Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak można zapobiegać malarii? Leczenie malarii. Jak dochodzi do zakażenia malarią?

Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak można zapobiegać malarii? Leczenie malarii. Jak dochodzi do zakażenia malarią?

Corocznie miliony ludzi na całym świecie chorują na malarię, a setki tysięcy umierają z powodu tej choroby. Ponieważ nie ma skutecznej szczepionki na malarię i leczenie jest kosztowne, ważne jest, aby wiedzieć, jak chronić się przed ukąszeniami komarów i jak zapobiegać tej chorobie.

Malaria - co to i skąd się bierze?

Malaria jest chorobą wywoływaną przez pasożyty przenoszone przez komary. Pasożyty te rozmnażają się w ciele człowieka i atakują czerwone krwinki. Objawy malarii mogą obejmować gorączkę, bóle głowy i ciała, biegunkę, wymioty i dreszcze. W skrajnych przypadkach malarię można leczyć szpitalem, ale może to być bardzo kosztowne. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed ukąszeniami komarów.

Malaria - objawy

Objawy malarii są różne, a ich częstość i nasilenie mogą różnić się w zależności od typu pasożyta. Częste objawy malarii obejmują:

Malaria - szczepienie

Nie istnieje do tej pory skuteczna szczepionka przeciwko malarii. Jednakże dla niektórych osób podróżujących do obszarów, gdzie jest wysokie ryzyko wystąpienia malarii, szczepionka może być stosowana jako pomoc w zapobieganiu chorobie. Szczepionki przeciwko malarii są stosunkowo nowe i nie są dostępne jeszcze dla wszystkich.

Malaria - leczenie

Leczenie malarii zależy od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków stosuje się różne leki antymalaryczne, stosowane w różnych kombinacjach, w zależności od typu pasożyta i stopnia zaawansowania choroby.

Czy malaria jest zaraźliwa? Jak zapobiec zakażeniu malarią?

Tak, malaria jest chorobą zakaźną, którą przenoszą komary Anopheles. Jeśli przebywasz w rejonie, w którym występuje malaria, najlepiej jest stosować połączone metody ochrony przed ukąszeniami tego komara:

  • Nosić długie, lekkie ubrania, zwłaszcza wieczorem i nocą, kiedy komary są aktywne,
  • Używać siatki chroniącej przed komarami, która jednak musi być trudna do przewietrzenia, by przeciwdziałać ukąszeniom,
  • Używać repelentów zawierających DEET,
  • Usuwać wszystkie zbiorniki zalegającej wody, w których może rozmnażać się komar.

Praktykowanie tych podstawowych zasad może pomóc w ochronie przed malarią.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Malaria w Polsce - czy ma miejsce?

Malaria w Polsce jest bardzo rzadka i nie ma miejsce na szeroką skalę. Polska jest uważana za kraj niemalarski, ponieważ warunki klimatyczne i środowiskowe nie sprzyjają rozwojowi komarów przenoszących tę chorobę. Malaria jest głównie chorobą tropikalną i subtropikalną, która występuje głównie w krajach o cieplejszym i wilgotniejszym klimacie. Choć od czasu do czasu zdarzają się pojedyncze przypadki importowane, zarówno od osób podróżujących do krajów endemicznych, jak i uchodźców, Polska nie ma swojego stałego ogniska malarii. Rząd polski skutecznie monitoruje sytuację epidemiologiczną i podejmuje odpowiednie działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby na terenie kraju. Jest to również wspierane przez dobre systemy opieki zdrowotnej, wysoką świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki malarii oraz działania w celu kontrolowania populacji komarów. 

Objawy malarii - jakie są?

Objawy malarii mogą być różne, w zależności od rodzaju zarodźca i stopnia zaawansowania infekcji. Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, silne dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności i wymioty, osłabienie, ból stawów, a także biegunka. Często dochodzi również do powiększenia wątroby i śledziony oraz anemii. Objawy mogą wystąpić od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez zarażonego komara. Ostrzejsze objawy zazwyczaj występują u osób, które nie miały wcześniej malarii, natomiast osoby, które wcześniej chorowały na malarię, mogą mieć łagodniejsze objawy. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci i osób starszych, malarię może prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak zaburzenia neurologiczne, zaburzenia oddychania, wstrząs lub uszkodzenie narządów. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie malarii. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca