Łojotokowe zapalenie skóry głowy - jak sobie z nim radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - jak sobie z nim radzić?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - jak sobie z nim radzić? Dowiedz się o objawach, leczeniu i domowych sposobach na nadmierny stan zapalny skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, znane również jako łupież łojotokowy, jest powszechną chorobą skóry, która wpływa na wiele osób. Jest to przewlekłe zapalenie skóry głowy, które jest związane z nadmierną produkcją łoju i nadmiernym rogowaceniem mieszków włosowych. Choroba ta powstaje na skutek interakcji czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy mogą obejmować:

 • Białawe czy żółtawe łuski na skórze głowy
 • Swędzenie i pieczenie skóry głowy
 • Tłusty, lepki film na skórze głowy i włosach
 • Wypadanie włosów w wyniku osłabienia mieszków włosowych

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy zazwyczaj polega na stosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych lub przeciwzapalnych. W przypadkach bardziej zaawansowanych, lekarz może zdecydować się na przepisanie doustnych leków przeciwgrzybiczych. Ważne jest również, aby utrzymywać higienę skóry głowy i unikać czynników, które mogą nasilać objawy, takich jak stres czy nieodpowiednia dieta.

Jak wybrać odpowiedni szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Wybór odpowiedniego szamponu może być kluczowy w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję:

 1. Szukaj szamponów przeciwłupieżowych, które zawierają aktywne składniki, takie jak ketokonazol, siarczan seleniu lub cyklopiroks olamina. Te substancje działają przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie, łagodząc objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy.
 2. Wybieraj łagodne szampony, które nie będą podrażniać skóry głowy. Unikaj produktów zawierających silne detergenty lub takie, które są zbyt drażniące.
 3. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli masz przepisany specjalistyczny szampon, stosuj go zgodnie z zaleceniami. Nie przerwuj leczenia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Skuteczne leki na łojotokowe zapalenie skóry głowy - co warto wiedzieć?

Podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy, lekarz może zdecydować o przepisaniu leków doustnych lub miejscowych. Oto niektóre z najczęściej stosowanych leków:

 1. Ketokonazol: Jest to środek przeciwgrzybiczy, który jest dostępny w formie szamponu lub kremu. Redukuje namnażanie się grzybów, które przyczyniają się do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry głowy.
 2. Siarczan seleniu: Ten składnik działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Szampony na bazie siarczanu seleniu są powszechnie stosowane w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy.
 3. Glikokortykosteroidy: Lekarz może zdecydować o przepisaniu maści lub kremu z kortykosteroidami, które pomagają zmniejszyć stan zapalny skóry głowy. Te leki są zwykle stosowane przez krótki okres czasu ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych przy długotrwałym stosowaniu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - metody leczenia i porady praktyczne

Oprócz stosowania leków, istnieje kilka praktycznych porad, które mogą pomóc w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy:

 1. Regularnie myj włosy szamponem przeciwłupieżowym. Unikaj stosowania zbyt gorącej wody, która może podrażniać skórę głowy.
 2. Unikaj agresywnego czesania lub szorstkiego mycia skóry głowy, co może prowadzić do zwiększonego łuszczenia się skóry.
 3. Dobrze suche włosy po umyciu, aby zapobiec nadmiarowi wilgoci, który może sprzyjać rozwojowi grzybów.
 4. Dbaj o prawidłową higienę skóry głowy, stosując delikatne nawilżające kosmetyki i unikając silnych detergentów.
 5. Pomocne może być również unikanie stresu i utrzymywanie zdrowego stylu życia, który sprzyja ogólnemu dobremu samopoczuciu i stanowi dodatkową ochronę przed wystąpieniem objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy a wypadanie włosów - jak sobie poradzić?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może powodować osłabienie mieszków włosowych i prowadzić do wypadania włosów. Oto kilka porad, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów:

 1. Leczenie stanu zapalnego skóry głowy jest kluczowe dla przerwania cyklu uszkadzania mieszków włosowych. Stosuj zaleconą przez lekarza terapię i regularnie monitoruj stan skóry głowy.
 2. Unikaj naciągania lub zbyt trudnego czesania włosów, co może powodować uszkodzenie cebulek włosowych.
 3. Unikaj stosowania silnych środków do stylizacji włosów, takich jak gorące urządzenia do stylizacji czy mocne kosmetyki, które mogą prowadzić do łamliwości włosów i powodować ich wypadanie.
 4. Staraj się unikać stresu, który może przyczyniać się do pogorszenia stanu skóry głowy i prowadzić do wypadania włosów.
 5. Jeśli obserwujesz nasilające się wypadanie włosów, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest zazwyczaj długotrwałe i opiera się na terapii zarówno miejscowej, jak i ogólnoustrojowej. W leczeniu miejscowym stosuje się preparaty zawierające kortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Mogą one być stosowane jako maści, kremy, żele lub roztwory. Również leki z antybiotykami i przeciwgrzybicze mogą być stosowane w celu zwalczania ewentualnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry powinny również unikać substancji drażniących i zanieczyszczeń, które mogą przyczynić się do nasilenia objawów. W przypadkach ciężkich lub opornych na leczenie można również rozważyć terapię ogólnoustrojową, taką jak leki doustne, które hamują produkcję sebum lub zmniejszają aktywność gruczołów łojowych. Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej pielęgnacji skóry, stosowanie łagodnych środków myjących i wilgoturów, aby zapobiec przesuszeniu skóry. Badania trwają nad nowymi metodami leczenia, takimi jak terapia światłem laserowym czy fotodynamiką, które mogą przynieść nowe nadzieje dla osób z tym schorzeniem. 

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca