Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak można zapobiegać malarii? Leczenie malarii. Jak dochodzi do zakażenia malarią?

Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak można zapobiegać malarii? Leczenie malarii. Jak dochodzi do zakażenia malarią?

Corocznie miliony ludzi na całym świecie chorują na malarię, a setki tysięcy umierają z powodu tej choroby. Ponieważ nie ma skutecznej szczepionki na malarię i leczenie jest kosztowne, ważne jest, aby wiedzieć, jak chronić się przed ukąszeniami komarów i jak zapobiegać tej chorobie.

Malaria - co to i skąd się bierze?

Malaria jest chorobą wywoływaną przez pasożyty przenoszone przez komary. Pasożyty te rozmnażają się w ciele człowieka i atakują czerwone krwinki. Objawy malarii mogą obejmować gorączkę, bóle głowy i ciała, biegunkę, wymioty i dreszcze. W skrajnych przypadkach malarię można leczyć szpitalem, ale może to być bardzo kosztowne. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed ukąszeniami komarów.

Malaria - objawy

Objawy malarii są różne, a ich częstość i nasilenie mogą różnić się w zależności od typu pasożyta. Częste objawy malarii obejmują:

Malaria - szczepienie

Nie istnieje do tej pory skuteczna szczepionka przeciwko malarii. Jednakże dla niektórych osób podróżujących do obszarów, gdzie jest wysokie ryzyko wystąpienia malarii, szczepionka może być stosowana jako pomoc w zapobieganiu chorobie. Szczepionki przeciwko malarii są stosunkowo nowe i nie są dostępne jeszcze dla wszystkich.

Malaria - leczenie

Leczenie malarii zależy od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków stosuje się różne leki antymalaryczne, stosowane w różnych kombinacjach, w zależności od typu pasożyta i stopnia zaawansowania choroby.

Czy malaria jest zaraźliwa? Jak zapobiec zakażeniu malarią?

Tak, malaria jest chorobą zakaźną, którą przenoszą komary Anopheles. Jeśli przebywasz w rejonie, w którym występuje malaria, najlepiej jest stosować połączone metody ochrony przed ukąszeniami tego komara:

  • Nosić długie, lekkie ubrania, zwłaszcza wieczorem i nocą, kiedy komary są aktywne,
  • Używać siatki chroniącej przed komarami, która jednak musi być trudna do przewietrzenia, by przeciwdziałać ukąszeniom,
  • Używać repelentów zawierających DEET,
  • Usuwać wszystkie zbiorniki zalegającej wody, w których może rozmnażać się komar.

Praktykowanie tych podstawowych zasad może pomóc w ochronie przed malarią.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Malaria w Polsce - czy ma miejsce?

Malaria w Polsce jest bardzo rzadka i nie ma miejsce na szeroką skalę. Polska jest uważana za kraj niemalarski, ponieważ warunki klimatyczne i środowiskowe nie sprzyjają rozwojowi komarów przenoszących tę chorobę. Malaria jest głównie chorobą tropikalną i subtropikalną, która występuje głównie w krajach o cieplejszym i wilgotniejszym klimacie. Choć od czasu do czasu zdarzają się pojedyncze przypadki importowane, zarówno od osób podróżujących do krajów endemicznych, jak i uchodźców, Polska nie ma swojego stałego ogniska malarii. Rząd polski skutecznie monitoruje sytuację epidemiologiczną i podejmuje odpowiednie działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby na terenie kraju. Jest to również wspierane przez dobre systemy opieki zdrowotnej, wysoką świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki malarii oraz działania w celu kontrolowania populacji komarów. 

Objawy malarii - jakie są?

Objawy malarii mogą być różne, w zależności od rodzaju zarodźca i stopnia zaawansowania infekcji. Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, silne dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności i wymioty, osłabienie, ból stawów, a także biegunka. Często dochodzi również do powiększenia wątroby i śledziony oraz anemii. Objawy mogą wystąpić od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez zarażonego komara. Ostrzejsze objawy zazwyczaj występują u osób, które nie miały wcześniej malarii, natomiast osoby, które wcześniej chorowały na malarię, mogą mieć łagodniejsze objawy. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci i osób starszych, malarię może prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak zaburzenia neurologiczne, zaburzenia oddychania, wstrząs lub uszkodzenie narządów. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie malarii. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
08Godzin
25Minut
51Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca