Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Ból głowy utrudnia koncentrację i pozbawia energii, przez co potrafi skutecznie zepsuć codzienne plany. Jego przyczyny bywają bardzo różne począwszy od stresu i przemęczenia po problemy zdrowotne wymagające konsultacji lekarskiej. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Kiedy wystarczą naturalne metody, a kiedy trzeba włączyć leki dostępne bez recepty?

Rodzaje bólu głowy – jak je rozpoznać i co może pomóc?

Bóle głowy dzieli się na dwie główne kategorie: pierwotne i wtórne. Bóle pierwotne powstają samoistnie i nie są wynikiem innych chorób. Wśród nich wyróżniamy:

  • ból napięciowy – tępy, uciskający, obustronny, może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku dni. Wynika z nadmiernego napięcia mięśni głowy i szyi, spowodowanego np. stresem czy przemęczeniem,
  • migrenę – silny, pulsujący ból o charakterze napadowym, najczęściej jednostronny, któremu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, np. nudności czy nadwrażliwość na światło,
  • ból klasterowy – intensywny, zwykle zlokalizowany wokół jednego oka. Pojawia się nagle i może nawracać seriami.

Z kolei wtórne bóle głowy mają konkretną przyczynę – towarzyszą wielu chorobom czy zaburzeniom. Mogą to być np. infekcje (grypa, przeziębienie), nadciśnienie tętnicze czy odwodnienie.

Naturalne sposoby łagodzenia bólu głowy

Domowe sposoby są pomocne zwłaszcza w przypadku łagodnych, wynikających z chwilowego osłabienia organizmu bólów głowy. Warto jednak zastosować je także przy bardziej nasilonych dolegliwościach, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym.

Odpoczynek i sen to podstawowe elementy walki z bólem, ponieważ organizm potrzebuje czasu na regenerację. Równie ważne jest picie odpowiedniej ilości wody – nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do bólu głowy. Postaraj się też unikać nadmiaru kofeiny, alkoholu czy słodzonych napojów, które mogą go nasilać.

Kolejną domową metodą jest aromaterapia przy pomocy olejków eterycznych, które możesz dodać do nawilżacza powietrza lub specjalnego dyfuzora. Szczególnie dobrze sprawdza się olejek lawendowy o działaniu wyciszającym i rozluźniającym.

W walce z bólem głowy pomocne są również zioła. Herbata z kory wierzby zawiera naturalne salicylany o działaniu przeciwzapalnym, imbir może zmniejszyć natężenie migreny, z kolei mięta pieprzowa działa chłodząco i rozkurczowo. Ponadto czasem ulgę przynosi zimny lub ciepły okład – ten pierwszy zmniejsza przekrwienie i obkurcza naczynia, z kolei drugi pomaga rozluźnić napięte mięśnie karku.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu bólu głowy

W leczeniu bólu głowy najczęściej wykorzystujemy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), np. deksketoprofen. Ich działanie polega na hamowaniu enzymów cyklooksygenaz (COX) odpowiedzialnych za powstawanie prostaglandyn. To substancje wywołujące stan zapalny, który leży u podłoża wielu dolegliwości bólowych, w tym również w obrębie głowy.

Deksketoprofen występuje w formie tabletek oraz saszetek do rozpuszczania w wodzie. Co istotne, to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który dodatkowo wpływa na przewodnictwo nerwowe, dzięki czemu może zapobiegać przekształceniu się bólu ostrego w przewlekły. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z tendencją do częstych lub nawracających bólów głowy. Podanie preparatu na pusty żołądek może przyspieszyć jego początek działania.

Połączenie domowych metod z leczeniem farmakologicznym to najlepszy sposób radzenia sobie z dolegliwościami bólowymi. Natomiast jeśli są one częste lub towarzyszą im inne, niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalania przyczyny bólu głowy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii wspierających zdrowie. Urządzenia wearable, aplikacje do monitorowania snu, biofeedback, terapie światłem czy osobiste generatory częstotliwości wszystko to buduje nowy segment rynku: nowoczesny wellness. Czym jednak różni się ta ścieżka wsparcia organizmu od klasycznej medycyny? I gdzie przebiega granica między profilaktyką a leczeniem?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do stopniowego pogarszania się widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak może również dotykać młodszych dorosłych – na przykład w wyniku urazów, innych chorób lub stosowania niektórych leków. Na szczęście współczesna medycyna oferuje skuteczne i bezpieczne metody leczenia zaćmy, które pozwalają przywrócić ostrość widzenia i znacząco poprawić komfort życia. Jak wygląda nowoczesne leczenie zaćmy? Czego można się spodziewać przed, w trakcie i po zabiegu? Oto najważniejsze informacje.

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji osób borykających się z różnymi uzależnieniami. Wybór odpowiedniego ośrodka jest jednym z najistotniejszych etapów w walce z nałogiem, a decyzja ta ma ogromny wpływ na dalszy przebieg terapii oraz możliwość osiągnięcia trwałej abstynencji. Warto zatem zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, by zapewnić sobie lub bliskiej osobie najlepszą opiekę i pomoc w walce z uzależnieniem.

Jak stres wpływa na jelita i hormony ?

Jak stres wpływa na jelita i hormony ?

Współczesny styl życia to ciągły pośpiech, wielozadaniowość i niedobory regeneracji. W tym szybkim tempie coraz więcej osób odczuwa nie tylko psychiczne, ale i fizyczne skutki przewlekłego stresu. Jednym z najbardziej dotkniętych układów organizmu są układ pokarmowy oraz hormonalny. Jakie zmiany zachodzą w jelitach i gospodarce hormonalnej pod wpływem stresu? Jak odzyskać równowagę?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
199zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc