Holter ciśnieniowy - jak działa i czego nie robić podczas badania? Jak wygląda holter ciśnieniowy, jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych? Przebieg badania, wskazania i przeciwwskazania. Co warto wiedzieć o badaniu ciśnienia tętniczego

Holter ciśnieniowy - jak działa i czego nie robić podczas badania? Jak wygląda holter ciśnieniowy, jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych? Przebieg badania, wskazania i przeciwwskazania. Co warto wiedzieć o badaniu ciśnienia tętniczego

Sprawdź jak wygląda przebieg badania ciśnieniowego i czego nie robić podczas badania

Holter ciśnieniowy - co to jest i jak działa?

Holter ciśnieniowy to niewielkie urządzenie, które służy do monitorowania ciśnienia krwi u pacjenta przez określony czas. Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala na ciągłe rejestrowanie pomiarów ciśnienia krwi przez 24 do 48 godzin. Urządzenie jest podłączone do pacjenta za pomocą mankietu na ramieniu, który jest połączony z małym rejestratorem ciśnienia. To urządzenie automatycznie mierzy i zapisuje zmiany ciśnienia krwi w określonych odstępach czasowych.

Holter ciśnieniowy pomaga lekarzom ocenić, jak ciśnienie krwi u pacjenta zmienia się w ciągu dnia, zarówno podczas aktywności, jak i odpoczynku. To ważne narzędzie diagnostyczne w monitorowaniu osób z nadciśnieniem tętniczym , nietypowymi objawami sercowymi, chorobą niedokrwienną serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Holter ciśnieniowy - czego nie wolno robić podczas badania?

Podczas noszenia urządzenia Holter ciśnieniowego istnieją pewne czynności, które należy unikać w celu uzyskania dokładnych wyników. Oto kilka rzeczy, których nie wolno robić podczas badania:

 1. Nie zdejmuj urządzenia bez zgody lekarza: Urządzenie typu Holter ciśnieniowy musi być noszone przez określony czas, zwykle przez 24 do 48 godzin. Należy pamiętać, że wszelkie zaburzenia w testowanym okresie mogą mieć wpływ na wyniki badania. Dlatego nie wolno samodzielnie zdejmować urządzenia bez konsultacji z lekarzem.
 2. Unikaj długich okresów nieaktywności: Ważne jest, aby podczas badania prowadzić swoje normalne codzienne życie. Długie okresy siedzenia lub leżenia mogą wpływać na wyniki badania, dlatego warto być aktywnym i wykonywać codzienne czynności.
 3. Unikaj mocnych i częstych ruchów ramienia: Podczas noszenia urządzenia typu Holter ciśnieniowego należy unikać nadmiernych ruchów ramienia, które mogą wpływać na dokładność pomiarów. Należy unikać intensywnego ćwiczenia fizycznego, noszenia ciężkich przedmiotów i innych czynności, które mogą obciążać ramiona.

Holter ciśnieniowy - jak się ubrać podczas noszenia urządzenia?

Podczas noszenia urządzenia typu Holter ciśnieniowego należy zadbać o odpowiedni strój, który nie będzie utrudniał prawidłowego przylegania mankietu do ramienia. Oto kilka zaleceń dotyczących ubrania podczas monitorowania ciśnienia:

 1. Wybierz luźne i przewiewne ubrania: Ważne jest, aby nosić luźne ubrania, które nie będą uciskać ramienia z mankietem na czas badania. Lepiej unikać obcisłych koszulek z długim rękawem lub bluzek zbyt ciasno dopasowanych.
 2. Unikaj gładkich materiałów: Materiały zbyt gładkie, takie jak jedwab czy nylon, mogą powodować, że mankiet będzie się ślizgał po ręku i powodować błędne pomiary. Lepiej wybrać ubrania z materiałów o drobnym splocie, które zapewniają lepsze przyleganie mankietu.
 3. Unikaj dodatków na ramieniu: Przy ubieraniu należy zwrócić uwagę na obecność dodatków na ramieniu, takich jak grube paski na torbach czy plecakach. Mogą one utrudniać prawidłowe założenie mankietu i wpływać na dokładność pomiarów.

Holter ciśnieniowy - jak spać podczas monitorowania ciśnienia?

Podczas spania z urządzeniem Holter ciśnieniowym można podjąć kilka działań, aby zapewnić odpowiednią jakość snu i dokładność pomiarów. Oto kilka wskazówek:

 1. Przygotuj odpowiednie miejsce do snu: Zaaranżuj wygodne i ciche miejsce do spania, które pozwoli Ci się zrelaksować. Wybierz wygodne łóżko i materac oraz zadbaną i przewiewną pościel.
 2. Unikaj niewygodnych pozycji snu: Stosuj swoje typowe pozycje snu. Unikaj snu na brzuchu, ponieważ może to utrudnić dokładne mierzenie ciśnienia.
 3. Zapewnij spokojną atmosferę: Stwórz spokojną atmosferę w sypialni, która pozwoli Ci zrelaksować się i dobrze zasnąć. Unikaj głośnych dźwięków, intensywnego światła i innych czynników, które mogą zakłócać sen.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Holter ciśnieniowy - czy można zdjąć urządzenie w trakcie badania?

Ważne jest, aby utrzymać urządzenie Holter ciśnieniowe na swoim miejscu przez cały okres badania. Nie wolno samodzielnie zdejmować urządzenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z urządzeniem, takie jak dyskomfort, ból lub inne nieprawidłowości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem opiekującym się badaniem.

Podsumowując, Holter ciśnieniowy jest bezpiecznym badaniem, które umożliwia monitorowanie ciśnienia krwi przez określony czas. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących ubrania i unikanie nieodpowiednich czynności podczas badania, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z badaniem, skonsultuj się z lekarzem, który będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Holter ciśnieniowy – prawidłowy przebieg badania

Holter ciśnieniowy określa się jako rodzaj monitorowania ciśnienia krwi, które ma na celu zarejestrowanie jego wartości w ciągu całego dnia i nocy. Przebieg badania rozpoczyna się od założenia specjalnego urządzenia, które jest podłączone do pacjenta. Urządzenie to jest niewielkie i przenośne, co umożliwia swobodne poruszanie się podczas trwania badania. W czasie monitorowania pacjent prowadzi codzienny tryb życia, pracuje, wykonuje różne czynności, bezpośrednio wpływając na wyniki. Po zakończeniu 24-godzinnego okresu monitorowania, urządzenie jest usuwane, a uzyskane dane są analizowane przez lekarza. Dokładny przebieg badania holterowskiego pozwala na dokładne zdiagnozowanie problemów związanych z ciśnieniem krwi, takich jak nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca lub inne schorzenia. Badanie to umożliwia ocenę efektywności stosowanej terapii oraz monitorowanie długoterminowych efektów leczenia. Holter ciśnieniowy jest bezpieczną i skuteczną metodą diagnostyczną, która daje możliwość dokładnego monitorowania ciśnienia krwi w naturalnych warunkach pacjenta. 

Badanie holterem ciśnieniowym nie jest bolesne

Badanie holterem ciśnieniowym nie jest bolesne. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która polega na monitorowaniu ciśnienia krwi przez określony czas, zazwyczaj 24 godziny. W trakcie badania, pacjent nosi urządzenie holterowskie, które jest podłączone do mankietu pomiarowego umieszczonego na ramieniu. Urządzenie automatycznie mierzy ciśnienie krwi co 15-30 minut w ciągu dnia, a co 30-60 minut podczas snu. Pacjent może prowadzić normalne codzienne aktywności i nie musi ograniczać swojego trybu życia podczas badania. Holter ciśnieniowy jest szczególnie przydatny w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego i ocenie skuteczności leczenia. Po zakończeniu badania, holter jest zwracany do lekarza, który analizuje zebrane dane, aby ocenić stan zdrowia pacjenta i dostosować dalsze leczenie. Wniosek jest taki, że badanie holterem ciśnieniowym jest bezbolesne, a jego przeprowadzenie jest ważne dla monitorowania ciśnienia krwi i oceny skuteczności terapii antyhipertensyjnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca