bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kleszcze Pajęczaki

Blog healthcare

Kleszcze Pajęczaki

Czym są kleszcze z rodziny niewielkich pajęczaków? Jak się przed nimi bronić, czy ich ugryzienie równa się od razu zakażeniem boreliozą? Co je odstrasza?

Spis treści

 1. Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów
 2. Kleszcze mogą zarażać ludzi i inne zwierzęta, w tym psy i koty
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Aktywność kleszczy
 5. Gatunki kleszczy
 6. Kleszcze przyczepiają się do ludzi poprzez ugryzienie
 7. Po przyczepieniu się do żywiciela kleszcz zaczyna odżywiać się krwią
 8. Jak usunąć kleszcza ?
 9. Podsumowanie
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kleszcze Pajęczaki a Borelioza

Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów. Chociaż kleszcze nie mają ośmiu nóg jak pająki, mają osiem nóg i trzy części ciała (głowę, tułów i odwłok). Większość kleszczy występuje na zalesionych lub trawiastych obszarach w pobliżu lasów, łąkach czy krzewach. Niektóre kleszcze żyją również na zalesionych obszarach wzdłuż wybrzeża i w pobliżu bagien.

Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów

Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów. Pajęczaki mają osiem odnóży (liczba ta różni się w zależności od gatunku). Kleszcze nie mają ośmiu odnóży; mają ich tylko sześć.

Warto o tym wiedzieć, ponieważ ilustruje to, w jaki sposób definicja "pajęczaka" może być stosowana w różny sposób w zależności od sytuacji. Jeśli mówimy o kleszczach i innych pasożytach wysysających krew, to technicznie są one pajęczakami ze względu na ich zwyczaj żerowania na kręgowcach (czyli zwierzętach posiadających kręgosłup). Gdybyśmy jednak mówili o pająkach lub skorpionach - które również należą do tej grupy - to nadal byłyby one uważane za pajęczaki, mimo że mają mniej niż osiem kończyn!

Kleszcze mogą zarażać ludzi i inne zwierzęta, w tym psy i koty

Kleszcze mogą przenosić różne choroby, w tym boreliozę. Najczęstszą z nich jest właśnie borelioza, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Inne choroby przenoszone przez kleszcze obejmują babeszjozę, anaplazmozę, erlichiozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wszystkie one są wywoływane przez bakterie, które żyją w jelitach kleszcza, a następnie przedostają się do krwiobiegu po ukąszeniu przez jednego z tych pajęczaków.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Aktywność kleszczy

Chociaż kleszcze są pajęczakami, nie mają ośmiu nóg jak pająki. Kleszcze mają dwie części ciała: pierwsza to głowa, a druga to odwłok. Głowa ma dwoje oczu (zwanych ocelli), dwa czułki lub czułki, które pomagają mu znaleźć pożywienie i partnerów, oraz usta z ostrymi zębami do żucia ofiary. Druga część ciała kleszcza zawiera sześć odnóży, które umożliwiają mu poruszanie się po powierzchniach takich jak skóra roślin lub zwierząt.Kleszcze występują na obszarach zalesionych i trawiastych w pobliżu lasów, ale nie żyją na drzewach.

Wiele osób uważa, że kleszcze wychodzą tylko w nocy, ale nie jest to prawdą; mogą one ukąsić o każdej porze dnia i nocy.

Gatunki kleszczy

Chociaż kleszcze można znaleźć w wielu różnych miejscach, najczęściej można je znaleźć na obszarach zalesionych lub trawiastych w pobliżu lasów. Żyją również wzdłuż wybrzeża i w pobliżu bagien.

Kleszcze są pajęczakami, co oznacza, że mają osiem nóg, podobnie jak pająki. Wyglądają jak pająki, ale nie mają pajęczyn do łapania swoich ofiar; zamiast tego kleszcze używają swoich dwóch przednich nóg (zwanych pedipalps) do chwytania zwierząt, aby mogły żywić się ich krwią!

Kleszcze przyczepiają się do ludzi poprzez ugryzienie

Kiedy myślisz o kleszczach, prawdopodobnie myślisz o owadach. Jednak kleszcze są w rzeczywistości pajęczakami, a nie owadami. Budowa kleszcza jest nie typowa gdyż mają osiem nóg i nie mają skrzydeł, jak wiele innych rodzajów pajęczaków. Nie gryzą też bezpośrednio ludzi - żywią się, przyczepiając się do swojego żywiciela (Ciebie) i pijąc z niego krew!

Kleszcze to żywiące się krwią pasożyty, które żyją na prawie wszystkim, co chodzi w naturze: psach, kotach, ptakach... i ludziach!

Po przyczepieniu się do żywiciela kleszcz zaczyna odżywiać się krwią

Po przyczepieniu się do żywiciela kleszcz zaczyna żywić się krwią. Może pobierać dużo krwi od swojego żywiciela i powodować anemię lub inne choroby.Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale także w wielu różnych miejscach, takich jak ogrody, parki, a nawet domy!

Kleszcze są znane z tego, że ich żerowanie zajmuje dużo czasu, co może stanowić problem dla osób, które próbują je usunąć. Mogą one być bardzo małe, ale ich żerowanie może trwać godziny lub dni. Niektóre kleszcze żerują dłużej niż inne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj kleszcza posiadasz, zanim podejmiesz próbę jego samodzielnego usunięcia.

Jeśli zauważysz, że Twój pies został ugryziony przez owada lub pajęczaka, takiego jak pająk, skorpion lub kleszcz psi (lub kilka), nie ma powodu do paniki - wystarczy wykonać poniższe czynności.

Jak usunąć kleszcza ?

U wielu osób w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się swędząca wysypka lub też rumień.

Czerwona, płaska lub uniesiona wysypka może pojawić się w tym miejscu w ciągu 1-3 dni po ukąszeniu przez kleszcza. Wysypka może być również plamista lub mieć wyraźne granice. Rozmiar dotkniętego obszaru różni się w zależności od osoby, ale może być mały (mniej niż 1 cm średnicy) lub duży (do 20 cm średnicy).

Przyczyna tych wysypek jest nieznana; jednak u niektórych osób po ukąszeniu przez kleszcze zakażone bakteriami, takimi jak Borrelia burgdorferi, które powodują boreliozę, mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak gorączka, dreszcze i zmęczenie

U niektórych osób mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, gorączka, zmęczenie, bóle mięśni i obrzęk węzłów chłonnych (podobne do objawów mononukleozy). Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka tygodni po opuszczeniu zakażonego obszaru. Jest to powszechnie określane jako choroba z Lyme - chociaż borelioza jest wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze, a także muchy jelenie i komary; nie zawsze występuje po ukąszeniu kleszcza.

Podsumowanie

Jeśli podejrzewasz, że ugryzł Cię kleszcz, ważne jest, aby jak najszybciej go usunąć. Im dłużej kleszcz pozostaje przyczepiony do skóry, tym większe ryzyko zakażenia. Jeśli to możliwe, używaj pęsety lub innych narzędzi zaprojektowanych specjalnie do usuwania kleszczy z ludzi, zamiast wyciągać je palcami lub rękami. Po usunięciu kleszcza ze skóry należy dokładnie umyć obszar wodą z mydłem, a następnie nałożyć środek antyseptyczny, taki jak alkohol lub roztwór nadtlenku wodoru, na miejsce, w którym był przyczepiony - zabije to wszelkie bakterie pozostawione przez te pasożyty po oderwaniu się od żywiciela

Borelioza nie ma z nami szans !

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek - setki szkoleń i ebooków

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz