Łysienie Androgenowe - Jakie Są Przyczyny tej Choroby? Objawy i Sposoby Leczenia. Łysienie androgenowe u kobiet – objawy. Łysienie androgenowe – przyczyny 

Łysienie Androgenowe - Jakie Są Przyczyny tej Choroby? Objawy i Sposoby Leczenia. Łysienie androgenowe u kobiet – objawy. Łysienie androgenowe – przyczyny 

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych form łysienia, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W postaci tej choroby zanika funkcja mieszków włosowych i powoduje utratę włosów z głowy. W tym poradniku przedstawimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia Łysienia androgenowego.

Łysienie Androgenowe - Jak Rozpoznać Objawy i Postęp Choroby?

W początkowej fazie łysienie androgenowe jest niemal niewidoczne. Pierwsze oznaki pojawiają się zwykle w postaci mniejszej gęstości włosów na głowie. W miarę postępu choroby, zachodzi zanik mieszków włosowych, co skutkuje wzmożoną utratą włosów. Chorzy z łysieniem androgenowym dotknięci są także nieregularnymi zmianami kształtu włosów, takimi jak rzadsze i krótsze włosy niż normalnie.

Łysienie Androgenowe - Przyczyny i Skutki

Przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość mieszków włosowych na hormony androgenne, zwłaszcza na dihydrotestosteron (DHT). DHT jest pochodną testosteronu, którego nadmierna ilość we krwi wpływa na karłowacenie włosów oraz zmniejszenie czasu życia mieszków włosowych.

Łysienie androgenowe powoduje trwały lub znacząco trudny do odwrócenia ubytek włosów, który jest zlokalizowany w centralnej części głowy i zwykle maleje na bokach.

Łysienie Androgenowe u Kobiet - Czynniki Ryzyka i Objawy

U kobiet, pogorszenie objawów łysienia androgenowego jest często związane z okresem menopauzy, kiedy to poziom estrogenów w organizmie spada. Pozostałe czynniki ryzyka obejmują zaburzenia hormonalne, pewne rodzaje leków, zaburzenia układu odpornościowego oraz stres.

Objawy łysienia androgenowego u kobiet są podobne jak u mężczyzn, z wyjątkiem obszarów łysienia, które zwykle dotykają przedniej części i środkowej części głowy.

Łysienie Androgenowe - Czy u Mężczyzn Również Występuje?

Tak, łysienie androgenowe występuje u mężczyzn. W przypadku mężczyzn, łysienie androgenowe zwykle zaczyna się w okolicach 20. roku życia i postępuje stopniowo. Kolana i klatka piersiowa również są obszarami, w których włosy mogą zanikać.

Łysienie Androgenowe - Metody Leczenia i Redukcji Utraty Włosów

Leczenie łysienia androgenowego obejmuje stosowanie minoksydylu, specjalnego szamponu oraz inhibitorów DHT. Ostatnim ze sposobów leczenia są transplantacje włosów.

Minoksydyl to lek, który zwiększa przepływ krwi do mieszków włosowych, co pobudza ich działanie i stymuluje wzrost nowych włosów. Inhibitory DHT blokują przemianę testosteronu w DHT, co zmniejsza nasilenie łysienia.

Specjalny szampon do trwałego łysienia i wypadania włosów może pomóc zredukować podrażnienia skóry i stan zapalny, co z kolei wpłynie na obniżenie poziomu łysienia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy Łysienie Androgenowe Jest Odwracalne? Perspektywy i Możliwości Regeneracji Włosów

W przypadku łysienia androgenowego, utraconych włosów nie da się odzyskać. Obejmuje to również wszystkie sposoby leczenia łysienia androgenowego. Najlepszą opcją jest zastosowanie terapii, która zmniejszy utratę kolejnych włosów.

Regeneracja włosów przy łysieniu androgenowym uzależniona jest od tego, na jakim etapie choroby poradzimy sobie z utratą włosów. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który zaproponuje odpowiedni plan leczenia.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe u kobiet, nazywane także męskim typem łysienia u kobiet (female pattern baldness), to rodzaj utraty włosów, który jest związany z działaniem hormonów androgenowych, zwłaszcza dihydrotestosteronu (DHT). Chociaż łysienie androgenowe jest częściej kojarzone z mężczyznami, to także występuje u wielu kobiet. Oto kilka kluczowych informacji na temat łysienia androgenowego u kobiet:

Przyczyny:

 • Łysienie androgenowe u kobiet jest spowodowane działaniem hormonów androgenowych, a zwłaszcza DHT, który może skracać cykl wzrostu włosów.
 • Dziedziczność odgrywa dużą rolę w występowaniu tego typu łysienia. Jeśli w rodzinie były przypadki łysienia androgenowego, kobieta ma większe ryzyko zachorowania.
 • Hormonalne zmiany związane z menopauzą mogą wpływać na nasilenie łysienia androgenowego u niektórych kobiet.

Objawy:

 • U kobiet łysienie androgenowe zazwyczaj zaczyna się od wydzielania się włosów na czole lub w okolicy przedziałka. Obszary te stają się coraz szersze i rzadziej porośnięte włosami.
 • Łysienie androgenowe u kobiet może prowadzić do widocznej przerzedzenia włosów na koronie głowy.

Leczenie:

 • Leczenie łysienia androgenowego u kobiet może być skomplikowane i wymaga zindywidualizowanego podejścia.
 • Leki, takie jak minoksydyl (najczęściej stosowany) lub finasteryd, mogą pomóc w spowolnieniu utraty włosów i poprawie gęstości włosów. Jednak te leki mogą nie działać u wszystkich kobiet i wymagają regularnego stosowania.
 • Terapie hormonalne, takie jak doustne tabletki antykoncepcyjne lub preparaty zawierające spironolakton, mogą być stosowane u niektórych pacjentek, aby zmniejszyć poziom androgenów i poprawić stan włosów.
 • Przeszczep włosów to opcja chirurgiczna, którą można rozważyć w zaawansowanych przypadkach łysienia androgenowego.

Profilaktyka:

 • Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym i ogólnemu zdrowiu. Dieta bogata w witaminy i minerały może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów.
 • Jeśli masz skłonność do łysienia androgenowego w rodzinie, bądź świadoma i zwracaj uwagę na ewentualne objawy. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większe są szanse na zatrzymanie utraty włosów.

Jeśli zauważasz utratę włosów i jesteś zaniepokojona, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem specjalistą ds. włosów. Odpowiednie leczenie może pomóc w spowolnieniu procesu łysienia androgenowego i poprawie stanu włosów.

Genetyczne przyczyny łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe, zwane również łysieniem męskim typu (MPB) u mężczyzn, jest często uważane za stan związany z genetyką. Oto kilka informacji na temat genetycznych przyczyn łysienia androgenowego:

 1. Predyspozycje genetyczne: Łysienie androgenowe ma wyraźne podłoże genetyczne. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mieli ten problem, istnieje większe ryzyko, że i ty możesz go doświadczyć.
 2. Geny związane z hormonami androgenowymi: Geny, które wpływają na rozwój i aktywność hormonów androgenowych, zwłaszcza dihydrotestosteronu (DHT), są kluczowe w łysieniu androgenowym. Gen AR (receptor androgenowy) jest jednym z genów związanych z tą kondycją.
 3. Dziedziczenie od matki i ojca: Łysienie androgenowe jest związane z przekazywaniem pewnych genów zarówno od matki, jak i od ojca. Dlatego istnieje ryzyko dziedziczenia genów predysponujących do łysienia z obu stron rodziny.
 4. Ekspresja genów i wpływ środowiska: Geny mogą określać predyspozycje do łysienia androgenowego, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na to, czy i w jakim stopniu utrata włosów wystąpi. Ekspresja genów może być modyfikowana przez czynniki środowiskowe, takie jak dieta, styl życia, stres, palenie papierosów itp.
 5. Płeć: Łysienie androgenowe jest bardziej powszechne u mężczyzn niż u kobiet, ponieważ mężczyźni mają zazwyczaj wyższe poziomy androgenów, co sprzyja jego rozwojowi. Jednakże kobiety również mogą dziedziczyć geny predysponujące do łysienia androgenowego.

Warto zaznaczyć, że genetyka jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na łysienie androgenowe. Nie każda osoba z dziedzicznym ryzykiem na pewno doświadczy tego typu utraty włosów, a wiele innych czynników, takich jak dieta, styl życia i ekspozycja na stres, może wpłynąć na jej rozwinięcie. Jeśli obawiasz się łysienia androgenowego ze względu na dziedziczność w rodzinie, warto skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą ds. włosów, aby omówić dostępne opcje profilaktyczne i leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca