Mgła mózgowa - jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić? Mgła mózgowa po COVID-19. Co to jest mgła mózgowa? Część II – jak przeciwdziałać i walczyć z mgłą mózgową? Mgła mózgowa po COVID-19: jak leczyć zaburzenia pamięci i koncentracji?

Mgła mózgowa - jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić? Mgła mózgowa po COVID-19. Co to jest mgła mózgowa? Część II – jak przeciwdziałać i walczyć z mgłą mózgową? Mgła mózgowa po COVID-19: jak leczyć zaburzenia pamięci i koncentracji?

Mgła mózgowa, znana również jako "brain fog", jest stanem, w którym osoba doświadcza trudności z koncentracją, utratą pamięci krótkotrwałej, osłabieniem zdolności poznawczych oraz uczuciem ogólnego zamieszania w umyśle. Jest to dość powszechny problem, który może wpływać na jakość życia i codzienną funkcjonowanie. Często jest związany z innymi schorzeniami, takimi jak choroba Hashimoto czy okres po porodzie. W poniższym artykule omówimy przyczyny mgły mózgowej oraz strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z jej objawami.

Mgła mózgowa - co to jest?

Mgła mózgowa, zwana również mgłą umysłową lub mgłą myślową, to stan, w którym osoba odczuwa zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, spostrzeganie, myślenie i koncentracja. Objawy mgły mózgowej mogą się różnić, ale najczęściej obejmują:

 • Trudności w koncentracji i skupieniu uwagi,
 • Osłabienie pamięci krótkotrwałej,
 • Problemy z logicznym myśleniem i podejmowaniem decyzji,
 • Utrata jasności umysłu i zamieszanie,
 • Spowolnienie myślenia i reakcji.

Mgła mózgowa może wpływać na różne aspekty życia, w tym na pracę, naukę, codzienne czynności i relacje interpersonalne.

Mgła mózgowa a choroba Hashimoto - związek i wpływ na zdrowie

Choroba Hashimoto, będąca jednym z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, może mieć związek z wystąpieniem mgły mózgowej. Choroba ta jest spowodowana autoimmunizacyjnym uszkodzeniem tarczycy i prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy. Z kolei niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do różnych objawów, w tym do zaburzeń poznawczych, takich jak trudności z koncentracją, osłabienie pamięci i "mgła mózgowa".

Osoby z chorobą Hashimoto powinny regularnie monitorować poziom hormonów tarczycy i w razie potrzeby konsultować się z lekarzem w celu odpowiedniej regulacji leczenia. Poprawa funkcjonowania tarczycy może przyczynić się do redukcji objawów mgły mózgowej.

Mgła mózgowa po porodzie - jak sobie radzić?

Okres po porodzie to czas, w którym kobiety doświadczają wielu zmian hormonalnych i emocjonalnych. W niektórych przypadkach, mogą również pojawić się objawy mgły mózgowej. Ten stan może być wynikiem ciągłego zmęczenia, braku snu, napięcia emocjonalnego oraz zmian hormonalnych, które występują w przypadku połogu.

Aby radzić sobie z mgłą mózgową po porodzie, ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu i regenerację organizmu. Kobiety powinny również unikać nadmiernego stresu i pracować nad utrzymaniem dobrego samopoczucia. Pomocne może być również korzystanie z pomocy bliskich oraz szukanie wsparcia i porad u osób, które przeszły przez podobne doświadczenia.

Przyczyny mgły mózgowej - czynniki ryzyka i potencjalne wywołujące czynniki

Przyczyny mgły mózgowej mogą być różnorodne i nie zawsze są jednoznaczne. Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego stanu, takie jak:

 • Stres i zaburzenia emocjonalne,
 • Niewłaściwa dieta, uboga w wartościowe składniki odżywcze,
 • Niedożywienie,
 • Zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy,
 • Skumulowane zmęczenie,
 • Stan zapalny organizmu,
 • Zaburzenia snu,
 • Nieprawidłowa flora jelitowa.

Ponadto, mgła mózgowa może być spowodowana przez różne substancje zewnętrzne, takie jak leki, toksyny środowiskowe czy nadmiar konsumpcji alkoholu.

Leczenie mgły mózgowej - strategie i metody redukcji objawów

Leczenie mgły mózgowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. W przypadku identyfikacji choroby Hashimoto lub innych zaburzeń hormonalnych jako przyczyny, konieczne może być leczenie farmakologiczne w celu regulacji poziomu hormonów. Ważne jest również dbanie o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze, takie jak witaminy B, C i E, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz przeciwutleniacze, które pomagają w ochronie komórek mózgowych przed stresorami oksydacyjnymi.

Dodatkowo, regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie krążenia, dotlenieniu mózgu i ogólnym funkcjonowaniu umysłu. Trening umysłowy, takie jak rozwiązywanie łamigłówek, czytanie i pisanie, również może przyczynić się do utrzymania ostrości umysłowej.

W przypadku skumulowanego zmęczenia, ważne jest dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości snu i odpoczynku. Osoby cierpiące na mgłę mózgową powinny starać się zminimalizować stres i skupić na technikach relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy techniki oddychania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak radzić sobie z mgłą mózgową - domowe sposoby i techniki zarządzania

Oprócz leczenia i zmiany stylu życia, istnieje wiele domowych sposobów i technik, które mogą pomóc radzić sobie z mgłą mózgową. Oto kilka zaleceń:

 1. Organizuj swoje zadania: Twórz listy zadań, planuj czas i unikaj nadmiernego obciążenia umysłowego. Wprowadź regularny plan dnia, aby pomóc w utrzymaniu jasności umysłu.
 2. Ćwicz techniki koncentracji: Skup się na jednym zadaniu na raz. Eliminuj rozpraszacze, takie jak dźwięki, telewizor czy media społecznościowe.
 3. Dbaj o ilość i jakość snu: Staraj się zapewnić sobie wystarczającą ilość snu w nocy. Twórz rytuały przed snem, które pomogą Ci się zrelaksować i przygotować do nocnego odpoczynku.
 4. Dieta i suplementacja: Spożywaj zdrowe i wartościowe posiłki, bogate w błonnik, witaminy i minerały. Rozważ również suplementację, po konsultacji z lekarzem.
 5. Wykorzystaj techniki relaksacyjne: Medytacja, joga, oddychanie głębokie, masaże - wszystkie te metody mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie funkcjonowania umysłu.

W przypadku utrzymujących się i nasilających objawów mgły mózgowej, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może przeprowadzić dogłębną ocenę i zalecić odpowiednie leczenie.

Mgła mózgowa po COVID-19

Mgła mózgowa po COVID-19 to termin odnoszący się do objawów neurologicznych, które mogą wystąpić po przebyciu zakażenia koronawirusem. Te objawy obejmują zmęczenie, problemy z koncentracją, ból głowy, trudności z pamięcią i złe samopoczucie ogólne. Chociaż nie jest jeszcze znany dokładny mechanizm, przez który COVID-19 może wpływać na mózg, prawdopodobnie jest on związany z niewłaściwą odpowiedzią immunologiczną organizmu na wirusa. Mgła mózgowa po COVID-19 może utrzymywać się przez długi czas u niektórych pacjentów, co prowadzi do znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Wiele osób zgłasza również uczucie depresji, lęku i frustracji z powodu tych objawów. Dlatego ważne jest, aby pacjenci zgłaszali swoje dolegliwości neurologiczne swoim lekarzom i otrzymali odpowiednie wsparcie i leczenie, które mogą pomóc w łagodzeniu tych objawów. Ponadto, w miarę jak dalsze badania prowadzone są na temat mgły mózgowej po COVID-19, będzie można znaleźć bardziej precyzyjne metody diagnozy i leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca