bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kwas gamma-aminomasłowy - jak działa suplementacja GABA i kto powinien ją stosować? Jak suplementować? Skutki uboczne

Blog healthcare

Kwas gamma-aminomasłowy - jak działa suplementacja GABA i kto powinien ją stosować? Jak suplementować? Skutki uboczne

Często stosowany jako suplement diety, kwas gamma-aminomasłowy, czyli GABA, to związek chemiczny, który wpływa na układ nerwowy. Wiele osób decyduje się na jego stosowanie z różnych powodów, od poprawy snu po zmniejszenie stresu. W tym artykule omówimy, czym jest GABA, jak działa i kto może korzystać z jego suplementacji.

Spis treści

 1. GABA - co to jest? Właściwości gaba
 2. Kwas gamma-aminomasłowy - działanie i jak wpływa na poprawę funkcji 
 3. Suplementacja GABA - kiedy warto? Suplement gaba, dla kogo? Kto powinien stosować GABA?
 4. Suplementacja GABA na sen - czy to działa?
 5. Jak suplementować GABA?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Kwas gamma-aminomasłowy - suplementacja
 8. Wady i zalety suplementacji GABA
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. GABA - Przeciwwskazania i skutki uboczne

GABA - co to jest? Właściwości gaba

GABA to związek chemiczny, który jest neuroprzekaźnikiem układu nerwowego. Odgrywa on istotną rolę w regulowaniu aktywności mózgu, a także w kontroli napięcia mięśniowego. Jest wytwarzany w mózgu, a także w wątrobie i trzustce.

Kwas gamma-aminomasłowy - działanie i jak wpływa na poprawę funkcji 

GABA oddziałuje na układ nerwowy poprzez zmniejszenie aktywności neuronów, co przekłada się na odpoczynek i relaks. GABA działa jako inhibitor, blokując przekaźnictwo impulsów nerwowych w centralnym układzie nerwowym.

GABA jest również zaangażowany w regulację cyklu snu. Poprzez blokowanie aktywności neuronów, GABA może pomóc w indukowaniu snu i regulacji jego faz. Dodatkowo, suplementacja GABA może zmniejszyć stres i lęk poprzez zmniejszenie aktywności mózgu.

Suplementacja GABA - kiedy warto? Suplement gaba, dla kogo? Kto powinien stosować GABA?

Suplementacja GABA może przynieść korzyści osobom, które borykają się z problemami snu, stresu i lęku. GABA może pomóc w indukowaniu snu i zmniejszeniu czasu potrzebnego do zaśnięcia. Dodatkowo, suplementacja GABA może zmniejszyć stres i lęk, co przekłada się na poprawę samopoczucia.

Suplementacja GABA jest również popularna wśród sportowców, którzy chcą osiągnąć lepszą wydajność poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego. GABA może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, co przekłada się na lepszą wydajność w treningu.

Suplementacja GABA na sen - czy to działa?

Badania sugerują, że suplementacja GABA może poprawić jakość snu i skrócić czas potrzebny do zasnącia. Jedno badanie przeprowadzone na osobach starszych wykazało, że suplementacja GABA przez 4 tygodnie pomogła w poprawie jakości snu oraz zmniejszeniu czasu potrzebnego do zaśnięcia.

Jak suplementować GABA?

Dawka GABA zależy od celu suplementacji i potrzeb organizmu. Zwykle zaleca się 500-750 mg GABA dziennie, podzielonej na 2-3 dawki. Należy także pamiętać, że suplementacja GABA powinna być połączona z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, aby uzyskać najlepsze efekty.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kwas gamma-aminomasłowy - suplementacja

GABA jest dostępna jako suplement diety w postaci tabletek i proszku. Najlepiej wybierać suplementy GABA z renomowanych firm, aby mieć pewność co do ich jakości i skuteczności.

Wady i zalety suplementacji GABA

Zalety suplementacji GABA to przede wszystkim poprawa snu, zmniejszenie stresu i lęku oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego. Suplementacja GABA ma również potencjał w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak zaburzenia nerwicowe czy choroby Parkinsona.

Wady suplementacji GABA to przede wszystkim brak badań potwierdzających jego skuteczność i bezpieczeństwo długoterminowe. Ponadto, GABA może powodować skutki uboczne u niektórych osób, takie jak bóle głowy, zawroty głowy czy nudności.

GABA - Przeciwwskazania i skutki uboczne

Suplementacja GABA nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Osoby z chorobami nerek i wątroby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Przed rozpoczęciem stosowania GABA należy również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz