Hemoroidy - objawy i na co zwracać uwagę? Domowe sposoby na hemoroidy. Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie. Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami?

Hemoroidy - objawy i na co zwracać uwagę? Domowe sposoby na hemoroidy. Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie. Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami?

Hemoroidy są powszechnym problemem zdrowotnym, z którym boryka się wiele osób. Choć hemoroidy nie są chorobą groźną dla życia, to ich objawy mogą być bardzo uciążliwe i świadczyć o innych schorzeniach, takich jak rak odbytu. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać objawy hemoroidów, odróżnić je od innych chorób oraz jak skutecznie łagodzić dolegliwości.

Hemoroidy odbytu: jak odróżnić je od objawów raka odbytu?

Objawy hemoroidów i raka odbytu mogą się w pewnym stopniu nakładać na siebie, co utrudnia ich rozróżnienie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Krew w stolcu: zarówno hemoroidy, jak i rak odbytu mogą wywołać krwawienie z odbytu. W przypadku hemoroidów, krew jest zazwyczaj jasnoczerwona, a w przypadku raka odbytu ciemniejsza.
 • Ból i dyskomfort: podczas wypróżniania, pacjent często odczuwa ból w przypadku hemoroidów, ale również w przypadku zaawansowanego raka odbytu.
 • Masywność guza: w przypadku raka odbytu, przeważnie występuje masywny, twardej konsystencji guz, który można wyczuć w badaniu dotykiem. Guzy hemoroidalne są miękkie i bardziej elastyczne.

Hemoroidy odbytu: jakie są typowe objawy i jak je rozpoznać?

Objawy hemoroidów są zazwyczaj łatwe do zauważenia. Oto kilka najczęstszych:

 • Ból i dyskomfort podczas wypróżniania: w przypadku hemoroidów, ból jest zazwyczaj ostry i kłujący i odczuwany jest podczas wypróżniania.
 • Krew w stolcu: oprócz objawy wymienionego powyżej, krew może pojawić się również na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. Krew z hemoroidów jest zazwyczaj jasnoczerwona.
 • Świąd lub pieczenie w okolicy odbytu: objawy te wynikają z podrażnienia skóry odbytu.

Hemoroidy w ciąży: najczęstsze objawy i sposoby łagodzenia dolegliwości

Niektóre kobiety w ciąży doświadczają hemoroidów z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Objawy są zazwyczaj takie same jak w przypadku hemoroidów u osoby dorosłej, a dodatkowo mogą pojawić się w trakcie ciąży hipotonia naczyń krwionośnych.

Oto kilka sposobów łagodzenia dolegliwości hemoroidalnych u kobiet w ciąży:

 • Dieta wysokobłonnikowa i bogata w wodę
 • Unikanie wzdęć wyspowych, takich jak białka, potrawy smażone i tłuste pokarmy.
 • Łagodne ćwiczenia fizyczne, takie jak joga i ćwiczenia oddychania.

Hemoroidy zewnętrzne: jakie są charakterystyczne objawy i co można zrobić, aby je złagodzić?

Hemoroidy zewnętrzne to zaburzenie, w którym żylaki występują za odbytem. Objawy hemoroidów zewnętrznych są zazwyczaj podobne do innych typów hemoroidów:

 • Ból i dyskomfort podczas wypróżniania
 • Krew w stolcu
 • Świąd lub pieczenie w okolicy odbytu

Oto kilka sposobów łagodzenia dolegliwości hemoroidalnych zewnętrznych u osoby dorosłej:

 • Kąpiel w ciepłej wodzie, zwaną siedzącą kąpielą
 • Zastosowanie leków znieczulających
 • Zakładanie specjalnych opatrunków na okolicę odbytu i narządu płciowego

Hemoroidy u dzieci: jak rozpoznać objawy i jak skutecznie zarządzać dolegliwościami

Hemoroidy to zaburzenie, które może również wystąpić u dzieci. Objawy są zazwyczaj łatwe do zauważenia. Oto kilka najczęstszych:

 • Ból i dyskomfort podczas wypróżniania: w przypadku hemoroidów, ból jest zazwyczaj ostry i kłujący i odczuwany jest podczas wypróżniania.
 • Krew w stolcu: oprócz objawy wymienionego powyżej, krew może pojawić się również na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety. Krew z hemoroidów jest zazwyczaj jasnoczerwona.
 • Świąd lub pieczenie w okolicy odbytu: objawy te wynikają z podrażnienia skóry odbytu.

W przypadku hemoroidów u dzieci, ważne jest, aby:

 • Dostarczać dzieciom odpowiednią ilość błonnika i płynów
 • Unikać smażonych potraw, tłustych przekąsek, cukru i produktów mlecznych.
 • Stosować krople znieczulające i płyny nośnikowe, aby złagodzić dyskomfort.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy są częstym problemem zdrowotnym, dotykającym wielu osób. Warto wiedzieć, że istnieją domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę i złagodzić objawy hemoroidów. Jednym z nich jest stosowanie zimnych okładów. Można nałożyć na miejsce bólu np. kostkę lodu lub nawilżony ręcznik na kilka minut, co pomoże zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Ważne jest również utrzymanie higieny intymnej. Po każdej wizycie w toalecie należy delikatnie przemywać okolice odbytu letnią wodą lub łagodnym mydłem. Ważne jest także picie dużej ilości wody, aby zapobiegać zaparciom i łagodzić objawy hemoroidów. Żywność bogata w błonnik, takie jak owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe, również może pomóc w regulowaniu trawienia i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia hemoroidów. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby mogą łagodzić objawy, ale nie zawsze są wystarczające w przypadku toczącej się infekcji lub w przypadku wystąpienia poważniejszych powikłań. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. 

Przyczyny powstawania hemoroidów

Przyczyny powstawania hemoroidów mogą być różne i zależą od wielu czynników. Jednym z głównych czynników jest niewłaściwa dieta, bogata w wysoko przetworzone produkty, takie jak fast food, słodycze i alkohol. Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie może prowadzić do zaparć, a to z kolei jest jednym z głównych powodów powstawania hemoroidów. Inne przyczyny to przedłużone siedzenie lub stanie, brak regularnej aktywności fizycznej oraz nadwaga. Hemoroidy często również występują u kobiet w ciąży, głównie z powodu wzrostu ciśnienia na dolne partie ciała w wyniku zmian hormonalnych oraz wzrostu objętości krwi. Osoby często narażone na zaparcia, takie jak osoby starsze i te z niektórymi schorzeniami, takimi jak choroba Crohna czy hemoroidalne zapalenie jelit, również mają większe ryzyko powstania hemoroidów. W celu zapobiegania powstawania hemoroidów, ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia, odpowiednia dieta bogata w błonnik, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie długotrwałego siedzenia lub stania. 

Rodzaje żylaków odbytu – hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne

Rodzaje żylaków odbytu to głównie hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Hemoroidy wewnętrzne to schorzenie, w którym powiększone żyły znajdują się głównie wewnątrz odbytnicy. Mogą być bezbolesne lub powodować dyskomfort, pieczenie i swędzenie. Często powodują również krwawienia podczas wypróżnień. Hemoroidy zewnętrzne natomiast występują, gdy powiększone żyły znajdują się na zewnątrz odbytu. Są często bolesne i powodują uczucie napięcia lub dyskomfortu. Zewnętrzne hemoroidy mogą tworzyć małe guzki lub pęknięte żylne skrzepy. Obie formy żylaków odbytu mogą być spowodowane przez wiele czynników, takich jak przewlekłe zaparcia, długotrwałe siedzenie na toalecie, brak ruchu, ciąża, otyłość oraz starzenie się. W przypadku dolegliwości związanych z żylakami odbytu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia i ulgi dla pacjenta. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca