bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Nadciśnienie płucne - diagnostyka, objawy i leczenie. Tętnicze nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, badania i leczenie. Leczenie nadciśnienia płucnego. Diagnostyka i Leczenie Nadciśnienia Płucnego

Blog healthcare

Nadciśnienie płucne - diagnostyka, objawy i leczenie. Tętnicze nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, badania i leczenie. Leczenie nadciśnienia płucnego. Diagnostyka i Leczenie Nadciśnienia Płucnego

Czy wiesz, czym jest nadciśnienie płucne? Jest to poważne schorzenie układu sercowo-naczyniowego, które powoduje zwiększone ciśnienie w tętnicach płucnych. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać nadciśnienie płucne, jakie są jego objawy oraz jakie metody leczenia są dostępne.

Spis treści

 1. Nadciśnienie płucne - czym się objawia?
 2. Jak leczyć nadciśnienie płucne?
 3. Przyczyny i konsekwencje nadciśnienia płucnego
 4. Nadciśnienie płucne - rokowania
 5. Leki na tętnicze nadciśnienie płucne mogą obejmować
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Objawy nadciśnienia płucnego
 8. Rodzaje nadciśnienia płucnego
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Nadciśnienie płucne - czym się objawia?

Nadciśnienie płucne to choroba charakteryzująca się nadmiernym ciśnieniem w naczyniach krwionośnych w płucach. To prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez tętnice płucne i powoduje nadmierne obciążenie serca. Główne objawy nadciśnienia płucnego mogą obejmować:

 • Duszność - nawet podczas codziennych czynności takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach.
 • Zmęczenie - uczucie chronicznego zmęczenia, brak energii.
 • Osłabienie kondycji fizycznej - trudności w wykonywaniu wysiłku fizycznego.
 • Obrzęki kończyn dolnych - opuchlizna nóg i stóp, zwłaszcza pod koniec dnia.

Jak leczyć nadciśnienie płucne?

Leczenie nadciśnienia płucnego ma na celu zmniejszenie objawów, spowolnienie progresji choroby oraz poprawę jakości życia pacjentów. Metody leczenia mogą obejmować:

Leki - istnieje wiele leków, które mogą pomóc w leczeniu nadciśnienia płucnego. Przykłady to:

 • Inhibitory fosfodiesterazy 5 (np. sildenafil) - rozszerzają tętnice płucne i ułatwiają przepływ krwi.
 • Prostacykliny (np. epoprostenol) - działają rozszerzająco na naczynia krwionośne i hamują rozwój choroby.
 • Antagoniści receptorów endoteliny (np. bosentan) - zmniejszają skurcz naczyń krwionośnych i zapobiegają ich uszkodzeniom.

Tlenoterapia - stosowanie tlenu zawsze, gdy stężenie tlenu we krwi spada poniżej normy. Pomaga to zmniejszyć duszność i poprawić funkcjonowanie organizmu.

Rekonwalescencja - regularne odpoczywanie i unikanie zwiększonego wysiłku mogą pomóc zmniejszyć obciążenie serca i złagodzić objawy.

Przyczyny i konsekwencje nadciśnienia płucnego

Przyczyny nadciśnienia płucnego mogą być różnorodne. Najczęściej występujące to:

 • Czynniki genetyczne - pewne mutacje genetyczne mogą predysponować do rozwoju nadciśnienia płucnego.
 • Choroby układu oddechowego - takie jak rozedma płuc, zwłóknienie płuc, mogą przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia płucnego.
 • Choroby serca - wrodzone wady serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, mogą spowodować wzrost ciśnienia w tętnicach płucnych.

Nadciśnienie płucne, jeśli nie jest odpowiednio leczone, może prowadzić do poważnych konsekwencji. W zaawansowanych przypadkach może prowadzić do niewydolności serca, zakrzepów krwi w płucach oraz znacznego ograniczenia aktywności fizycznej.

Nadciśnienie płucne - rokowania

Rokowania dla pacjentów z nadciśnieniem płucnym zależą od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby i skuteczność leczenia. Istnieje obecnie wiele dostępnych terapii, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i opóźnieniu progresji choroby. Jednak w niektórych przypadkach nadciśnienie płucne może prowadzić do znacznego ograniczenia funkcjonowania organizmu i obniżenia jakości życia.

Leki na tętnicze nadciśnienie płucne mogą obejmować

Leki na tętnicze nadciśnienie płucne są zwykle używane w celu zmniejszenia ciśnienia krwi w naczyniach płucnych i poprawy objawów tej choroby. Są różne rodzaje leków, które mogą być stosowane w leczeniu nadciśnienia płucnego, w zależności od nasilenia objawów i stanu pacjenta. Jednym z najczęściej stosowanych leków jest inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5i), które rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają opór w naczyniach płucnych. Inne leki, takie jak analogi prostacykliny, blokery receptorów endoteliny i antagoniści receptorów angiotensyny II, również są stosowane w leczeniu tej choroby. Czasami konieczne jest stosowanie kilku różnych leków jednocześnie, aby osiągnąć optymalne efekty. Ważne jest, aby pacjenci przyjmowali leki zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie składać wizyty kontrolne w celu monitorowania skuteczności terapii i ewentualnej konieczności dostosowania dawki. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy nadciśnienia płucnego

Nadciśnienie płucne to choroba, której objawami są m.in. duszność, zmęczenie, osłabienie, szum w uszach, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej oraz omdlenia. Jednakże, objawy te mogą być również spowodowane przez wiele innych schorzeń, dlatego diagnoza nadciśnienia płucnego jest trudna i wymaga dokładnych badań. Jednym z najczęstszych objawów tej choroby jest szybkie męczenie się podczas wykonywania codziennych czynności fizycznych, takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach. Może to również prowadzić do obniżonej wydolności i ograniczeń w aktywnościach sportowych. Ponadto, pacjenci z nadciśnieniem płucnym mogą doświadczać duszności nawet w spoczynku, zwłaszcza podczas leżenia. Innym objawem tej choroby jest sinica, czyli niebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych w wyniku niedotlenienia organizmu. Dlatego też ważne jest, aby przy wystąpieniu tych objawów skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Rodzaje nadciśnienia płucnego

Nadciśnienie płucne to schorzenie, które charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem w naczyniach krwionośnych płuc. Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia płucnego, z których każdy ma swoje specyficzne cechy i przyczyny. Pierwszym rodzajem jest nadciśnienie płucne związane z chorobami układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy zespół niedrożności oskrzeli. Drugim rodzajem jest nadciśnienie płucne związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, na przykład niewydolnością mięśnia sercowego czy wrodzonymi wadami serca. Kolejnym rodzajem jest nadciśnienie płucne spowodowane niedokrwistością sierpowatokrwinkową, a także nadciśnienie płucne związane z zakażeniem HIV. Istnieje również rodzaj nadciśnienia płucnego, który jest idiopatyczny, czyli nie ma określonej przyczyny. Dzięki dokładnemu zrozumieniu różnych rodzajów nadciśnienia płucnego możliwe jest skuteczne leczenie i poprawa jakości życia pacjentów. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz