Koferdam - co to jest i kiedy się go stosuje?

Koferdam - co to jest i kiedy się go stosuje?

Koferdam jest specjalnym narzędziem stosowanym w stomatologii w celu izolacji obszaru leczenia. Pozwala on wydzielić ząb lub zęby, na których pracuje stomatolog, od pozostałej jamy ustnej, co umożliwia bardziej precyzyjne i skuteczne leczenie. W poniższym artykule omówimy, czym jest koferdam, jak go stosować oraz jakie są zalety i zastosowanie tego narzędzia w stomatologii.

Koferdam stomatologiczny - co to jest i do czego służy?

Koferdam stomatologiczny to cienka, elastyczna, gumowa mata, która zakładana jest na zęby pacjenta podczas zabiegów stomatologicznych. Głównym celem stosowania koferdamu jest wyizolowanie leczonego obszaru w jamie ustnej. Dzięki temu stomatolog ma kontrolę nad środowiskiem pracy, co ułatwia przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów.

Izolacja za pomocą koferdamu zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze, chroni pacjenta przed połknięciem przypadkowych drobinek czy irytujących substancji stosowanych w trakcie zabiegu. Po drugie, koferdam zapewnia suchą i czystą powierzchnię zębów, co ułatwia precyzyjne wykonanie leczenia. Dodatkowo, izolacja koferdamem minimalizuje ryzyko zakażenia krzyżowego, chroniąc pacjenta i personel stomatologiczny.

Jak zakłada się koferdam stomatologiczny? Procedura i technika

Zakładanie koferdamu stomatologicznego wymaga odpowiedniej procedury i techniki. Oto kroki, które można podjąć:

 1. Przygotowanie pacjenta: Pacjent powinien zostać poinformowany o procedurze i wygodnie usadowiony w fotelu stomatologicznym.
 2. Wybór odpowiedniego rozmiaru koferdamu: Stomatolog dokonuje wyboru odpowiedniego rozmiaru i kształtu koferdamu, który najlepiej pasuje do zębów pacjenta.
 3. Osuszenie zębów: Stomatolog wysusza zęby za pomocą strzykawki z powietrzem w celu zapewnienia lepszego przylegania koferdamu.
 4. Przygotowanie koferdamu: Koferdam jest cięty na odpowiednią długość, a otwory są wycięte w miejscach odpowiadających zębom, które zostaną wyizolowane.
 5. Zakładanie koferdamu: Koferdam jest rozciągany za pomocą klamerki i zakładany na zęby pacjenta. Klamerka jest mocowana na łuku zaciskowym, który jest wsuwany między zęby.
 6. Dogniatanie koferdamu: Stomatolog przyciska koferdam do zębów, aby zapewnić odpowiednią szczelność. Może to wymagać dociśnięcia lub dopasowania koferdamu przy użyciu narzędzi.

Koferdam w płynie - alternatywna metoda stosowania

Alternatywną metodą stosowania koferdamu jest koferdam w płynie. Jest to elastyczna substancja, która nakłada się na zęby pacjenta, tworząc barierę ochronną. Koferdam w płynie ma zaletę, że można go dopasować do nieregularnych kształtów zębów, co może być trudne w przypadku tradycyjnego koferdamu gumowego.

Procedura korzystania z koferdamu w płynie zazwyczaj wygląda następująco:

 1. Przygotowanie zębów: Zęby są osuszane, aby zapewnić dobrą przyczepność koferdamu w płynie.
 2. Aplikacja koferdamu w płynie: Stomatolog aplikuje koferdam w płynie na zęby przy użyciu specjalnej aplikatora.
 3. Utwardzanie koferdamu: Koferdam w płynie jest utrwalany przy użyciu światła polimeryzacyjnego, w wyniku czego staje się elastyczną barierą ochronną.

Przeciwwskazania do stosowania koferdamu stomatologicznego

Istnieje kilka sytuacji, w których stosowanie koferdamu stomatologicznego może być ograniczone lub niemożliwe. Przeciwwskazaniami do użycia koferdamu mogą być:

 • Ostre stany zapalne jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł.
 • Nietolerancja lub alergia na materiały stosowane w koferdamie.
 • Obecność urazów w okolicy ustnej, które uniemożliwiają założenie koferdamu.
 • Zbyt małe zęby, które nie pasują do standardowego rozmiaru koferdamu.

Jeśli pacjent ma jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania koferdamu stomatologicznego, stomatolog może rozważyć inne metody izolacji lub środki ostrożności.

Zalety i zastosowanie koferdamu w stomatologii

Koferdam stomatologiczny ma wiele zalet i znacząco poprawia jakość pracy stomatologicznej. Oto niektóre korzyści i zastosowania koferdamu:

 • Lepsza higiena: Koferdam zapewnia suchą i czystą powierzchnię pracy, co ułatwia przeprowadzenie precyzyjnych zabiegów, takich jak licówki czy wypełnienia.
 • Ochrona pacjenta: Izolacja za pomocą koferdamu minimalizuje ryzyko przypadkowego połknięcia przez pacjenta irytujących substancji czy odłamków.
 • Lepsza widoczność: Dzięki wyizolowaniu leczonego obszaru, stomatolog ma lepszą widoczność i kontrolę nad przeprowadzanym zabiegiem.
 • Mniejsze ryzyko infekcji: Izolacja koferdamem minimalizuje ryzyko zakażenia krzyżowego i pomaga w utrzymaniu czystości obszaru leczenia.
 • Skuteczność: Koferdam przełamuje czynniki zakłócające, takie jak ślinienie, co może poprawić skuteczność przeprowadzanych zabiegów.

Koferdam stomatologiczny jest szeroko stosowany w różnych rodzajach zabiegów, takich jak leczenie kanałowe, przygotowanie do licówek czy usuwanie kamienia nazębnego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rola koferdamu w stomatologii

Koferdam to gumowa lub lateksowa mata lub płachta stosowana w stomatologii do izolacji obszaru pracy w jamie ustnej podczas różnych procedur stomatologicznych. Jest to ważne narzędzie, które pomaga w utrzymaniu sterylnych i higienicznych warunków podczas zabiegów oraz ułatwia pracę stomatologowi. Oto główne role, jakie odgrywa koferdam w stomatologii:

 1. Izolacja obszaru pracy: Koferdam jest używany do izolacji i oddzielenia obszaru, który zostanie poddany zabiegowi od pozostałej części jamy ustnej. Dzięki temu unika się kontaktu z materiałami biologicznymi, śliną i innymi substancjami, co jest istotne dla utrzymania czystości i higieny podczas zabiegu.
 2. Zapobieganie zakażeniom: Koferdam pomaga w minimalizacji ryzyka zakażenia pacjenta i personelu stomatologicznego podczas zabiegów. Dzięki izolacji można uniknąć przypadkowego kontaktu z krwią, śliną lub innymi płynami ustrojowymi.
 3. Ochrona przed aspiracją: Podczas niektórych zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie amalgamatu stomatologicznego, może wystąpić niebezpieczeństwo aspiracji (połknięcia) małych fragmentów materiałów. Koferdam zapobiega przypadkowej aspiracji przez izolację obszaru pracy.
 4. Utrzymywanie suchego pola operacyjnego: Koferdam zapewnia suchą pracę, co jest niezbędne podczas wielu zabiegów stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe, nakładanie licówek czy wybielanie zębów. Sucha praca pozwala na dokładniejsze i skuteczniejsze przeprowadzenie zabiegu.
 5. Komfort pacjenta: Koferdam może również poprawić komfort pacjenta podczas niektórych zabiegów, ponieważ izolacja obszaru pracy oznacza, że pacjent nie będzie musiał ślinić się ani przełykać płynów używanych podczas zabiegu.
 6. Zwiększenie efektywności: Koferdam pomaga w zwiększeniu efektywności pracy stomatologa, ponieważ umożliwia precyzyjne i kontrolowane środowisko pracy.
 7. Zapobieganie reakcjom alergicznym: W przypadku pacjentów uczulonych na niektóre składniki materiałów stomatologicznych, takich jak lateks, używa się koferdamu nie zawierającego alergenów, aby uniknąć reakcji alergicznych.

Koferdam jest niezwykle przydatnym narzędziem w stomatologii, które pomaga w utrzymaniu sterylnych i bezpiecznych warunków podczas zabiegów, co jest kluczowe dla zdrowia pacjentów i skuteczności leczenia.

Elementy wchodzące w skład koferdamu

Koferdam, używany w stomatologii do izolacji obszaru pracy w jamie ustnej podczas różnych procedur stomatologicznych, składa się z kilku głównych elementów. Oto podstawowe składniki koferdamu:

 1. Mata koferdamu: Mata koferdamu to główna część narzędzia, jest to elastyczna, gumowa lub lateksowa płachta lub mata, która jest umieszczana wokół zębów pacjenta, aby izolować obszar pracy. Mata jest dostępna w różnych rozmiarach i kształtach, aby pasować do różnych przypadków klinicznych.
 2. Klamerki (kleszcze) koferdamowe: Klamerki, znane również jako kleszcze koferdamowe, są małymi uchwytami lub zaciskami, które służą do zamocowania maty koferdamu wokół zębów. Klamerki są przypinane do mata koferdamu i przyczepiane do zębów, aby utrzymać matę w miejscu podczas zabiegu.
 3. Klamerki łączące: To małe plastikowe lub metalowe elementy, które łączą klamerki koferdamowe z matą koferdamu. Pomagają w utrzymaniu maty w odpowiednim miejscu i pozwalają na regulację jej napięcia.
 4. Kluski koferdamowe (krużki gumowe): Kluski koferdamowe to gumowe pierścienie, które są umieszczane na klamerkach koferdamowych i służą do zaciśnięcia maty koferdamu wokół zębów. Kluski mają otwory, przez które przechodzą klamerki, co umożliwia regulację napięcia maty.
 5. Nici dentystyczne: Podczas niektórych procedur, szczególnie leczenia kanałowego, stosuje się nici dentystyczne, które umieszcza się pod matą koferdamu, aby zapewnić izolację i ochronę przestrzeni korzeniowej.
 6. Klamerka (naziemnik): Klamerka to narzędzie, które jest używane do przecięcia maty koferdamu po zakończeniu zabiegu. Pomaga to w usunięciu maty bez uszkodzenia zębów lub tkanek.
 7. Szczoteczka do maty koferdamu: Po zakończeniu zabiegu można użyć szczoteczki do maty koferdamu, aby oczyścić matę z resztek materiałów i środków dezynfekcyjnych.

Każdy z tych elementów odgrywa ważną rolę w procesie izolacji obszaru pracy w jamie ustnej i pomaga w utrzymaniu sterylnych i higienicznych warunków podczas zabiegów stomatologicznych. Zastosowanie koferdamu pozwala na precyzyjne i bezpieczne przeprowadzanie wielu procedur stomatologicznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca