bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym? Przyczyny i objawy trądziku różowatego. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Skuteczne leczenie trądziku różowatego

Blog healthcare

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym? Przyczyny i objawy trądziku różowatego. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Skuteczne leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się zaczerwienieniem, stanami zapalnymi i obrzękiem. Dotyka głównie osoby o jasnej karnacji i naczyniowej skórze. Pojawienie się trądziku różowatego może być frustrujące i wpływać negatywnie na samoocenę. W tym artykule dowiesz się, skąd się bierze trądzik różowaty, jakie są jego objawy oraz jak dbać o skórę w przypadku tej choroby

Spis treści

 1. Skąd się bierze trądzik różowaty?
 2. Jakie są pierwsze objawy trądziku różowatego?
 3. Jak wygląda trądzik różowaty?
 4. Trądzik różowaty - pielęgnacja
 5. Zabiegi na trądzik różowaty
 6. Pielęgnacja domowa na trądzik różowaty - kremy, serum
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
 9. Błędy w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Skąd się bierze trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest często pod wpływem czynników genetycznych, jednak nadal nie są do końca poznane jego dokładne przyczyny. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania trądziku różowatego:

 • Niedożywienie - nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze trans i cukry proste, może prowadzić do stanów zapalnych na skórze.
 • Ekspozycja na słońce - długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może powodować pogorszenie objawów trądziku różowatego.
 • Stres - czynniki emocjonalne, takie jak stres i nerwowość, mogą być powiązane z nasileniem objawów trądziku różowatego.
 • Czynniki zewnętrzne - używanie agresywnych kosmetyków, stosowanie za gorącej wody podczas mycia twarzy oraz częste używanie sauny lub gorących kąpieli mogą prowadzić do nasilenia objawów trądziku różowatego.

Jakie są pierwsze objawy trądziku różowatego?

Trądzik różowaty zwykle zaczyna się stopniowo i rozwija się przez lata. Pierwsze objawy mogą obejmować:

 • Zaczerwienienie skóry - głównie na policzkach, nosie, czole i podbródku. Może to być trwałe zaczerwienienie lub przerywane okresami nasilenia i złagodzenia.
 • Widoczne naczynia krwionośne - występujące jako czerwone linie lub plamki na skórze.
 • Przekrwienie - skóra wydaje się być zaczerwieniona i podrażniona.
 • Swędzenie i pieczenie - wiele osób z trądzikiem różowatym doświadcza uczucia swędzenia, pieczenia lub uczucia napięcia skóry.
 • Przebarwienia - czasami na skórze mogą pojawić się przebarwienia w wyniku stanów zapalnych.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest łagodniejszą formą trądziku, ale nadal może znacząco wpływać na wygląd skóry. Oto niektóre z charakterystycznych cech trądziku różowatego:

 • Czerwone krostki - mogą pojawić się na policzkach, nosie, czole lub podbródku. Krostki mogą być bolesne lub niebolesne.
 • Grudki - podobnie jak w przypadku zwykłego trądziku, grudki mogą występować na skórze, ale są zwykle mniejsze i mniej wyraźne.
 • Widoczne naczynia krwionośne - skóra może wydawać się być przesycona czerwonymi liniami lub plamkami w miejscach skupienia naczyń krwionośnych.
 • Przyśpieszone tętno - niektóre osoby z trądzikiem różowatym mogą doświadczać zaczerwienienia twarzy w wyniku szybkiego bicia serca.

Trądzik różowaty - pielęgnacja

Dobrze dobrane metody pielęgnacji skóry mogą pomóc w łagodzeniu objawów trądziku różowatego. Oto kilka zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry w przypadku tej choroby:

 1. Delikatne czyszczenie - unikaj mocnych detergentów i mydeł, które mogą podrażniać skórę. Zamiast tego, używaj łagodnych produktów myjących, przeznaczonych specjalnie dla skóry z trądzikiem różowatym.
 2. Ochrona przed słońcem - stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim stopniu ochrony przeciwsłonecznej, aby zminimalizować wpływ promieniowania UV.
 3. Unikaj potencjalnych drażniących czynników - staraj się unikać gorącej wody, suchej i zimnej pogody, gorących napojów i ostrego jedzenia, które mogą prowokować zaczerwienienie skóry.
 4. Utrzymaj wilgotność skóry - stosuj nawilżające kremy, aby zapobiec suchości skóry i złagodzić uczucie napięcia.
 5. Unikaj potencjalnych drażniących składników kosmetyków - sprawdzaj etykiety produktów kosmetycznych, aby uniknąć substancji, które mogą podrażniać skórę.

Zabiegi na trądzik różowaty

W przypadkach bardziej zaawansowanych, istnieje kilka zabiegów, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku różowatego. Należą do nich:

 • Laseroterapia - stosowanie laserów do złagodzenia zaczerwienienia i poprawy ogólnego wyglądu skóry.
 • Terapia fotodynamiczna - wykorzystuje skoncentrowane światło i specjalne leki, aby kontrolować stany zapalne i zaczerwienienie skóry.
 • Leczenie farmakologiczne - w niektórych przypadkach, lekarz może zalecić stosowanie kremów lub maści na bazie metronidazolu lub innych substancji aktywnych.

Pielęgnacja domowa na trądzik różowaty - kremy, serum

Dodatkowo, oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry, można rozważyć stosowanie kremów, serum i innych produktów, które mogą pomóc w redukcji zaczerwienienia i łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Istnieje wiele dostępnych na rynku kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla skóry z trądzikiem różowatym. Przed zakupem produktów, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub farmaceutą, aby dobrać odpowiednie produkty do swoich potrzeb.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym jest wyjątkowa, ponieważ ten stan skóry charakteryzuje się czerwienią, rumieniem oraz wrażliwością skóry. Trądzik różowaty, inaczej nazywany rumieńcem trwałym (rosacea), jest przewlekłym schorzeniem skóry, którego nie da się całkowicie wyleczyć, ale można kontrolować objawy i minimalizować nasilenie. Oto kilka zasad pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym:

 1. Delikatne mycie : Używaj łagodnych, bezwonnych i niekomedogennych środków myjących przeznaczonych do skóry wrażliwej. Unikaj mydeł i produktów zawierających substancje drażniące.
 2. Unikaj gorącej wody: Myj skórę letnią wodą, ponieważ gorąca woda może nasilać rumień i zwiększać wrażliwość skóry.
 3. Unikaj tarcia: Delikatnie osuszaj skórę po umyciu, nie pocieraj jej intensywnie ręcznikiem. Możesz też używać miękkiego ręcznika lub wacików.
 4. Unikaj substancji drażniących: Unikaj kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry zawierających alkohol, mentol, kamforę i inne potencjalnie drażniące składniki.
 5. Kremy nawilżające: Stosuj hipoalergiczne kremy nawilżające, aby utrzymać skórę odpowiednio nawilżoną. Nawilżenie jest ważne, nawet jeśli masz skórę tłustą.
 6. Ochrona przeciwsłoneczna: Skóra z trądzikiem różowatym jest wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego stosuj szerokopasmowy krem przeciwsłoneczny o wysokim SPF. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia.
 7. Unikaj gorąca: Unikaj gorących napojów, pikantnych potraw i innych czynników, które mogą wywołać rumień i nasilić objawy.
 8. Izoluj i ukrywaj: Jeśli masz rumień, możesz używać kosmetyków korygujących do ukrycia zaczerwienienia. Wybieraj produkty hypoalergiczne i bezzapachowe.
 9. Unikaj stresu: Stres może wywoływać nasilenie objawów trądziku różowatego, dlatego warto szukać technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy głębokie oddychanie.
 10. Konsultacje z dermatologiem: Skonsultuj się z dermatologiem, aby uzyskać profesjonalne porady dotyczące leczenia trądziku różowatego. Lekarz może zalecić terapie farmakologiczne lub zabiegi, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów.

Pamiętaj, że pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym powinna być łagodna i delikatna, aby nie podrażnić jeszcze bardziej wrażliwej skóry. Długoterminowa opieka dermatologiczna i stosowanie zaleconych leków mogą pomóc w kontrolowaniu trądziku różowatego.

Błędy w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym może być delikatna i wymaga szczególnej uwagi, aby uniknąć nasilenia objawów. Oto niektóre z najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, które należy unikać:

 1. Używanie drażniących kosmetyków: Jednym z największych błędów jest stosowanie kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają substancje drażniące, takie jak alkohol, mentol, kamfora czy kwasy owocowe. Te składniki mogą nasilać rumień i podrażniać skórę. Zawsze sprawdzaj składniki produktów i unikaj tych, które mogą być szkodliwe dla skóry wrażliwej.
 2. Agresywne czyszczenie: Nadmierna higiena skóry, zbyt częste mycie lub używanie zbyt gorącej wody mogą prowadzić do nasilenia rumienia. Zalecane jest łagodne mycie skóry rano i wieczorem.
 3. Odmrażanie i tarcie: Pocieranie skóry intensywnie ręcznikiem lub używanie produktów o zbyt dużej granulacji może podrażniać skórę i prowadzić do nasilenia objawów. Zawsze delikatnie osuszaj skórę.
 4. Brak ochrony przeciwsłonecznej: Skóra z trądzikiem różowatym jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, a ekspozycja na słońce może nasilać rumień i rozszerzone naczynka krwionośne. Zaniedbywanie ochrony przeciwsłonecznej jest poważnym błędem. Zawsze stosuj krem przeciwsłoneczny o wysokim SPF.
 5. Złe nawyki żywieniowe: Niektóre pokarmy i napoje, takie jak alkohol, pikantne potrawy, kawa i gorące napoje, mogą wywoływać rumień i nasilać objawy trądziku różowatego. Staraj się unikać tych potraw, które wzmagają rumień.
 6. Zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne: Niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja, mogą być zbyt intensywne dla skóry z trądzikiem różowatym i mogą nasilać podrażnienie. Przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu konsultuj się z dermatologiem.
 7. Samoleczenie: Próby leczenia trądziku różowatego za pomocą środków dostępnych bez recepty lub naturalnych środków mogą być nieskuteczne lub prowadzić do nasilenia objawów. Zawsze konsultuj się z dermatologiem, aby dostosować odpowiednie leczenie.
 8. Brak konsultacji z dermatologiem: Najważniejszym błędem jest zaniedbywanie konsultacji z dermatologiem. Dermatolog może dostosować odpowiednie leczenie, zalecić odpowiednie produkty do pielęgnacji i monitorować postęp leczenia.

Pamiętaj, że każda skóra z trądzikiem różowatym jest inna, dlatego istotne jest znalezienie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej pod nadzorem specjalisty. Dermatolog może dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb i pomóc w kontrolowaniu objawów trądziku różowatego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz