Hatha joga - na czym polega? Korzyści z praktyki hatha jogi. Jakie przynosi korzyści?

Hatha joga - na czym polega? Korzyści z praktyki hatha jogi. Jakie przynosi korzyści?

Sprawdź czym jest joga hatha i dlaczego warto zacząć ją praktykować

Hatha joga - o co chodzi? Na czym polega hatha joga 

Hatha joga jest jednym z najpopularniejszych rodzajów jogi, który skupia się na harmonii ciała i umysłu poprzez praktykę różnych pozycji i technik oddechowych. Słowo "hatha" pochodzi z sanskrytu i oznacza dosłownie "siłę i determinację". Ta forma jogi jest idealna dla osób o różnym poziomie zaawansowania, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy pragną pogłębić swoją praktykę.

Joga Hatha - praktyka harmonii ciała i umysłu. Praktyki hatha

Praktyka hatha jogi skupia się na harmonii między ciałem a umysłem poprzez różnorodne aspekty, takie jak pozycje (asany), techniki oddychania (pranajama) i medytacja. Celem tej praktyki jest osiągnięcie równowagi, elastyczności, siły i spokoju zarówno w ciele, jak i w umyśle.

Hatha joga jest oparta na przekonaniu, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Poprzez praktykowanie asan (pozycji), można zwiększyć elastyczność i siłę ciała, a także poprawić postawę i równowagę. Techniki oddychania wpływają na układ nerwowy, pomagając w redukcji stresu i zwiększeniu koncentracji. Medytacja natomiast umożliwia osiągniecie spokoju umysłu i wewnętrznego spokoju.

Hatha joga asany - podstawowe pozycje do praktyki

Hatha joga składa się z wielu różnych asan, które mają różne korzyści dla ciała i umysłu. Oto niektóre podstawowe pozycje, które mogą być praktykowane w hatha jogi:

 1. Surya Namaskar (pozycja Słońca): ta sekwencja asan, znana również jako "Salute to the Sun", angażuje całe ciało i pomaga w rozgrzewce.
 2. Tadasana (pozycja Góry): ta pozycja wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę i postawę.
 3. Uttanasana (pozycja skłonu do przodu): ta pozycja rozciąga mięśnie pleców i nóg, a także wpływa na układ trawienny.
 4. Bhujangasana (pozycja Węża): ta pozycja wzmacnia mięśnie pleców i poprawia elastyczność kręgosłupa.
 5. Savasana (pozycja martwego człowieka): ta pozycja końcowa jest kluczowa dla relaksu i odprężenia ciała i umysłu.

Hatha joga dla początkujących - wprowadzenie do praktyki

Hatha joga jest doskonałą formą jogi dla początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jogą. Praktyka tej formy jogi pomoże rozwinąć siłę i elastyczność ciała, poprawić postawę oraz zwiększyć koncentrację i spokój umysłu.

Dla początkujących zaleca się rozpoczęcie od łagodnych asan, takich jak Tadasana, Uttanasana i Savasana, aby rozgrzać ciało i zapoznać się z technikami oddychania. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się za bardzo. Stopniowo można wprowadzać bardziej zaawansowane pozycje, zawsze pamiętając o odpowiednim rozgrzewaniu i odpoczynku pomiędzy asanami.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Hatha joga dla wszystkich - korzyści dla różnych grup wiekowych i kondycji fizycznej

Hatha joga może być praktykowana przez osoby w różnym wieku i o różnym poziomie kondycji fizycznej. Bez względu na to, czy jesteś młodym dorosłym, osobą starszą czy osobą, która chce poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, hatha joga może przynieść wiele korzyści.

Dla osób w starszym wieku, hatha joga może pomóc w utrzymaniu elastyczności, zwłaszcza w stawach i mięśniach, poprawić równowagę oraz zmniejszyć ryzyko upadków. Dla osób młodszych, praktyka hatha jogi może pomóc w redukcji stresu i naprężenia, zwiększyć koncentrację oraz poprawić ogólną sprawność fizyczną.

Niektóre z korzyści, które mogą wyniknąć z regularnej praktyki hatha jogi, to: poprawa elastyczności i siły mięśni, łagodzenie bólu pleców i nadmiernego napięcia, redukcja stresu i lęku, poprawa jakości snu oraz zwiększenie ogólnego samopoczucia i równowagi emocjonalnej.

Pochodzenie hatha jogi czyli jak doszło do powstania tego rodzaju jogi?

Hatha Joga jest jednym z rodzajów jogi, której korzenie sięgają Indii. Pochodzenie tego rodzaju jogi jest trudne do jednoznacznego ustalenia. Jednakże, wiadomo że hatha Joga rozwijała się w ciągu kilku stuleci i łączyła różne praktyki jogi, takie jak asany (pozy), pranayama (kontrola oddechu) i medytacja. Początkowo, praktyki te były dostępne jedynie dla wybranych grup społecznych, takich jak ascetyczni mistrzowie, jednak z czasem zaczęto je upowszechniać dla szerszego grona ludzi. Różni mistrzowie jogi przyczynili się do rozwoju tej specyficznej formy jogi, wprowadzając różne techniki i techniki oddechowe. W XVI wieku, jogin Swatmarama napisał Hatha Pradipika, jeden z najważniejszych tekstów na temat hatha jogi, w którym opisał wiele aspektów tej praktyki. Dzięki temu, hatha joga zyskała większą popularność i stopniowo stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów jogi na świecie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca