Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak można zapobiegać malarii? Leczenie malarii. Jak dochodzi do zakażenia malarią?

Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak można zapobiegać malarii? Leczenie malarii. Jak dochodzi do zakażenia malarią?

Corocznie miliony ludzi na całym świecie chorują na malarię, a setki tysięcy umierają z powodu tej choroby. Ponieważ nie ma skutecznej szczepionki na malarię i leczenie jest kosztowne, ważne jest, aby wiedzieć, jak chronić się przed ukąszeniami komarów i jak zapobiegać tej chorobie.

Malaria - co to i skąd się bierze?

Malaria jest chorobą wywoływaną przez pasożyty przenoszone przez komary. Pasożyty te rozmnażają się w ciele człowieka i atakują czerwone krwinki. Objawy malarii mogą obejmować gorączkę, bóle głowy i ciała, biegunkę, wymioty i dreszcze. W skrajnych przypadkach malarię można leczyć szpitalem, ale może to być bardzo kosztowne. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed ukąszeniami komarów.

Malaria - objawy

Objawy malarii są różne, a ich częstość i nasilenie mogą różnić się w zależności od typu pasożyta. Częste objawy malarii obejmują:

Malaria - szczepienie

Nie istnieje do tej pory skuteczna szczepionka przeciwko malarii. Jednakże dla niektórych osób podróżujących do obszarów, gdzie jest wysokie ryzyko wystąpienia malarii, szczepionka może być stosowana jako pomoc w zapobieganiu chorobie. Szczepionki przeciwko malarii są stosunkowo nowe i nie są dostępne jeszcze dla wszystkich.

Malaria - leczenie

Leczenie malarii zależy od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków stosuje się różne leki antymalaryczne, stosowane w różnych kombinacjach, w zależności od typu pasożyta i stopnia zaawansowania choroby.

Czy malaria jest zaraźliwa? Jak zapobiec zakażeniu malarią?

Tak, malaria jest chorobą zakaźną, którą przenoszą komary Anopheles. Jeśli przebywasz w rejonie, w którym występuje malaria, najlepiej jest stosować połączone metody ochrony przed ukąszeniami tego komara:

 • Nosić długie, lekkie ubrania, zwłaszcza wieczorem i nocą, kiedy komary są aktywne,
 • Używać siatki chroniącej przed komarami, która jednak musi być trudna do przewietrzenia, by przeciwdziałać ukąszeniom,
 • Używać repelentów zawierających DEET,
 • Usuwać wszystkie zbiorniki zalegającej wody, w których może rozmnażać się komar.

Praktykowanie tych podstawowych zasad może pomóc w ochronie przed malarią.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Malaria w Polsce - czy ma miejsce?

Malaria w Polsce jest bardzo rzadka i nie ma miejsce na szeroką skalę. Polska jest uważana za kraj niemalarski, ponieważ warunki klimatyczne i środowiskowe nie sprzyjają rozwojowi komarów przenoszących tę chorobę. Malaria jest głównie chorobą tropikalną i subtropikalną, która występuje głównie w krajach o cieplejszym i wilgotniejszym klimacie. Choć od czasu do czasu zdarzają się pojedyncze przypadki importowane, zarówno od osób podróżujących do krajów endemicznych, jak i uchodźców, Polska nie ma swojego stałego ogniska malarii. Rząd polski skutecznie monitoruje sytuację epidemiologiczną i podejmuje odpowiednie działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby na terenie kraju. Jest to również wspierane przez dobre systemy opieki zdrowotnej, wysoką świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki malarii oraz działania w celu kontrolowania populacji komarów. 

Objawy malarii - jakie są?

Objawy malarii mogą być różne, w zależności od rodzaju zarodźca i stopnia zaawansowania infekcji. Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, silne dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności i wymioty, osłabienie, ból stawów, a także biegunka. Często dochodzi również do powiększenia wątroby i śledziony oraz anemii. Objawy mogą wystąpić od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez zarażonego komara. Ostrzejsze objawy zazwyczaj występują u osób, które nie miały wcześniej malarii, natomiast osoby, które wcześniej chorowały na malarię, mogą mieć łagodniejsze objawy. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci i osób starszych, malarię może prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak zaburzenia neurologiczne, zaburzenia oddychania, wstrząs lub uszkodzenie narządów. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie malarii. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca