mgr Weronika Morawska
autor artykułuTrzydniówka - Co to jest i jakie są jej objawy?
Trzydniówka jest chorobą zakaźną, której objawami są gorączka oraz charakterystyczna wysypka. Okres inkubacji trzydniówki wynosi zazwyczaj od 2 do 7 dni, a choroba zaczyna się nagle. Wirus atakuje układ pokarmowy dziecka, dlatego pierwsze objawy to biegunka, wymioty, brak apetytu oraz gorączka, która może utrzymywać się przez kilka dni. W kolejnych dniach na skórze pojawiają się plamki, które przeradzają się w drobne pęcherzyki wypełnione płynem. Wysypka najczęściej pojawia się na stopach, dłoniach oraz w okolicach jamy ustnej.
Trzydniówka - Charakterystyczna wysypka i jej cechy
Charakterystyczna wysypka to jeden z kluczowych symptomów trzydniówki. Wysypka przypomina ospę wietrzną, składa się z drobnych, przejrzystych pęcherzyków, które pękają, tworząc strupki. Wysypka jest wyjątkowo nieprzyjemna dla dziecka, które może odczuwać swędzenie i ból. Pęcherzyki zlokalizowane są zazwyczaj na skórze dłoni, stóp, policzków oraz w okolicach jamy ustnej. Osoby z większą ilością melaniny w skórze, jak np. dzieci z pochodzeniem afrykańskim, mogą mieć więcej pęcherzyków oraz bardziej wyraźne objawy choroby.
Trzydniówka - Czy można spacerować z wysypką?
W momencie, kiedy dziecko ma wysypkę, ważne jest, aby nie narażać go na dodatkowe nieprzyjemności. Spacery na świeżym powietrzu są jak najbardziej dozwolone, jednak dobrze jest ochronić skórę dziecka przed słońcem oraz zapewnić mu wygodne i przewiewne ubranie, które nie będzie ocierać o pęcherzyki.
Wysypka po przebyciu trzydniówki - Czy jest to normalne?
Wysypka po przebyciu trzydniówki może jeszcze przez kilka dni być widoczna na skórze. Początkowo pojawiające się pęcherzyki przestają pękać, tworząc skorupy, które łatwo odpadają. Z reguły, po kilku dniach skóra dziecka powinna wrócić do stanu sprzed choroby. W przypadku, gdy pęcherzyki są dużo większe, wyjątkowo swędzą lub wydzielają się z nich płyny, warto skontaktować się z lekarzem.
Trzydniówka u niemowlaka - Wartościowe informacje i postępowanie
U niemowląt objawy trzydniówki mogą być mniej widoczne, a ponadto, choroba ta może z łatwością być mylona z innymi chorobami zakaźnymi. Niemowlęta mogą mieć wysoką gorączkę oraz skłonność do wymiotów. Wysypka zazwyczaj pojawia się dużo później niż u starszych dzieci, a pęcherzyki są stosunkowo niewielkie.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na trzydniówkę, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie oraz postawi diagnozę, a w razie potrzeby przepisze leki przeciwbólowe, łagodzące dyskomfort spowodowany szczególnie bolesną wysypką.