Kleszcz u dziecka - co robić? Kleszcz u dziecka – jak go usunąć i kiedy udać się do lekarza? 

Kleszcz u dziecka - co robić? Kleszcz u dziecka – jak go usunąć i kiedy udać się do lekarza? 

Kleszcze są powszechnie występującymi pasożytami, które mogą przyczepić się do skóry człowieka, w tym także do skóry dziecka. Ukąszenie kleszcza jest powszechnym zdarzeniem, które może stwarzać pewne ryzyko dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w przypadku ukąszenia, jak usunąć kleszcza i jakie są ewentualne skutki.

Kleszcz u dziecka - co robić w przypadku ukąszenia?

Jeśli zauważysz kleszcza przyczepionego do skóry Twojego dziecka, nie panikuj. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

 1. Nigdy nie próbuj wyciągać kleszcza palcami ani za pomocą klucza czy inne ostrej przyrządu. Może to prowadzić do pozostawienia głowy kleszcza w skórze dziecka.
 2. Skorzystaj z pęsety do kleszczy. Złap kleszcza jak najbliżej skóry dziecka i sprawiedliwie, ale delikatnie, wyciągnij go prostopadle do powierzchni skóry. Staraj się unikać ściskania ciała kleszcza.
 3. Po usunięciu kleszcza, dokładnie umyj miejsce ukąszenia wodą i mydłem. Dodatkowo można użyć roztworu antyseptycznego, aby zdezynfekować ranę.
 4. Jeśli możliwe, zachowaj usuniętego kleszcza w zamkniętym pojemniku. Może być przydatny, jeśli będą potrzebne dalsze badania w celu sprawdzenia, czy kleszcz nie przeniósł chorób.
 5. Obserwuj miejsce ukąszenia przez kilka dni. Zwróć uwagę na występowanie zaczerwienienia, obrzęku, bólu lub gorączki. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Urwany kleszcz u dziecka - jak postępować?

Czasami zdarza się, że kleszcze urwą się podczas próby usunięcia. Jeśli zostanie w skórze fragment kleszcza, należy postępować w następujący sposób:

 1. Nie próbuj wyciągnąć pozostałości kleszcza samodzielnie. Może to prowadzić do dodatkowych uszkodzeń skóry.
 2. Skonsultuj się z lekarzem. Fachowcy medycyny mają odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby bezpiecznie usunąć resztki kleszcza. Wizyta lekarska może być konieczna, aby zapobiec infekcjom czy innym powikłaniom.
 3. Podczas oczekiwania na wizytę lekarską, zachowaj zachowanie miejsca urwania kleszcza tak, jakby to był normalny ukąszenie. Obserwuj miejsce pod kątem ewentualnego zaczerwienienia, obrzęku czy innych niepokojących objawów.

Kleszcz u dziecka - kiedy stosować antybiotyki?

Zwykle nie jest konieczne stosowanie antybiotyków po ukąszeniu kleszcza. Jednak w niektórych sytuacjach lekarz może zalecić kurację antybiotykową, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko zakażenia boreliozą lub przeniesienia innych chorób przez kleszcze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, który oceni sytuację i zaleci odpowiednie postępowanie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kleszcz u dziecka - jakie są objawy i kiedy należy szukać pomocy medycznej?

W większości przypadków ukąszenie kleszcza nie powoduje żadnych poważnych wskazań do pilnej pomocy medycznej. Jednak należy być świadomym objawów, które mogą wskazywać na obecność choroby przenoszonej przez kleszcze, takiej jak borelioza:

 1. Osoczowe zaczerwienienie w miejscu ukąszenia, które rozszerza się wokół punktu ukąszenia.
 2. Ból głowy, zmęczenie, zawroty głowy czy gorączka.
 3. Stany zapalne stawów, bóle mięśni.

Jeśli wystąpią któreś z powyższych objawów lub jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia Twojego dziecka, skontaktuj się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i leczenie stanowią kluczowy czynnik w zwalczaniu chorób przenoszonych przez kleszcze.

Wbity kleszcz u dziecka - jak go usunąć i jakie są możliwe skutki?

Jeśli kleszcz znajduje się już w skórze dziecka i jest wbity, ważne jest, aby go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić za pomocą pęsety do kleszczy, jak opisano wcześniej.

Pamiętaj, że istnieje ryzyko związane z kleszczami, takim jak przenoszenie chorób zakaźnych. Dlatego kluczowe jest monitorowanie stanu skóry po usunięciu kleszcza oraz zwracanie uwagi na ewentualne objawy chorób przenoszonych przez kleszcze, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem, który podejmie dalsze działania i zaleci odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca