Na czym polega kriochirurgia? Kriochirurgia dermatologiczna – na czym polega zabieg? 

Na czym polega kriochirurgia? Kriochirurgia dermatologiczna – na czym polega zabieg? 

Kriochirurgia to metoda leczenia stosowana w różnych dziedzinach medycyny, która wykorzystuje ekstremalne zamrażanie do niszczenia niektórych tkanek. Ten specjalistyczny zabieg ma zastosowanie między innymi w dermatologii, onkologii i chirurgii oka. Polega na kontrolowanym zamrażaniu, a następnie odtawianiu tkanek, co prowadzi do zniszczenia komórek i eliminacji patologii. Zwięzły opis tego zabiegu podzielimy na kilka części, aby lepiej go zrozumieć.

Czym jest kriochirurgia?

Kriochirurgia to technika medycyny, która wykorzystuje bardzo niskie temperatury do niszczenia niektórych zmian chorobowych. Proces ten oparty jest na zasadzie, że ekstremalne zamrażanie tkanek prowadzi do tworzenia się kryształków lodu w komórkach. Te kryształki uszkadzają strukturę komórek, prowadząc do ich destrukcji. Zabieg ten jest stosowany do usunięcia różnych zmian skórnych i tkanek, takich jak przerosty, brodawki, a nawet niektóre nowotwory.

Proces kriodestrukcji - zamrażanie i odtajanie

Proces kriodestrukcji składa się z dwóch etapów - zamrażania i odtawania. W pierwszym etapie stosuje się ciekłe azotu lub dwutlenek węgla, które osiągają bardzo niskie temperatury. Chłodzenie powoduje bezpośrednie zamarzanie tkanek, w których tworzą się kryształy lodu. Podczas zamrażania komórki zostają całkowicie zniszczone.

Druga faza jest równie istotna, ponieważ prowadzi do powstania martwego obszaru tkanek, który zostanie następnie wydalony z organizmu. Proces odtawania prowadzi również do denaturacji białek, co wpływa na śmiertelność komórek w danym obszarze.

Zastosowanie kriochirurgii

Kriochirurgia znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Oto kilka przykładów:

Kriochirurgia w dermatologii

W dermatologii kriochirurgia jest często stosowana do usuwania różnych zmian skórnych, takich jak kurzajki, brodawki, a także niektóre nowotwory skóry. Wykorzystuje się specjalne aplikatory, które kontrolują temperaturę i dotykają bezpośrednio zmienionych tkanek. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny i skuteczny, a jednocześnie minimalnie inwazyjny.

Kriochirurgia w onkologii

W onkologii kriochirurgia może być stosowana do niszczenia nowotworów. Jest używana zarówno jako samodzielne narzędzie, jak i w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi, na przykład chirurgią tradycyjną. Kriochirurgia jest stosowana w leczeniu nowotworów skóry, piersi, prostaty, wątroby i innych narządów.

Kriochirurgia w chirurgii oka

W chirurgii oka kriochirurgia jest stosowana do leczenia różnych schorzeń, takich jak zaćma i niektóre nowotwory oka. Procedura polega na kontrolowanym zamrażaniu i odtawianiu zmienionych tkanek oka. Jest stosunkowo bezpieczna i skuteczna w wielu przypadkach.

Jak przebiega zabieg kriochirurgiczny?

Zabieg kriochirurgiczny jest przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów w odpowiednio wyposażonym gabinecie lub sali operacyjnej. Przed zabiegiem obszar poddawany zamrażaniu jest znieczulany, aby pacjent nie odczuwał bólu. Następnie lekarz przykłada aplikator z ciekłym azotem lub dwutlenkiem węgla do obszaru, który ma zostać poddany kriodestrukcji. Kontroluje temperaturę aplikatora, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Cały proces trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od obszaru poddanego zamrażaniu. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek na poddany kriochirurgii obszar i udziela pacjentowi instrukcji dotyczących pielęgnacji i monitorowania ewentualnych powikłań.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co można oczekiwać po zabiegu kriochirurgicznym?

Po zabiegu kriochirurgicznym pacjent może odczuwać dyskomfort w miejscu poddanym leczeniu, takie jak lekkie pieczenie, ból lub obrzęk. Jednak te objawy zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji obszaru poddanego zamrażaniu i unikania czynników, które mogą opóźnić gojenie.

Potencjalne ryzyka i komplikacje kriochirurgii

Podobnie jak każdy inny medyczny zabieg, kriochirurgia może wiązać się z pewnym ryzykiem i potencjalnymi powikłaniami. Powikłania mogą obejmować trwałe blizny, zmiany w kolorycie skóry, utratę czucia, infekcje lub reakcje alergiczne. Dlatego ważne jest, aby pacjent był odpowiednio oceniany przez lekarza przed zabiegiem i dobrze poinformowany o potencjalnych ryzykach i korzyściach.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca