Nerwica żołądka - jak sobie pomóc? Sposoby łagodzenia objawów. Nerwowe podłoże bólu brzucha. Niestrawność? Objawy jelitowe na tle nerwowym?

Nerwica żołądka - jak sobie pomóc? Sposoby łagodzenia objawów. Nerwowe podłoże bólu brzucha. Niestrawność? Objawy jelitowe na tle nerwowym?

Nerwica żołądka to stresująca choroba, która może wpływać na nasze codzienne życie. Objawia się ona bólem lub dyskomfortem w żołądku, niestrawnością, nudnościami, wymiotami, biegunką lub zaparciami. Przeciwwagą dla tej trudnej dolegliwości są sposoby łagodzenia jej objawów. W poniższym artykule znajdziesz kilka porad, jak sobie pomóc w przypadku nerwicy żołądka.

Nerwica żoładka - leki bez recepty - jak łagodzić objawy?

Niektóre leki bez recepty, takie jak leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwymiotne i przeczyszczające, mogą mieć korzystny wpływ na złagodzenie objawów nerwicy żołądka. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

 • Leki przeciwbólowe - mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z nerwicą żołądka.
 • Leki przeciwzapalne - mogą pomóc w łagodzeniu bólu i dyskomfortu związanego z stanem zapalnym błony śluzowej żołądka.
 • Leki przeciwwymiotne - mogą zwiększyć komfort podczas nudności i wymiotów.
 • Leki przeczyszczające - mogą pomóc usunąć zanieczyszczenia z organizmu i złagodzić dolegliwości żołądkowe związane z tym zanieczyszczeniem.

Zwróćmy uwagę, że leki bez recepty powinny być stosowane z ostrożnością i wyłącznie na podstawie instrukcji leków oraz zgodnie z zaleceniami lekarza. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, którego specjalizacją jest choroba trawienia.

Nerwica żołądka a ból pleców: Jak nerwica żołądka może wpływać na odczuwanie bólu pleców?

Osoby cierpiące na nerwicę żołądka często odczuwają ból pleców. Związek między nerwicą żołądka a bólem pleców może wynikać z napięcia mięśniowego w obszarze brzucha i pleców, które wpływa na obie te części ciała.

Poza tym, nerwica żołądka często prowadzi do stresu, a stres z kolei może wpływać na napięcie mięśni, co może prowadzić do bólu pleców. Ostatecznie efektem jest zwiększone ryzyko wystąpienia chorób związanych z dolnymi częściami kręgosłupa i pleców, takich jak zapalenie stawów kręgosłupa.

Nerwica żołądka a refluks: Jak nerwica żołądka może wiązać się z objawami refluksu?

Objawy nerwicy żołądka, takie jak ból i niestrawność, często przypominają objawy choroby refluksowej. Wielu pacjentów z nerwicą żołądka doświadcza problemów z jedzeniem i trawieniem, co może prowadzić do zachłyśnięcia i przepływu treści żołądkowej do jamy ustnej. W konsekwencji, wielu pacjentów doświadcza objawów refluksu, takich jak zgaga i pieczenie w klatce piersiowej.

Leczenie nerwicy żołądka: Jakie są dostępne metody terapeutyczne w przypadku nerwicy żołądka?

Leczenie nerwicy żołądka zazwyczaj obejmuje skojarzenie różnych terapii. Metody leczenia nerwicy żołądka mogą obejmować:

 • Leczenie farmakologiczne - lekarz może zalecić leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, środki przeciwbólowe lub środki przeciwzapalne, aby złagodzić objawy nerwicy żołądka.
 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) - terapia poznawczo-behawioralna jest często stosowana w leczeniu nerwicy żołądka. CBT ma na celu nauczenie pacjenta, jak radzić sobie ze stresem i lękiem, korzystając z różnych narzędzi i technik.
 • Terapia relaksacyjna - zwykle obejmuje ćwiczenia oddechowe, medytację, joga lub tai chi, które mają na celu zmniejszenie poziomu stresu i rewitalizację ciała.
 • Dietetyka - wskazane jest zwrócenie uwagi na odpowiednie nawyki żywieniowe, które mogą osłabić napięcie mięśni i poprawić trawienie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Domowe sposoby łagodzenia nerwicy żołądka

Ponadto, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów nerwicy żołądka. Poniżej przedstawiamy kilka sugerowanych sposobów:

 • Unikanie jedzenia tłustych i ciężkich potraw
 • Unikanie stresujących sytuacji
 • Picie dużo wody i unikanie napojów zawierających kofeinę
 • Posiłki spożywaj w określonych godzinach każdego dnia
 • Regularna aktywność fizyczna
 • Pozwól sobie na odpoczynek i relaks
 • Unikanie używek typu papierosy i alkohol

Nerwica żołądka – leczenie farmakologiczne

Nerwica żołądka to schorzenie, które charakteryzuje się przewlekłymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Objawia się m.in. bólami brzucha, zgagą, nudnościami i wymiotami. Jeśli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas i wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, konieczne może być leczenie farmakologiczne. W takim przypadku najczęściej stosuje się inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu żołądkowego produkowanego przez błonę śluzową. Leki te skutecznie łagodzą objawy nerwicy żołądka, zapobiegają powstawaniu owrzodzeń i uszkodzeń błony śluzowej. Kolejnym zastosowanym farmakologicznym leczeniem jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które eliminują ból brzucha oraz przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. W niektórych przypadkach stosowane są również leki psychotropowe, takie jak antydepresanty czy benzodiazepiny, mające na celu redukcję objawów nerwicy żołądka poprzez regulację układu nerwowego. Ważne jest, aby farmakologiczne leczenie nerwicy żołądka było prowadzone pod nadzorem lekarza, w celu dostosowania dawkowania i monitorowania efektów ubocznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca