Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jakie leki na ból zęba? Tabletki przeciwbólowe na silny ból zęba - kwas acetylosalicylowy i nie tylko

Na wstępie warto omówić najczęstsze przyczyny bólu zęba. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być spowodowana różnymi czynnikami - np.:

 • próchnica;
 • infekcje zębopochodne;
 • uszkodzenie zęba – np. jego złamanie lub pęknięcie;
 • nadwrażliwość zębów na czynniki takie jak gorące, zimne, kwaśne lub słodkie pokarmy i napoje czy zimne powietrze;
 • choroby przyzębia (np. paradontoza).

Ostry ból zęba - który silny lek przeciwbólowy sprawdzi się najlepiej w przypadku bólu zębów?

Jeżeli jednak tabletki na ból zęba z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i domowe środki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy przyjąć, że silny dyskomfort w jamie ustnej jest wynikiem stanu zapalnego wymagającego interwencji lekarza. Konsultacja z dentystą umożliwi znalezienie przyczyny bólu i jej eliminację. To najskuteczniejszy sposób na to, by pokonać dolegliwości bólowe i odzyskać szanse na normalne funkcjonowanie. Przy chorobach przyzębia, zaawansowanej próchnicy i schorzeniach takich jak zapalenie miazgi leczenie dentystyczne jest jedyną możliwością powrotu do zdrowia. Endodoncję, chirurgię szczękową, implantologię czy periodentologię w Gdańsku oferuje klinika Frankowski Dental.

Ból zęba, ropień zęba i stany zapalne w jamie ustnej. Jaki lek o działaniu przeciwbólowym?

W przypadku bólu zęba o umiarkowanym nasileniu można rozważyć stosowanie leków dostępnych bez recepty. Najważniejsze z nich to niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), paracetamol, ibuprofen czy ketoprofen. Skuteczne w łagodzeniu bólu zęba mogą też okazać się niektóre krople dostępne bez recepty – np. zawierające olejek goździkowy. Poza tym istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Zaliczają się do nich

 • okłady zimne lub ciepłe;
 • płukanie jamy ustnej roztworem soli i wody;
 • płukanie naparami ziołowymi np. z szałwii czy rumianku;
 • okłady z rozkrojonego czosnku bezpośrednio na bolący ząb.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ból zębów i stan zapalny zęba. Po jakie leki przeciwbólowe warto sięgnąć w bólu zęba?

Ból zęba może być naprawdę uciążliwy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc skutecznie się z nim uporać. Są to przede wszystkim leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i domowe metody takie jak okłady i płukanki. Warto jednak pamiętać, że by zidentyfikować przyczynę bólu i trwale ją wyeliminować, konieczna jest pomoc lekarza.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca