przez wielu z nas. Regularne nitkowanie zębów ma jednak wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej.

Głównym celem nitkowania zębów jest usunięcie resztek jedzenia, płytki nazębnej i bakterii z przestrzeni między zębami, które trudno doczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Pozostawienie tych resztek może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy, chorób dziąseł, a nawet utraty zębów.

Regularne nitkowanie zębów przyczynia się do zapobiegania chorobom jamy ustnej, utrzymania zdrowych dziąseł i świeżego oddechu. Jest to niezwykle ważne dla utrzymania ogólnego zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

Nitkowanie zębów - przed czy po myciu?

Często pojawia się pytanie, czy należy nitkować zęby przed czy po umyciu zębów. Odpowiedź jest prosta - nie ma znaczenia, czy nitkowanie odbywa się przed czy po myciu zębów.

Najważniejsze jest, aby nitkować zęby regularnie, minimum raz dziennie. Decydujące jest dokładne usunięcie pozostałości jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami i linii dziąseł. Czy nitkujesz przed czy po myciu zębów, zależy od Twoich preferencji i wygody.

Należy jednak pamiętać, że wybierając się do spania, warto dokładnie umyć zęby i dokonać dokładnego nitkowania, aby pozbyć się odpadków i bakterii z przestrzeni między zębami przed dłuższym okresem nocy.

Nitkowanie zębów a nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust, znany jako halitoza, może być spowodowany przez wiele czynników, w tym przez resztki jedzenia i bakterie obecne w przestrzeniach między zębami. Nitkowanie zębów może pomóc w redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust.

Resztki jedzenia i pozostałości płytki nazębnej to idealne środowisko dla bakterii, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Usunięcie tych resztek przy pomocy nitki dentystycznej zapobiega gromadzeniu się bakterii i eliminuje źródło nieświeżego oddechu.

Regularne nitkowanie zębów, w połączeniu z codziennym myciem zębów, regularnymi wizytami u dentysty i stosowaniem płynu do płukania ust, może pomóc w kontrolowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Korzyści wynikające z regularnego nitkowania zębów

Regularne nitkowanie zębów przynosi wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Oto kilka z nich:

 1. Redukcja ryzyka wystąpienia próchnicy - Usuwanie pozostałości jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami pomaga w zapobieganiu powstawaniu próchnicy.
 2. Zapobieganie chorobom dziąseł - Usuwanie resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni między zębami pomaga w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł, takim jak zapalenie dziąseł.
 3. Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego - Regularne nitkowanie zębów przyczynia się do usunięcia resztek, które mogą prowadzić do tworzenia się kamienia nazębnego.
 4. Utrzymanie świeżego oddechu - Eliminacja resztek jedzenia i bakterii z przestrzeni między zębami pomaga w zdrowiu jamy ustnej i kontroluje nieprzyjemny zapach z ust.
 5. Zdrowe dziąsła - Regularne nitkowanie zębów przyczynia się do utrzymania zdrowych dziąseł, co jest kluczowe dla ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Regularne nitkowanie zębów jest jednym z najważniejszych kroków w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej i ogólnego zdrowia organizmu.

Jaką nic dentystyczną wybrać i jak prawidłowo nitkować zęby?

Wybierając odpowiednią nici dentystyczną istotne jest, aby dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dostępne są różne rodzaje nici, takie jak jedwabne, woskowane, nylonowe lub teflonowe. Nici jedwabne są miękkie i delikatne, ale mogą się łamać, dlatego nie są zalecane dla osób z wadami zgryzu lub zbyt blisko siebie stojącymi zębami. Nici woskowane są również delikatne, ale z powłoką woskową, dzięki czemu łatwiej przesuwają się między zębami. Nici nylonowe są mocniejsze i bardziej trwałe, ale mogą być bardziej trudne do użytku na wąskich przestrzeniach międzyzębowych. Natomiast nici teflonowe są bardzo śliskie i łatwe do przesuwania, co ułatwia ich stosowanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Prawidłowe nitkowanie zębów jest równie ważne co używanie odpowiedniego rodzaju nici. Należy użyć około 45-50 cm nici, owinąć jej końce na palce wskazujące, a następnie delikatnie prowadzić ją między zębami, wykonując ruchy w górę i w dół. Ważne jest, aby unikać nadmiernego nacisku, który mógłby uszkodzić dziąsła. Regularne nitkowanie zębów jest kluczowe dla utrzymania higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca