Nadciśnienie płucne - diagnostyka, objawy i leczenie. Tętnicze nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, badania i leczenie. Leczenie nadciśnienia płucnego. Diagnostyka i Leczenie Nadciśnienia Płucnego

Nadciśnienie płucne - diagnostyka, objawy i leczenie. Tętnicze nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, badania i leczenie. Leczenie nadciśnienia płucnego. Diagnostyka i Leczenie Nadciśnienia Płucnego

Czy wiesz, czym jest nadciśnienie płucne? Jest to poważne schorzenie układu sercowo-naczyniowego, które powoduje zwiększone ciśnienie w tętnicach płucnych. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać nadciśnienie płucne, jakie są jego objawy oraz jakie metody leczenia są dostępne.

Nadciśnienie płucne - czym się objawia?

Nadciśnienie płucne to choroba charakteryzująca się nadmiernym ciśnieniem w naczyniach krwionośnych w płucach. To prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez tętnice płucne i powoduje nadmierne obciążenie serca. Główne objawy nadciśnienia płucnego mogą obejmować:

 • Duszność - nawet podczas codziennych czynności takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach.
 • Zmęczenie - uczucie chronicznego zmęczenia, brak energii.
 • Osłabienie kondycji fizycznej - trudności w wykonywaniu wysiłku fizycznego.
 • Obrzęki kończyn dolnych - opuchlizna nóg i stóp, zwłaszcza pod koniec dnia.

Jak leczyć nadciśnienie płucne?

Leczenie nadciśnienia płucnego ma na celu zmniejszenie objawów, spowolnienie progresji choroby oraz poprawę jakości życia pacjentów. Metody leczenia mogą obejmować:

Leki - istnieje wiele leków, które mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia płucnego. Przykłady to:

 • Inhibitory fosfodiesterazy 5 (np. sildenafil) - rozszerzają tętnice płucne i ułatwiają przepływ krwi.
 • Prostacykliny (np. epoprostenol) - działają rozszerzająco na naczynia krwionośne i hamują rozwój choroby.
 • Antagoniści receptorów endoteliny (np. bosentan) - zmniejszają skurcz naczyń krwionośnych i zapobiegają ich uszkodzeniom.

Tlenoterapia - stosowanie tlenu zawsze, gdy stężenie tlenu we krwi spada poniżej normy. Pomaga to zmniejszyć duszność i poprawić funkcjonowanie organizmu.

Rekonwalescencja - regularne odpoczywanie i unikanie zwiększonego wysiłku mogą pomóc zmniejszyć obciążenie serca i złagodzić objawy.

Przyczyny i konsekwencje nadciśnienia płucnego

Przyczyny nadciśnienia płucnego mogą być różnorodne. Najczęściej występujące to:

 • Czynniki genetyczne - pewne mutacje genetyczne mogą predysponować do rozwoju nadciśnienia płucnego.
 • Choroby układu oddechowego - takie jak rozedma płuc, zwłóknienie płuc, mogą przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia płucnego.
 • Choroby serca - wrodzone wady serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, mogą spowodować wzrost ciśnienia w tętnicach płucnych.

Nadciśnienie płucne, jeśli nie jest odpowiednio leczone, może prowadzić do poważnych konsekwencji. W zaawansowanych przypadkach może prowadzić do niewydolności serca, zakrzepów krwi w płucach oraz znacznego ograniczenia aktywności fizycznej.

Nadciśnienie płucne - rokowania

Rokowania dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym zależą od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby i skuteczność leczenia. Istnieje obecnie wiele dostępnych terapii, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i opóźnieniu progresji choroby. Jednak w niektórych przypadkach nadciśnienie płucne może prowadzić do znacznego ograniczenia funkcjonowania organizmu i obniżenia jakości życia.

Leki na tętnicze nadciśnienie płucne mogą obejmować

Leki na tętnicze nadciśnienie płucne są zwykle używane w celu zmniejszenia ciśnienia krwi w naczyniach płucnych i poprawy objawów tej choroby. Są różne rodzaje leków, które mogą być stosowane w leczeniu nadciśnienia płucnego, w zależności od nasilenia objawów i stanu pacjenta. Jednym z najczęściej stosowanych leków jest inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i), które rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają opór w naczyniach płucnych. Inne leki, takie jak analogi prostacykliny, blokery receptorów endoteliny i antagoniści receptorów angiotensyny II, również są stosowane w leczeniu tej choroby. Czasami konieczne jest stosowanie kilku różnych leków jednocześnie, aby osiągnąć optymalne efekty. Ważne jest, aby pacjenci przyjmowali leki zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie składać wizyty kontrolne w celu monitorowania skuteczności terapii i ewentualnej konieczności dostosowania dawki. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy nadciśnienia płucnego

Nadciśnienie płucne to choroba, której objawami są m.in. duszność, zmęczenie, osłabienie, szum w uszach, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej oraz omdlenia. Jednakże, objawy te mogą być również spowodowane przez wiele innych schorzeń, dlatego diagnoza nadciśnienia płucnego jest trudna i wymaga dokładnych badań. Jednym z najczęstszych objawów tej choroby jest szybkie męczenie się podczas wykonywania codziennych czynności fizycznych, takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach. Może to również prowadzić do obniżonej wydolności i ograniczeń w aktywnościach sportowych. Ponadto, pacjenci z nadciśnieniem płucnym mogą doświadczać duszności nawet w spoczynku, zwłaszcza podczas leżenia. Innym objawem tej choroby jest sinica, czyli niebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych w wyniku niedotlenienia organizmu. Dlatego też ważne jest, aby przy wystąpieniu tych objawów skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Rodzaje nadciśnienia płucnego

Nadciśnienie płucne to schorzenie, które charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem w naczyniach krwionośnych płuc. Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia płucnego, z których każdy ma swoje specyficzne cechy i przyczyny. Pierwszym rodzajem jest nadciśnienie płucne związane z chorobami układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy zespół niedrożności oskrzeli. Drugim rodzajem jest nadciśnienie płucne związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, na przykład niewydolnością mięśnia sercowego czy wrodzonymi wadami serca. Kolejnym rodzajem jest nadciśnienie płucne spowodowane niedokrwistością sierpowatokrwinkową, a także nadciśnienie płucne związane z zakażeniem HIV. Istnieje również rodzaj nadciśnienia płucnego, który jest idiopatyczny, czyli nie ma określonej przyczyny. Dzięki dokładnemu zrozumieniu różnych rodzajów nadciśnienia płucnego możliwe jest skuteczne leczenie i poprawa jakości życia pacjentów. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca