bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Hatha joga - na czym polega? Korzyści z praktyki hatha jogi. Jakie przynosi korzyści?

Blog healthcare

Hatha joga - na czym polega? Korzyści z praktyki hatha jogi. Jakie przynosi korzyści?

Sprawdź czym jest joga hatha i dlaczego warto zacząć ją praktykować

Spis treści

 1. Hatha joga - o co chodzi? Na czym polega hatha joga 
 2. Joga Hatha - praktyka harmonii ciała i umysłu. Praktyki hatha
 3. Hatha joga asany - podstawowe pozycje do praktyki
 4. Hatha joga dla początkujących - wprowadzenie do praktyki
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Hatha joga dla wszystkich - korzyści dla różnych grup wiekowych i kondycji fizycznej
 7. Pochodzenie hatha jogi czyli jak doszło do powstania tego rodzaju jogi?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Hatha joga - o co chodzi? Na czym polega hatha joga 

Hatha joga jest jednym z najpopularniejszych rodzajów jogi, który skupia się na harmonii ciała i umysłu poprzez praktykę różnych pozycji i technik oddechowych. Słowo "hatha" pochodzi z sanskrytu i oznacza dosłownie "siłę i determinację". Ta forma jogi jest idealna dla osób o różnym poziomie zaawansowania, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy pragną pogłębić swoją praktykę.

Joga Hatha - praktyka harmonii ciała i umysłu. Praktyki hatha

Praktyka hatha jogi skupia się na harmonii między ciałem a umysłem poprzez różnorodne aspekty, takie jak pozycje (asany), techniki oddychania (pranajama) i medytacja. Celem tej praktyki jest osiągnięcie równowagi, elastyczności, siły i spokoju zarówno w ciele, jak i w umyśle.

Hatha joga jest oparta na przekonaniu, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Poprzez praktykowanie asan (pozycji), można zwiększyć elastyczność i siłę ciała, a także poprawić postawę i równowagę. Techniki oddychania wpływają na układ nerwowy, pomagając w redukcji stresu i zwiększeniu koncentracji. Medytacja natomiast umożliwia osiągniecie spokoju umysłu i wewnętrznego spokoju.

Hatha joga asany - podstawowe pozycje do praktyki

Hatha joga składa się z wielu różnych asan, które mają różne korzyści dla ciała i umysłu. Oto niektóre podstawowe pozycje, które mogą być praktykowane w hatha jogi:

 1. Surya Namaskar (pozycja Słońca): ta sekwencja asan, znana również jako "Salute to the Sun", angażuje całe ciało i pomaga w rozgrzewce.
 2. Tadasana (pozycja Góry): ta pozycja wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę i postawę.
 3. Uttanasana (pozycja skłonu do przodu): ta pozycja rozciąga mięśnie pleców i nóg, a także wpływa na układ trawienny.
 4. Bhujangasana (pozycja Węża): ta pozycja wzmacnia mięśnie pleców i poprawia elastyczność kręgosłupa.
 5. Savasana (pozycja martwego człowieka): ta pozycja końcowa jest kluczowa dla relaksu i odprężenia ciała i umysłu.

Hatha joga dla początkujących - wprowadzenie do praktyki

Hatha joga jest doskonałą formą jogi dla początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jogą. Praktyka tej formy jogi pomoże rozwinąć siłę i elastyczność ciała, poprawić postawę oraz zwiększyć koncentrację i spokój umysłu.

Dla początkujących zaleca się rozpoczęcie od łagodnych asan, takich jak Tadasana, Uttanasana i Savasana, aby rozgrzać ciało i zapoznać się z technikami oddychania. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się za bardzo. Stopniowo można wprowadzać bardziej zaawansowane pozycje, zawsze pamiętając o odpowiednim rozgrzewaniu i odpoczynku pomiędzy asanami.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Hatha joga dla wszystkich - korzyści dla różnych grup wiekowych i kondycji fizycznej

Hatha joga może być praktykowana przez osoby w różnym wieku i o różnym poziomie kondycji fizycznej. Bez względu na to, czy jesteś młodym dorosłym, osobą starszą czy osobą, która chce poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, hatha joga może przynieść wiele korzyści.

Dla osób w starszym wieku, hatha joga może pomóc w utrzymaniu elastyczności, zwłaszcza w stawach i mięśniach, poprawić równowagę oraz zmniejszyć ryzyko upadków. Dla osób młodszych, praktyka hatha jogi może pomóc w redukcji stresu i naprężenia, zwiększyć koncentrację oraz poprawić ogólną sprawność fizyczną.

Niektóre z korzyści, które mogą wyniknąć z regularnej praktyki hatha jogi, to: poprawa elastyczności i siły mięśni, łagodzenie bólu pleców i nadmiernego napięcia, redukcja stresu i lęku, poprawa jakości snu oraz zwiększenie ogólnego samopoczucia i równowagi emocjonalnej.

Pochodzenie hatha jogi czyli jak doszło do powstania tego rodzaju jogi?

Hatha Joga jest jednym z rodzajów jogi, której korzenie sięgają Indii. Pochodzenie tego rodzaju jogi jest trudne do jednoznacznego ustalenia. Jednakże, wiadomo że hatha Joga rozwijała się w ciągu kilku stuleci i łączyła różne praktyki jogi, takie jak asany (pozy), pranayama (kontrola oddechu) i medytacja. Początkowo, praktyki te były dostępne jedynie dla wybranych grup społecznych, takich jak ascetyczni mistrzowie, jednak z czasem zaczęto je upowszechniać dla szerszego grona ludzi. Różni mistrzowie jogi przyczynili się do rozwoju tej specyficznej formy jogi, wprowadzając różne techniki i techniki oddechowe. W XVI wieku, jogin Swatmarama napisał Hatha Pradipika, jeden z najważniejszych tekstów na temat hatha jogi, w którym opisał wiele aspektów tej praktyki. Dzięki temu, hatha joga zyskała większą popularność i stopniowo stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów jogi na świecie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz