mgr Weronika Morawska
autor artykułuMalaria - co to i skąd się bierze?
Malaria jest chorobą wywoływaną przez pasożyty przenoszone przez komary. Pasożyty te rozmnażają się w ciele człowieka i atakują czerwone krwinki. Objawy malarii mogą obejmować gorączkę, bóle głowy i ciała, biegunkę, wymioty i dreszcze. W skrajnych przypadkach malarię można leczyć szpitalem, ale może to być bardzo kosztowne. Dlatego ważne jest, aby chronić się przed ukąszeniami komarów.
Malaria - objawy
Objawy malarii są różne, a ich częstość i nasilenie mogą różnić się w zależności od typu pasożyta. Częste objawy malarii obejmują:
- Gorączka,
- Silne bóle mięśni i głowy,
- Dreszcze,
- Zmęczenie,
- Wymioty,
- Biegunkę,
- Drgawki.
Malaria - szczepienie
Nie istnieje do tej pory skuteczna szczepionka przeciwko malarii. Jednakże dla niektórych osób podróżujących do obszarów, gdzie jest wysokie ryzyko wystąpienia malarii, szczepionka może być stosowana jako pomoc w zapobieganiu chorobie. Szczepionki przeciwko malarii są stosunkowo nowe i nie są dostępne jeszcze dla wszystkich.
Malaria - leczenie
Leczenie malarii zależy od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków stosuje się różne leki antymalaryczne, stosowane w różnych kombinacjach, w zależności od typu pasożyta i stopnia zaawansowania choroby.
Czy malaria jest zaraźliwa? Jak zapobiec zakażeniu malarią?
Tak, malaria jest chorobą zakaźną, którą przenoszą komary Anopheles. Jeśli przebywasz w rejonie, w którym występuje malaria, najlepiej jest stosować połączone metody ochrony przed ukąszeniami tego komara:
- Nosić długie, lekkie ubrania, zwłaszcza wieczorem i nocą, kiedy komary są aktywne,
- Używać siatki chroniącej przed komarami, która jednak musi być trudna do przewietrzenia, by przeciwdziałać ukąszeniom,
- Używać repelentów zawierających DEET,
- Usuwać wszystkie zbiorniki zalegającej wody, w których może rozmnażać się komar.
Praktykowanie tych podstawowych zasad może pomóc w ochronie przed malarią.
Malaria w Polsce - czy ma miejsce?
Malaria w Polsce jest bardzo rzadka i nie ma miejsce na szeroką skalę. Polska jest uważana za kraj niemalarski, ponieważ warunki klimatyczne i środowiskowe nie sprzyjają rozwojowi komarów przenoszących tę chorobę. Malaria jest głównie chorobą tropikalną i subtropikalną, która występuje głównie w krajach o cieplejszym i wilgotniejszym klimacie. Choć od czasu do czasu zdarzają się pojedyncze przypadki importowane, zarówno od osób podróżujących do krajów endemicznych, jak i uchodźców, Polska nie ma swojego stałego ogniska malarii. Rząd polski skutecznie monitoruje sytuację epidemiologiczną i podejmuje odpowiednie działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby na terenie kraju. Jest to również wspierane przez dobre systemy opieki zdrowotnej, wysoką świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki malarii oraz działania w celu kontrolowania populacji komarów.
Objawy malarii - jakie są?
Objawy malarii mogą być różne, w zależności od rodzaju zarodźca i stopnia zaawansowania infekcji. Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, dreszcze, silne dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności i wymioty, osłabienie, ból stawów, a także biegunka. Często dochodzi również do powiększenia wątroby i śledziony oraz anemii. Objawy mogą wystąpić od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez zarażonego komara. Ostrzejsze objawy zazwyczaj występują u osób, które nie miały wcześniej malarii, natomiast osoby, które wcześniej chorowały na malarię, mogą mieć łagodniejsze objawy. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci i osób starszych, malarię może prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak zaburzenia neurologiczne, zaburzenia oddychania, wstrząs lub uszkodzenie narządów. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie malarii.