bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Najczęściej stosowane antybiotyki w stomatologii: Skuteczne leki na infekcje jamy ustnej i przyzębia.Antybiotyk na zęba – kiedy? Antybiotykoterapia w stomatologii. Czy istnieje antybiotyk na ból zęba? Antybiotyki przepisywane przez dentystę. Wskazana ostrożność

Blog healthcare

Najczęściej stosowane antybiotyki w stomatologii: Skuteczne leki na infekcje jamy ustnej i przyzębia.Antybiotyk na zęba – kiedy? Antybiotykoterapia w stomatologii. Czy istnieje antybiotyk na ból zęba? Antybiotyki przepisywane przez dentystę. Wskazana ostrożność

Infekcje jamy ustnej i przyzębia to jedne z najczęstszych problemów stomatologicznych, na które choruje wiele osób. Antybiotyki są jednym ze skutecznych sposobów leczenia infekcji, ale ich wybór i stosowanie wymaga wiedzy i doświadczenia lekarza stomatologa. W tym artykule przyjrzymy się najczęściej stosowanym antybiotykom w stomatologii, zasadom antybiotykoterapii, profilaktyce antybiotykowej oraz wytycznym postępowania w przypadku infekcji jamy ustnej i przyzębia.

Spis treści

 1. Antybiotykoterapia w stomatologii: Zasady i wytyczne postępowania. Antybiotyk na zęba – kiedy?
 2. Antybiotyki stomatologiczne: Wybór i zastosowanie w praktyce dentystycznej. Antybiotyk na ból zęba czy tabletki przeciwbólowe?
 3. Profilaktyka antybiotykowa w stomatologii: Kiedy jest konieczna i jakie są zalecenia
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 6. Jakie antybiotyki stosować w stomatologii? Przewodnik po lekach dostępnych na rynku

Antybiotykoterapia w stomatologii: Zasady i wytyczne postępowania. Antybiotyk na zęba – kiedy?

Antybiotykoterapia w stomatologii wymaga przede wszystkim ustalenia odpowiedniej dawki i czasu podawania leku. Zazwyczaj antybiotyki stosowane są w przypadku infekcji bakteryjnych, którymi można zarazić się podczas zabiegów stomatologicznych. Zawsze należy pamiętać, że antybiotyki są skuteczne tylko w przypadku, gdy leczenie jest prowadzone prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa.

Antybiotyki stomatologiczne: Wybór i zastosowanie w praktyce dentystycznej. Antybiotyk na ból zęba czy tabletki przeciwbólowe?

Wybór antybiotyku w odpowiedni sposób uzależniony jest od chorób, jakie występują w jamie ustnej i przyzębiu pacjenta. Najczęściej stosowanymi antybiotykami są penicyliny, takie jak amoksycylina, amoksycylina z kwasem klawulanowym i penicylina. Innymi powszechnie stosowanymi lekami są makrolidy, na przykład klarytromycyna, erytromycyna, a także tetracykliny. Ich zastosowanie uzależnione jest od konkretnych przyczyn infekcji i wyników badań.

Profilaktyka antybiotykowa w stomatologii: Kiedy jest konieczna i jakie są zalecenia

Profilaktyka antybiotykowa to zapobieganie chorobom związanym z infekcjami, które mogą pojawić się w trakcie zabiegów stomatologicznych. Zazwyczaj profilaktykę antybiotyczną przepisuje się pacjentom, którzy z uwagi na swoje zdrowie lub zaawansowane choroby, są bardziej narażeni na infekcje. Lekarz stomatolog powinien dokładnie zdiagnozować stan zdrowia pacjenta i dostosować leczenie do konkretnej sytuacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie antybiotyki stosować w stomatologii? Przewodnik po lekach dostępnych na rynku

Jak już wspomniano, najczęściej stosowanymi antybiotykami w stomatologii są penicyliny, makrolidy i tetracykliny. Każdy z tych leków ma swoje specyficzne właściwości, które mają wpływ na skuteczność leczenia. Wybór antybiotyku powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do sytuacji pacjenta. W przypadku stwierdzenia infekcji, bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz