bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak poradzić sobie z trądzikiem pospolitym? Przyczyny, objawy i leczenie. Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy i leczenie. Leczenie trądziku pospolitego. Trądzik młodzieńczy. Sposoby na trądzik

Blog healthcare

Jak poradzić sobie z trądzikiem pospolitym? Przyczyny, objawy i leczenie. Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy i leczenie. Leczenie trądziku pospolitego. Trądzik młodzieńczy. Sposoby na trądzik

Trądzik pospolity to schorzenie, które dotyka znaczną część populacji w okresie dojrzewania, ale może pojawić się też u starszych osób. Trądzik to choroba zapalna skóry, która jest spowodowana nadmierną ilością sebum i zablokowaniem ujść mieszków włosowych przez rogowacenie naskórka. Zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą również występować na plecach, klatce piersiowej czy ramionach. W tym artykule dowiesz się o przyczynach, objawach oraz sposobach leczenia trądziku pospolitego.

Spis treści

 1. Trądzik pospolity - przyczyny - skąd się bierze trądzik?
 2. Początki trądziku -na co zwracać uwagę?
 3. Rodzaje trądziku
 4. Jak wyleczyć trądzik?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Leczenie trądziku pospolitego. Kluczowe jest odpowiednie leczenie aby pozbyć się trądziku 
 7. Co jest przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Trądzik pospolity - przyczyny - skąd się bierze trądzik?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co powoduje trądzik, ponieważ jest to choroba wieloczynnikowa. Jednym z głównych czynników ryzyka jest zwiększona produkcja sebum, do której dochodzi na skutek wpływu hormonów płciowych, szczególnie w okresie dojrzewania. Ponadto, zwiększone wydzielanie hormonów stresu, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta, genetyczne predyspozycje, brak odpowiedniej pielęgnacji i czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenie powietrza mogą przyczynić się do powstania trądziku.

Początki trądziku -na co zwracać uwagę?

Początki trądziku to zazwyczaj pojawienie się na skórze drobnych zaskórników, czyli otwartych lub zamkniętych ujść mieszków włosowych. Następnie, na skórze powstają grudki, krostki i guzki. Na początku zmiany skórne często są niewidoczne lub postrzega się je jako nieznaczne zaczerwienienia. Dlatego tak ważne jest regularne badanie skóry, szczególnie dla osób, które mają predyspozycje do wystąpienia trądziku.

Rodzaje trądziku

Istnieją różne rodzaje trądziku, zależnie od postaci zmian skórnych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy to zmiany skórne, które charakteryzują się pojawieniem się podskórnych guzków, które są bardziej odczuwalne niż widoczne. Nie wykwitają z nich żadne krostki czy zaskórniki, ale skóra może być zaczerwieniona.

Trądzik krostkowy

Trądzik krostkowy to zmiany skórne, które charakteryzują się powstawaniem pęcherzyków wypełnionych płynem i ropą. Są one bolesne i zwykle pozostawiają blizny.

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy to zmiany skórne, które charakteryzują się tworzeniem się wokół włosów grudek, które wypełniają się sebum i martwymi komórkami skóry. Zaskórniki dzielimy na otwarte i zamknięte, znacznie mniej widowiskowe niż krostki, ale bardzo uporczywe.

Trądzik piorunujący

Trądzik piorunujący to postać trądziku, która występuje zazwyczaj u młodych mężczyzn. Charakteryzuje się on powstaniem dużych, bolesnych zmian skórnych, ropni i guzów na skórze. Ta postać trądziku wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą i leczenia przeciwzapalnego.

Jak wyleczyć trądzik?

Leczenie trądziku zwykle zaczyna się od stosowania odpowiednio dobranej pielęgnacji skóry. Ważne jest, aby korzystać z produktów, które będą zawierać składniki łagodzące skórę i nie będą ją podrażniać. Ważne by nie wykorzystywać produktów, które będą zatykać pory skóry.

W przypadku ciężkiego trądziku, lekarz może zalecić stosowanie leków doustnych lub miejscowych, których celem jest łagodzenie stanu zapalnego skóry i hamowanie produkcji sebum. Leki miejscowe, takie jak kremy, żele i maści, które zawierają retinoidy, benzoyl peroxide czy antybiotyki, także mogą być stosowane do leczenia trądziku. W przypadku bardzo ciężkiej postaci trądziku, stosowane są leki doustne, takie jak izotretynoina.

W przypadku blizn pozostających po trądziku, istnieją różne metody ich redukcji, w tym mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy laseroterapia.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i to, co skutecznie działa na jedną osobę, niekoniecznie będzie działało również na inną. Dlatego też, przed zastosowaniem jakichkolwiek leków czy kosmetyków do pielęgnacji skóry, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie trądziku pospolitego. Kluczowe jest odpowiednie leczenie aby pozbyć się trądziku 

Leczenie trądziku pospolitego jest skomplikowanym procesem, który wymaga wielu różnych podejść terapeutycznych. Istnieje wiele różnych opcji leczenia, w zależności od stopnia i rodzaju trądziku u pacjenta. Najczęściej stosuje się leki przeciwbakteryjne, które pomagają zwalczać bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Innymi popularnymi metodami leczenia są kremy z retinoidami, które pomagają regulować produkcję sebum i złuszczać martwe komórki skóry. Zastosowanie kwasów owocowych również może mieć pozytywny wpływ na skórę trądzikową. W niektórych przypadkach, pacjent może być skierowany na terapię hormonalną, szczególnie jeśli trądzik jest spowodowany przez zaburzenia hormonalne. Wreszcie, specjalne zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, czy laseroterapia również mogą być skutecznymi metodami leczenia trądziku.Coraz częściej stosuje się również odpowiednią suplementację wspomagającą zmniejszenie stanów zapalnych w trądziku.

Każdy pacjent powinien skonsultować się z dermatologiem, aby ustalić odpowiednie leczenie, które będzie skuteczne i bezpieczne dla jego skóry. 

Co jest przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego?

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego są różnorodne i skomplikowane. Jednym z głównych czynników jest wzrost poziomu hormonów płciowych, zwłaszcza testosteronu, który występuje u obu płci w okresie dojrzewania. Hormony te stymulują gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum, co prowadzi do zatykania porów skóry. Bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes, które naturalnie występują na skórze, zaczynają rozmnażać się w zatkanym porze, co prowadzi do stanu zapalnego i tworzenia się tradzikowych zmian. Inne czynniki, takie jak czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, stres, dieta bogata w tłuszcze i cukry oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry mogą również przyczyniać się do powstawania trądziku. Pomimo że trądzik młodzieńczy jest powszechny i ma charakter przemijający, może on wpływać na samopoczucie i pewność siebie młodych ludzi, dlatego ważne jest właściwe leczenie i dbanie o skórę. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz