Holter ciśnieniowy - jak działa i czego nie robić podczas badania? Jak wygląda holter ciśnieniowy, jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych? Przebieg badania, wskazania i przeciwwskazania. Co warto wiedzieć o badaniu ciśnienia tętniczego

Holter ciśnieniowy - jak działa i czego nie robić podczas badania? Jak wygląda holter ciśnieniowy, jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych? Przebieg badania, wskazania i przeciwwskazania. Co warto wiedzieć o badaniu ciśnienia tętniczego

Sprawdź jak wygląda przebieg badania ciśnieniowego i czego nie robić podczas badania

Holter ciśnieniowy - co to jest i jak działa?

Holter ciśnieniowy to niewielkie urządzenie, które służy do monitorowania ciśnienia krwi u pacjenta przez określony czas. Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala na ciągłe rejestrowanie pomiarów ciśnienia krwi przez 24 do 48 godzin. Urządzenie jest podłączone do pacjenta za pomocą mankietu na ramieniu, który jest połączony z małym rejestratorem ciśnienia. To urządzenie automatycznie mierzy i zapisuje zmiany ciśnienia krwi w określonych odstępach czasowych.

Holter ciśnieniowy pomaga lekarzom ocenić, jak ciśnienie krwi u pacjenta zmienia się w ciągu dnia, zarówno podczas aktywności, jak i odpoczynku. To ważne narzędzie diagnostyczne w monitorowaniu osób z nadciśnieniem tętniczym , nietypowymi objawami sercowymi, chorobą niedokrwienną serca i innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Holter ciśnieniowy - czego nie wolno robić podczas badania?

Podczas noszenia urządzenia Holter ciśnieniowego istnieją pewne czynności, które należy unikać w celu uzyskania dokładnych wyników. Oto kilka rzeczy, których nie wolno robić podczas badania:

 1. Nie zdejmuj urządzenia bez zgody lekarza: Urządzenie typu Holter ciśnieniowy musi być noszone przez określony czas, zwykle przez 24 do 48 godzin. Należy pamiętać, że wszelkie zaburzenia w testowanym okresie mogą mieć wpływ na wyniki badania. Dlatego nie wolno samodzielnie zdejmować urządzenia bez konsultacji z lekarzem.
 2. Unikaj długich okresów nieaktywności: Ważne jest, aby podczas badania prowadzić swoje normalne codzienne życie. Długie okresy siedzenia lub leżenia mogą wpływać na wyniki badania, dlatego warto być aktywnym i wykonywać codzienne czynności.
 3. Unikaj mocnych i częstych ruchów ramienia: Podczas noszenia urządzenia typu Holter ciśnieniowego należy unikać nadmiernych ruchów ramienia, które mogą wpływać na dokładność pomiarów. Należy unikać intensywnego ćwiczenia fizycznego, noszenia ciężkich przedmiotów i innych czynności, które mogą obciążać ramiona.

Holter ciśnieniowy - jak się ubrać podczas noszenia urządzenia?

Podczas noszenia urządzenia typu Holter ciśnieniowego należy zadbać o odpowiedni strój, który nie będzie utrudniał prawidłowego przylegania mankietu do ramienia. Oto kilka zaleceń dotyczących ubrania podczas monitorowania ciśnienia:

 1. Wybierz luźne i przewiewne ubrania: Ważne jest, aby nosić luźne ubrania, które nie będą uciskać ramienia z mankietem na czas badania. Lepiej unikać obcisłych koszulek z długim rękawem lub bluzek zbyt ciasno dopasowanych.
 2. Unikaj gładkich materiałów: Materiały zbyt gładkie, takie jak jedwab czy nylon, mogą powodować, że mankiet będzie się ślizgał po ręku i powodować błędne pomiary. Lepiej wybrać ubrania z materiałów o drobnym splocie, które zapewniają lepsze przyleganie mankietu.
 3. Unikaj dodatków na ramieniu: Przy ubieraniu należy zwrócić uwagę na obecność dodatków na ramieniu, takich jak grube paski na torbach czy plecakach. Mogą one utrudniać prawidłowe założenie mankietu i wpływać na dokładność pomiarów.

Holter ciśnieniowy - jak spać podczas monitorowania ciśnienia?

Podczas spania z urządzeniem Holter ciśnieniowym można podjąć kilka działań, aby zapewnić odpowiednią jakość snu i dokładność pomiarów. Oto kilka wskazówek:

 1. Przygotuj odpowiednie miejsce do snu: Zaaranżuj wygodne i ciche miejsce do spania, które pozwoli Ci się zrelaksować. Wybierz wygodne łóżko i materac oraz zadbaną i przewiewną pościel.
 2. Unikaj niewygodnych pozycji snu: Stosuj swoje typowe pozycje snu. Unikaj snu na brzuchu, ponieważ może to utrudnić dokładne mierzenie ciśnienia.
 3. Zapewnij spokojną atmosferę: Stwórz spokojną atmosferę w sypialni, która pozwoli Ci zrelaksować się i dobrze zasnąć. Unikaj głośnych dźwięków, intensywnego światła i innych czynników, które mogą zakłócać sen.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Holter ciśnieniowy - czy można zdjąć urządzenie w trakcie badania?

Ważne jest, aby utrzymać urządzenie Holter ciśnieniowe na swoim miejscu przez cały okres badania. Nie wolno samodzielnie zdejmować urządzenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z urządzeniem, takie jak dyskomfort, ból lub inne nieprawidłowości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem opiekującym się badaniem.

Podsumowując, Holter ciśnieniowy jest bezpiecznym badaniem, które umożliwia monitorowanie ciśnienia krwi przez określony czas. Ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących ubrania i unikanie nieodpowiednich czynności podczas badania, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z badaniem, skonsultuj się z lekarzem, który będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Holter ciśnieniowy – prawidłowy przebieg badania

Holter ciśnieniowy określa się jako rodzaj monitorowania ciśnienia krwi, które ma na celu zarejestrowanie jego wartości w ciągu całego dnia i nocy. Przebieg badania rozpoczyna się od założenia specjalnego urządzenia, które jest podłączone do pacjenta. Urządzenie to jest niewielkie i przenośne, co umożliwia swobodne poruszanie się podczas trwania badania. W czasie monitorowania pacjent prowadzi codzienny tryb życia, pracuje, wykonuje różne czynności, bezpośrednio wpływając na wyniki. Po zakończeniu 24-godzinnego okresu monitorowania, urządzenie jest usuwane, a uzyskane dane są analizowane przez lekarza. Dokładny przebieg badania holterowskiego pozwala na dokładne zdiagnozowanie problemów związanych z ciśnieniem krwi, takich jak nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca lub inne schorzenia. Badanie to umożliwia ocenę efektywności stosowanej terapii oraz monitorowanie długoterminowych efektów leczenia. Holter ciśnieniowy jest bezpieczną i skuteczną metodą diagnostyczną, która daje możliwość dokładnego monitorowania ciśnienia krwi w naturalnych warunkach pacjenta. 

Badanie holterem ciśnieniowym nie jest bolesne

Badanie holterem ciśnieniowym nie jest bolesne. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która polega na monitorowaniu ciśnienia krwi przez określony czas, zazwyczaj 24 godziny. W trakcie badania, pacjent nosi urządzenie holterowskie, które jest podłączone do mankietu pomiarowego umieszczonego na ramieniu. Urządzenie automatycznie mierzy ciśnienie krwi co 15-30 minut w ciągu dnia, a co 30-60 minut podczas snu. Pacjent może prowadzić normalne codzienne aktywności i nie musi ograniczać swojego trybu życia podczas badania. Holter ciśnieniowy jest szczególnie przydatny w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego i ocenie skuteczności leczenia. Po zakończeniu badania, holter jest zwracany do lekarza, który analizuje zebrane dane, aby ocenić stan zdrowia pacjenta i dostosować dalsze leczenie. Wniosek jest taki, że badanie holterem ciśnieniowym jest bezbolesne, a jego przeprowadzenie jest ważne dla monitorowania ciśnienia krwi i oceny skuteczności terapii antyhipertensyjnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca