Jakie są domowe sposoby na afty?

Jakie są domowe sposoby na afty?

Afty są bolesnymi owrzodzeniami w jamie ustnej, które mogą utrudniać codzienne czynności, takie jak jedzenie czy mówienie. Choć są one dość powszechne i zazwyczaj niegroźne, to nadal warto wiedzieć, jak złagodzić ich objawy. W tym artykule omówimy skuteczne domowe sposoby na afty oraz metody łagodzenia objawów.

Jakie są skuteczne domowe sposoby na afty?

 1. Napar z rumianku: Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego napar z rumianku może pomóc w leczeniu aft. Wystarczy przygotować silny napar z rumianku, pozwolić mu wystygnąć, a następnie płukać nim jamę ustną kilka razy dziennie.
 2. Sól fizjologiczna: Rozpuszczenie łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i płukanie jamy ustnej solą fizjologiczną może pomóc w łagodzeniu objawów aft. Sól może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i przyspieszeniu procesu gojenia.
 3. Miód: Miód ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Możesz nakładać trochę miodu bezpośrednio na aftę lub mieszać go z odrobiną ciepłej wody i płukać jamę ustną tym roztworem.

Co pomaga na afte? Domowe metody łagodzenia objawów

 1. Lód: Zastosowanie kostki lodu do afty może pomóc znieczulić obszar i zmniejszyć obrzęk. Delikatnie przyłóż lód do oliwionej skóry przez kilka minut, kilka razy dziennie.
 2. Lek przeciwbólowy: Czasami afty są tak bolesne, że konieczne jest zastosowanie leków przeciwbólowych. Wybieraj preparaty dostępne bez recepty, takie jak żele lub płyny z lidokainą lub benzokainą, które mogą zapewnić tymczasową ulgę.
 3. Unikanie drażniących pokarmów: Niektóre produkty spożywcze mogą nasilać ból afty i opóźniać proces gojenia. Unikaj pikantnych, kwaśnych, solonych lub chrupiących pokarmów, które mogą podrażniać uszkodzoną tkankę.

Jak pozbyć się aft w jeden dzień? Praktyczne domowe sposoby na szybką ulgę

 1. Kwasek cytrynowy: Roztwór wody z dodatkiem kwasku cytrynowego może pomóc przyspieszyć proces gojenia aft i złagodzić ból. Możesz przygotować roztwór z jedną łyżeczką kwasku cytrynowego i szklanką ciepłej wody. Płucz nim jamę ustną kilka razy dziennie.
 2. Propolis: Propolis ma właściwości antybakteryjne i przyspiesza gojenie ran. Nakładanie małej ilości propolisu na aftę kilka razy dziennie może pomóc w szybszym pozbyciu się owrzodzenia.
 3. Tlenek cynku: Preparaty zawierające tlenek cynku mogą pomóc w skróceniu czasu utrzymywania się aft i zmniejszeniu bólu. Nakładaj bezpośrednio na aftę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak sobie poradzić z aftą na języku? Domowe sposoby na redukcję dolegliwości

 1. Płukanka z olejem eterycznym mięty pieprzowej: Wymieszaj kilka kropel olejku miętowego z łyżeczką oleju roślinnego, takiego jak olej kokosowy, i spłukuj nim jamę ustną kilka razy dziennie. Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzapalne i chłodzące, które mogą złagodzić ból afty.
 2. Listerine: Płukanie ust Listerine może przynieść ulgę w przypadku aft na języku. Składniki antybakteryjne w Listerine mogą pomóc w zwalczaniu infekcji i przyspieszać gojenie.
 3. Kwasy AHA: Preparaty zawierające kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy) mogą pomóc złuszczać martwe komórki skóry na języku i zmniejszać ból związany z aftami. Możesz znaleźć takie produkty w aptece.

Jakie naturalne sposoby mogą pomóc przy aftach?

 1. Aloes: Żel aloesowy ma właściwości łagodzące i przyspiesza proces gojenia ran. Możesz aplikować żel aloesowy bezpośrednio na aftę kilka razy dziennie.
 2. Herbata: Herbaty takie jak szałwia czy lawenda mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zanurz woreczek z herbatą w szklance wrzątku, a następnie przykładaj go do afty przez kilka minut.
 3. Miąższ z aloesu: Wydrąż żel aloesowy z liścia aloesu i nałóż na aftę. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz jamę ustną wodą. Aloes może pomóc zmniejszyć ból i zapobiegać infekcjom.

Pamiętaj, że powyższe domowe sposoby mają charakter łagodzący i mogą przynieść ulgę w przypadku afty. W razie nasilenia objawów lub braku poprawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca