Najczęstsze alergeny: Co powoduje alergie i jak ich unikać. Alergeny pokarmowe, co warto wiedzieć? Jakie sa objawy alergii pokarmowej? Które produkty najczęściej uczulają? Jak wygląda leczenie alergii

Najczęstsze alergeny: Co powoduje alergie i jak ich unikać. Alergeny pokarmowe, co warto wiedzieć? Jakie sa objawy alergii pokarmowej? Które produkty najczęściej uczulają? Jak wygląda leczenie alergii

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o alergiach i alergenach 

Alergen - co to jest?

Alergeny to substancje znajdujące się w otoczeniu, które mogą wywoływać reakcję alergiczną u niektórych osób. Reakcja alergiczna występuje, gdy układ odpornościowy reaguje na te substancje jako na zagrożenie, mimo że są one bezpieczne dla większości ludzi. Substancje te mogą być wdychane, spożywane lub wchłaniane przez skórę.

Najczęstsze alergeny

Istnieje wiele różnych alergenów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, ale niektóre z nich są bardziej powszechne niż inne. Najczęstsze alergeny można podzielić na dwie główne kategorie: alergeny wziewne i alergeny pokarmowe.

Przykłady alergenów wziewnych

Alergeny wziewne to substancje, które można wdychać i które mogą wywoływać objawy alergii. Niektóre z najczęstszych alergenów wziewnych to:

 • Pyłki roślin (np. pyłki traw, drzew i chwastów)
 • Kurz i roztocza kurzu
 • Sierść zwierząt (np. koty, psy, konie)
 • Pleśnie i grzyby

Przykłady alergenów pokarmowych

Alergeny pokarmowe to substancje, które są zawarte w jedzeniu i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Niektóre z najczęstszych alergenów pokarmowych to:

 • Mleko krowie
 • Jajka
 • Orzechy (np. orzechy arachidowe, orzechy nerkowca)
 • Pszenica
 • Soja
 • Ryby
 • Skorupiaki

Jak unikać alergenów?

Unikanie alergenów jest kluczowe dla osób cierpiących na alergie. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu alergenów:

 1. Śledź prognozy pyłków i unikaj wysokich stężeń pyłków w powietrzu, szczególnie w okresach dużego nasilenia alergii.
 2. Dbaj o czystość w domu, regularnie odkurzaj i sprzątaj, aby zmniejszyć poziom kurzu i roztoczy kurzu.
 3. Jeśli masz alergię na sierść zwierząt, unikaj kontaktu z nimi lub staraj się utrzymywać ich w oddzielnych pomieszczeniach.
 4. Jeśli stwierdzono u Ciebie alergię pokarmową, unikaj spożywania produktów, które wywołują reakcję alergiczną. Czytaj etykiety produktów spożywczych i wybieraj te, które są oznaczone jako bezpieczne dla alergików.
 5. W przypadku alergii na pleśnie, unikaj wilgotnych i słabo wentylowanych miejsc, takich jak piwnice czy łazienki. Utrzymuj w suchu środowisko domu.

Alergeny - na co możesz mieć alergię? Diagnostyka

Diagnoza alergii jest ważna, aby zidentyfikować dokładne substancje, na które organizm reaguje alergicznie. Testy alergiczne, takie jak testy skórne lub testy krwi, mogą pomóc w identyfikacji alergenów, na które jesteś uczulony. Należy skonsultować się z lekarzem alergologiem w celu wykonania odpowiednich badań i diagnozy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wyeliminować alergeny pokarmowe z diety dziecka?

Alergie pokarmowe są coraz bardziej powszechne u dzieci i mogą wywoływać różnorodne objawy, takie jak wysypki, bóle brzucha, nudności czy nawet duszności. Jak więc wyeliminować alergeny pokarmowe z diety dziecka? Przede wszystkim należy zidentyfikować, na jakie produkty organizm malucha reaguje alergicznie. Pomocny może być tutaj konsultacja z lekarzem alergologiem, który może zalecić przeprowadzenie badań skórnych czy testów IgE. W przypadku potwierdzenia alergii na konkretne produkty, należy je całkowicie wyeliminować z diety dziecka. Warto również skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w odpowiednim dostosowaniu diety, aby zapewnić maluchowi niezbędne składniki odżywcze. Ważne jest także dokładne czytanie składów produktów spożywczych oraz unikanie gotowych posiłków, które mogą zawierać ukryte alergeny. Jeśli alergeny pokarmowe są poważne i mogą wywołać ciężką reakcję alergiczną, warto również zawsze mieć pod ręką leki przeciwhistaminowe lub adrenalinę w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. 

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na spożywane produkty. Najczęstsze objawy alergii pokarmowej to swędzenie skóry, wysypka, obrzęki, trudności w oddychaniu, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka oraz zawroty głowy. Objawy mogą wystąpić zaraz po spożyciu potrawy, a także kilka godzin po jej zjedzeniu. Każda osoba może reagować inaczej na różne produkty spożywcze, dlatego objawy alergii pokarmowej mogą się różnić. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są mleko, jaja, orzechy, gluten, ryby i owoce morza. Osoby cierpiące na alergie pokarmowe powinny unikać spożywania produktów zawierających te składniki oraz być świadome składu potraw, które spożywają. W przypadku wystąpienia objawów alergii pokarmowej, należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania diagnostyczne, takie jak testy skórne czy badania krwi, aby potwierdzić obecność alergii i określić konkretny alergen.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca