Kleszcze Pajęczaki

Kleszcze Pajęczaki

Czym są kleszcze z rodziny niewielkich pajęczaków? Jak się przed nimi bronić, czy ich ugryzienie równa się od razu zakażeniem boreliozą? Co je odstrasza?

Kleszcze Pajęczaki a Borelioza

Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów. Chociaż kleszcze nie mają ośmiu nóg jak pająki, mają osiem nóg i trzy części ciała (głowę, tułów i odwłok). Większość kleszczy występuje na zalesionych lub trawiastych obszarach w pobliżu lasów, łąkach czy krzewach. Niektóre kleszcze żyją również na zalesionych obszarach wzdłuż wybrzeża i w pobliżu bagien.

Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów

Kleszcze to pajęczaki, rodzaj stawonogów. Pajęczaki mają osiem odnóży (liczba ta różni się w zależności od gatunku). Kleszcze nie mają ośmiu odnóży; mają ich tylko sześć.

Warto o tym wiedzieć, ponieważ ilustruje to, w jaki sposób definicja "pajęczaka" może być stosowana w różny sposób w zależności od sytuacji. Jeśli mówimy o kleszczach i innych pasożytach wysysających krew, to technicznie są one pajęczakami ze względu na ich zwyczaj żerowania na kręgowcach (czyli zwierzętach posiadających kręgosłup). Gdybyśmy jednak mówili o pająkach lub skorpionach - które również należą do tej grupy - to nadal byłyby one uważane za pajęczaki, mimo że mają mniej niż osiem kończyn!

Kleszcze mogą zarażać ludzi i inne zwierzęta, w tym psy i koty

Kleszcze mogą przenosić różne choroby, w tym boreliozę. Najczęstszą z nich jest właśnie borelioza, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Inne choroby przenoszone przez kleszcze obejmują babeszjozę, anaplazmozę, erlichiozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wszystkie one są wywoływane przez bakterie, które żyją w jelitach kleszcza, a następnie przedostają się do krwiobiegu po ukąszeniu przez jednego z tych pajęczaków.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Aktywność kleszczy

Chociaż kleszcze są pajęczakami, nie mają ośmiu nóg jak pająki. Kleszcze mają dwie części ciała: pierwsza to głowa, a druga to odwłok. Głowa ma dwoje oczu (zwanych ocelli), dwa czułki lub czułki, które pomagają mu znaleźć pożywienie i partnerów, oraz usta z ostrymi zębami do żucia ofiary. Druga część ciała kleszcza zawiera sześć odnóży, które umożliwiają mu poruszanie się po powierzchniach takich jak skóra roślin lub zwierząt.Kleszcze występują na obszarach zalesionych i trawiastych w pobliżu lasów, ale nie żyją na drzewach.

Wiele osób uważa, że kleszcze wychodzą tylko w nocy, ale nie jest to prawdą; mogą one ukąsić o każdej porze dnia i nocy.

Gatunki kleszczy

Chociaż kleszcze można znaleźć w wielu różnych miejscach, najczęściej można je znaleźć na obszarach zalesionych lub trawiastych w pobliżu lasów. Żyją również wzdłuż wybrzeża i w pobliżu bagien.

Kleszcze są pajęczakami, co oznacza, że mają osiem nóg, podobnie jak pająki. Wyglądają jak pająki, ale nie mają pajęczyn do łapania swoich ofiar; zamiast tego kleszcze używają swoich dwóch przednich nóg (zwanych pedipalps) do chwytania zwierząt, aby mogły żywić się ich krwią!

Kleszcze przyczepiają się do ludzi poprzez ugryzienie

Kiedy myślisz o kleszczach, prawdopodobnie myślisz o owadach. Jednak kleszcze są w rzeczywistości pajęczakami, a nie owadami. Budowa kleszcza jest nie typowa gdyż mają osiem nóg i nie mają skrzydeł, jak wiele innych rodzajów pajęczaków. Nie gryzą też bezpośrednio ludzi - żywią się, przyczepiając się do swojego żywiciela (Ciebie) i pijąc z niego krew!

Kleszcze to żywiące się krwią pasożyty, które żyją na prawie wszystkim, co chodzi w naturze: psach, kotach, ptakach... i ludziach!

Po przyczepieniu się do żywiciela kleszcz zaczyna odżywiać się krwią

Po przyczepieniu się do żywiciela kleszcz zaczyna żywić się krwią. Może pobierać dużo krwi od swojego żywiciela i powodować anemię lub inne choroby.Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale także w wielu różnych miejscach, takich jak ogrody, parki, a nawet domy!

Kleszcze są znane z tego, że ich żerowanie zajmuje dużo czasu, co może stanowić problem dla osób, które próbują je usunąć. Mogą one być bardzo małe, ale ich żerowanie może trwać godziny lub dni. Niektóre kleszcze żerują dłużej niż inne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj kleszcza posiadasz, zanim podejmiesz próbę jego samodzielnego usunięcia.

Jeśli zauważysz, że Twój pies został ugryziony przez owada lub pajęczaka, takiego jak pająk, skorpion lub kleszcz psi (lub kilka), nie ma powodu do paniki - wystarczy wykonać poniższe czynności.

Jak usunąć kleszcza ?

U wielu osób w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się swędząca wysypka lub też rumień.

Czerwona, płaska lub uniesiona wysypka może pojawić się w tym miejscu w ciągu 1-3 dni po ukąszeniu przez kleszcza. Wysypka może być również plamista lub mieć wyraźne granice. Rozmiar dotkniętego obszaru różni się w zależności od osoby, ale może być mały (mniej niż 1 cm średnicy) lub duży (do 20 cm średnicy).

Przyczyna tych wysypek jest nieznana; jednak u niektórych osób po ukąszeniu przez kleszcze zakażone bakteriami, takimi jak Borrelia burgdorferi, które powodują boreliozę, mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak gorączka, dreszcze i zmęczenie

U niektórych osób mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak ból głowy, gorączka, zmęczenie, bóle mięśni i obrzęk węzłów chłonnych (podobne do objawów mononukleozy). Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka tygodni po opuszczeniu zakażonego obszaru. Jest to powszechnie określane jako choroba z Lyme - chociaż borelioza jest wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze, a także muchy jelenie i komary; nie zawsze występuje po ukąszeniu kleszcza.

Podsumowanie

Jeśli podejrzewasz, że ugryzł Cię kleszcz, ważne jest, aby jak najszybciej go usunąć. Im dłużej kleszcz pozostaje przyczepiony do skóry, tym większe ryzyko zakażenia. Jeśli to możliwe, używaj pęsety lub innych narzędzi zaprojektowanych specjalnie do usuwania kleszczy z ludzi, zamiast wyciągać je palcami lub rękami. Po usunięciu kleszcza ze skóry należy dokładnie umyć obszar wodą z mydłem, a następnie nałożyć środek antyseptyczny, taki jak alkohol lub roztwór nadtlenku wodoru, na miejsce, w którym był przyczepiony - zabije to wszelkie bakterie pozostawione przez te pasożyty po oderwaniu się od żywiciela

Borelioza nie ma z nami szans !

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek - setki szkoleń i ebooków

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca