Kiretaż - jak wygląda zabieg usuwania tkanek z wnętrza macicy? Jak leczyć paradontozę octem? Starzenie się skóry – przyczyny i objawy 

Kiretaż - jak wygląda zabieg usuwania tkanek z wnętrza macicy? Jak leczyć paradontozę octem? Starzenie się skóry – przyczyny i objawy 

Kiretaż to inwazyjny zabieg ginekologiczny, polegający na usunięciu tkanek z wnętrza macicy. Jest stosowany w celach diagnostycznych i terapeutycznych, a jego przebieg oraz ryzyko powikłań zależy od rodzaju kiretażu oraz przyczyny jego wykonania.

Co to jest kiretaż?

Kiretaż to zabieg polegający na usunięciu tkanek z wnętrza macicy. W trakcie zabiegu lekarz wykorzystuje narzędzie zwane kiretą, które jest cienkim, stożkowym lub rurkowym instrumentem chirurgicznym, o ostrej końcówce.

Rodzaje kiretażu

W zależności od celu zabiegu, wyróżnia się kilka rodzajów kiretażu, takich jak:

 • Kiretaż diagnostyczny - polega na pobraniu tkanek endometrii (błony śluzowej macicy) do badania histopatologicznego.
 • Kiretaż terapeutyczny - polega na usunięciu patologicznych zmian na śluzówce macicy.
 • Kiretaż położniczy - stosowany w celu usunięcia pozostałości płodowych po poronieniu, a także w przypadku porodów ektopowych lub przedwczesnego oddzielenia łożyska.

Dlaczego wykonuje się kiretaż?

Kiretaż wykonuje się w sytuacjach klinicznych, w których występują patologiczne zmiany w błonie śluzowej macicy lub zrosty z przyległymi strukturami. Najczęściej wskazaniem do kiretażu są:

Sytuacje kliniczne wymagające kiretażu:

 • Wykrycie nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej macicy podczas badania ultrasonograficznego (USG).
 • Nieregularne lub obfite krwawienia miesiączkowe.
 • Niedokrwistość z powodu utraty krwi.
 • Badania cytologiczne wykazujące atypowe komórki lub nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej macicy.

Choroby i stany zdrowia, które mogą skłonić do kiretażu:

 • Zaburzenia hormonalne, takie jak PCOS (zespół policystycznych jajników) lub insulinooporność.
 • Mięśniaki macicy, czyli guzy nowotworowe, które rosną z mięśni gładkich macicy.
 • Endometrioza, czyli choroba, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy znajduje się w innych miejscach ciała.
 • Choroby zapalne narządów płciowych, takie jak zapalenie jajników.

Przebieg procedury kiretażu

Kiretaż jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad oraz przeprowadza badanie ginekologiczne, aby wykluczyć przeciwwskazania do wykonania kiretażu.

Podczas zabiegu, lekarz wprowadza kiretę przez szyjkę macicy do wnętrza jamy macicy. Następnie kiretą usuwa zmienione patologicznie tkanki lub pobiera wycinek błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Po zabiegu, pacjentka powinna spędzić kilka godzin w szpitalu pod obserwacją personelu medycznego. Lekarz przepisze również odpowiednie leczenie przeciwbólowe i hormonalne w przypadku potrzeby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Komplikacje i ryzyko związane z kiretażem

Kiretaż jest zabiegiem ogólnie bezpiecznym, jednak zawsze niesie za sobą ryzyko powikłań. Do najczęstszych powikłań związanych z kiretażem należą:

 • Krwawienie z macicy.
 • Infekcja dróg rodnych.
 • Przekłucie ściany macicy.
 • Uszkodzenie szyjki macicy.
 • Zrosty w obrębie jamy macicy.

Jak kiretaż może wpłynąć na codzienne życie?

Po kiretażu pacjentka powinna unikać aktywności fizycznej i stosunków seksualnych przez minimum tydzień. W przypadku usunięcia patologicznych zmian, pacjentka może zauważyć poprawę w przypadku nieregularnych lub obfitych krwawień miesiączkowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca