Kieszonka dziąsłowa - jak się objawia, jak ją leczyć i jak boli? Kieszonka dziąsłowa – przyczyny, objawy, leczenie kieszonki zębowej (przyzębnej). Czym jest kieszonka dziąsłowa? 

Kieszonka dziąsłowa - jak się objawia, jak ją leczyć i jak boli? Kieszonka dziąsłowa – przyczyny, objawy, leczenie kieszonki zębowej (przyzębnej). Czym jest kieszonka dziąsłowa? 

Kieszonka dziąsłowa to powszechne schorzenie dziąseł, które może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie przyzębia i utrata zębów. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, ból związany z kieszenią dziąsłową oraz metody leczenia. Jeśli masz problemy z dziąsłami, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat kieszonki dziąsłowej i jak o nią dbać.

Kieszonka dziąsłowa przy ósemce - przyczyny i objawy

Kieszonka dziąsłowa to miejsce wokół zęba, w którym poziom dziąseł opada, tworząc "kieszeń" pomiędzy zębem a dziąsłem. Głównymi przyczynami kieszonki dziąsłowej są:

 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która powoduje nagromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego;
 • Infekcje bakteryjne;
 • Palenie tytoniu;
 • Powszechność kieszonki dziąsłowej w rodzinie, co sugeruje dziedziczność choroby.

Objawy kieszonki dziąsłowej obejmują:

 • Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub stosowania nici dentystycznej;
 • Opuchnięte, czerwone i wrażliwe dziąsła;
 • Nieświeży oddech;
 • Odkładanie się kamienia nazębnego na powierzchniach zębów i kieszonkach dziąsłowych.

Jeśli obserwujesz powyższe objawy, warto udać się do dentysty, który oceni stan zdrowia dziąseł i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Jak boli kieszonka dziąsłowa? Doświadczenia bólu i dyskomfortu

Ból związany z kieszenią dziąsłową może wynikać z kilku czynników. Nagromadzenie się bakterii w kieszonce dziąsłowej prowadzi do stanu zapalnego, który drażni nerwy dziąseł, wywołując ból. Nawet niewielki ból może powodować dyskomfort i utrudniać codzienną czynność, taką jak szczotkowanie zębów.

Osoby z kieszenią dziąsłową mogą także doświadczać nadwrażliwości zębów na gorące i zimne napoje lub pokarmy. Ponadto, ból może nasilać się podczas żucia jedzenia lub dotyku zębów przy szczotkowaniu.

Zapalenie przyzębia a kieszonka dziąsłowa - związek i konsekwencje

Kieszonka dziąsłowa jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju zapalenia przyzębia. Bakterie gromadzące się w kieszeni dziąsłowej powodują stan zapalny, który, jeśli nie jest leczony, może prowadzić do dalszych powikłań.

Zapalenie przyzębia (paradontoza) może prowadzić do utraty tkanki dziąseł, zniszczenia kości podtrzymującej zęby oraz prowadzić do wypadania zębów. W zaawansowanym stadium zapalenia przyzębia występuje silny ból, obrzęk, a zęby stają się luźne i wrażliwe.

Leczenie kieszonki dziąsłowej - metody i zabiegi

Leczenie kieszonki dziąsłowej jest zależne od jej zaawansowania. Główne metody leczenia obejmują:

 • Skaling i root planing - specjalista higienizacji jamy ustnej usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny oraz wygładza powierzchnie korzeni zębów, zmniejszając przestrzeń w kieszonce dziąsłowej;
 • Kiretaż przyzębia - specjalista oczyszcza zakładki dziąsłowe usuwając zakażone tkanki i wygładza korzenie zębów;
 • Chirurgiczne zabiegi - w cięższych przypadkach, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego, takiego jak podniesienie poziomu kości czy przeszczep dziąseł.

Ważne jest również regularne wizyty u dentysty, dbanie o higienę jamy ustnej, używanie nici dentystycznej i płukanek antyseptycznych oraz unikanie palenia tytoniu.

Domowe sposoby na kieszonkę dziąsłową - jak dbać o zdrowie dziąseł w domu

Wspierające domowe sposoby na dbanie o zdrowie dziąseł obejmują:

 • Regularne i dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie;
 • Stosowanie nici dentystycznej, aby usunąć resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc;
 • Używanie płukanek antyseptycznych, aby zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej;
 • Unikanie palenia tytoniu, które zwiększa ryzyko wystąpienia kieszonki dziąsłowej.

W przypadku dyskomfortu czy nasilenia bólu związanych z kieszenią dziąsłową, warto skonsultować się z dentystą, aby zapewnić odpowiednie leczenie i wsparcie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czym jest kieszonka dziąsłowa?

Kieszonka dziąsłowa, znana również jako kieszeń dziąsłowa lub kieszeń przyzębia, to głęboka przestrzeń lub zagłębienie, które tworzy się między dziąsłami a zębami. Jest to wynik odwarstwienia dziąseł od korzeni zębów, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych jamy ustnej.

Kieszonki dziąsłowe mogą być spowodowane przez kilka czynników, w tym:

 1. Zapalenie przyzębia: To stan zapalny dziąseł, który może prowadzić do ich oddzielania od zębów i tworzenia się kieszonek.
 2. Nagromadzenie płytki nazębnej: Jeśli płyta nazębna (bakterie, resztki jedzenia) nie jest regularnie usuwana poprzez szczotkowanie zębów i nitkowanie, może to prowadzić do jej nagromadzenia się w przestrzeni między dziąsłami a zębami, co może spowodować rozwinięcie się kieszonki dziąsłowej.
 3. Choroby przyzębia: Choroby przyzębia, takie jak zapalenie przyzębia (gingiwitis) i zaawansowane stadium tej choroby, czyli zapalenie przyzębia w stadium zaawansowanym (paradontozę), mogą prowadzić do tworzenia się kieszonek dziąsłowych.
 4. Genetyka: Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na rozwijanie kieszonek dziąsłowych ze względu na czynniki genetyczne.

Kieszenie dziąsłowe mogą stanowić problem, ponieważ mogą prowadzić do nagromadzenia się bakterii w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej, co z kolei może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica i utrata zębów. Ponadto, kieszonki dziąsłowe mogą być źródłem krwawienia dziąseł i bólu.

Leczenie kieszonek dziąsłowych zależy od przyczyny ich wystąpienia i stopnia zaawansowania problemu. W niektórych przypadkach konieczne jest profesjonalne czyszczenie zębów i usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne, takie jak przeszczepy dziąsłowe lub leczenie chirurgiczne korzeni zębów. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty, aby monitorować stan kieszonek dziąsłowych i zapobiegać nawrotom problemów.

Czy istnieje lek na kieszonki dziąsłowe?

Kieszonki dziąsłowe, które są głębokimi przestrzeniami między dziąsłami a zębami, mogą być spowodowane przez zaawansowaną próchnicę, chorobę przyzębia (np. zapalenie przyzębia) lub inne problemy zdrowotne jamy ustnej. Leczenie kieszonkowych chorób dziąseł zazwyczaj polega na usunięciu przyczyny, czyli usunięciu płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz leczeniu chorób przyzębia. Oto niektóre z możliwych podejść do leczenia kieszonkowych chorób dziąseł:

 1. Profesjonalne czyszczenie i skaling: Lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna przeprowadzają profesjonalne czyszczenie zębów i usuwają kamień nazębny z powierzchni zębów i z obszarów poddziąsłowych.
 2. Skaling korzeniowy: Jeśli kieszonki dziąsłowe są głębokie, może być konieczne przeprowadzenie skalingu korzeniowego, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego i płytki nazębnej z powierzchni korzeni zębów, które znajdują się w kieszonkach.
 3. Leczenie chirurgiczne: W przypadku zaawansowanych chorób przyzębia, gdzie kieszonki dziąsłowe są bardzo głębokie i nie można ich dostatecznie oczyścić za pomocą standardowych zabiegów, może być konieczne leczenie chirurgiczne. W ramach tego leczenia przeprowadza się różne procedury, takie jak przeszczepy dziąsłowe lub leczenie chirurgiczne korzeni zębów.
 4. Leczenie farmakologiczne: Lekarz stomatolog może przepisać antybiotyki lub antybakteryjne płyny do płukania ust, aby pomóc w kontrolowaniu infekcji w kieszeniach dziąsłowych.
 5. Zachowanie dobrej higieny jamy ustnej: Po leczeniu kieszonkowych chorób dziąseł ważne jest, aby zachować regularną i skuteczną higienę jamy ustnej, w tym szczotkowanie zębów, nitkowanie i stosowanie płynów do płukania ust, aby zapobiec nawrotowi problemów.

Leczenie kieszonkowych chorób dziąseł jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Istnieją dostępne różne metody leczenia, które pomagają w kontrolowaniu i poprawie zdrowia dziąseł. Ważne jest również regularne monitorowanie i kontrolowanie stanu zdrowia jamy ustnej u dentysty, aby zapobiegać nawrotom choroby

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca