Hatha joga - na czym polega? Korzyści z praktyki hatha jogi. Jakie przynosi korzyści?

Hatha joga - na czym polega? Korzyści z praktyki hatha jogi. Jakie przynosi korzyści?

Sprawdź czym jest joga hatha i dlaczego warto zacząć ją praktykować

Hatha joga - o co chodzi? Na czym polega hatha joga 

Hatha joga jest jednym z najpopularniejszych rodzajów jogi, który skupia się na harmonii ciała i umysłu poprzez praktykę różnych pozycji i technik oddechowych. Słowo "hatha" pochodzi z sanskrytu i oznacza dosłownie "siłę i determinację". Ta forma jogi jest idealna dla osób o różnym poziomie zaawansowania, zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy pragną pogłębić swoją praktykę.

Joga Hatha - praktyka harmonii ciała i umysłu. Praktyki hatha

Praktyka hatha jogi skupia się na harmonii między ciałem a umysłem poprzez różnorodne aspekty, takie jak pozycje (asany), techniki oddychania (pranajama) i medytacja. Celem tej praktyki jest osiągnięcie równowagi, elastyczności, siły i spokoju zarówno w ciele, jak i w umyśle.

Hatha joga jest oparta na przekonaniu, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Poprzez praktykowanie asan (pozycji), można zwiększyć elastyczność i siłę ciała, a także poprawić postawę i równowagę. Techniki oddychania wpływają na układ nerwowy, pomagając w redukcji stresu i zwiększeniu koncentracji. Medytacja natomiast umożliwia osiągniecie spokoju umysłu i wewnętrznego spokoju.

Hatha joga asany - podstawowe pozycje do praktyki

Hatha joga składa się z wielu różnych asan, które mają różne korzyści dla ciała i umysłu. Oto niektóre podstawowe pozycje, które mogą być praktykowane w hatha jogi:

 1. Surya Namaskar (pozycja Słońca): ta sekwencja asan, znana również jako "Salute to the Sun", angażuje całe ciało i pomaga w rozgrzewce.
 2. Tadasana (pozycja Góry): ta pozycja wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę i postawę.
 3. Uttanasana (pozycja skłonu do przodu): ta pozycja rozciąga mięśnie pleców i nóg, a także wpływa na układ trawienny.
 4. Bhujangasana (pozycja Węża): ta pozycja wzmacnia mięśnie pleców i poprawia elastyczność kręgosłupa.
 5. Savasana (pozycja martwego człowieka): ta pozycja końcowa jest kluczowa dla relaksu i odprężenia ciała i umysłu.

Hatha joga dla początkujących - wprowadzenie do praktyki

Hatha joga jest doskonałą formą jogi dla początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jogą. Praktyka tej formy jogi pomoże rozwinąć siłę i elastyczność ciała, poprawić postawę oraz zwiększyć koncentrację i spokój umysłu.

Dla początkujących zaleca się rozpoczęcie od łagodnych asan, takich jak Tadasana, Uttanasana i Savasana, aby rozgrzać ciało i zapoznać się z technikami oddychania. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się za bardzo. Stopniowo można wprowadzać bardziej zaawansowane pozycje, zawsze pamiętając o odpowiednim rozgrzewaniu i odpoczynku pomiędzy asanami.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Hatha joga dla wszystkich - korzyści dla różnych grup wiekowych i kondycji fizycznej

Hatha joga może być praktykowana przez osoby w różnym wieku i o różnym poziomie kondycji fizycznej. Bez względu na to, czy jesteś młodym dorosłym, osobą starszą czy osobą, która chce poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, hatha joga może przynieść wiele korzyści.

Dla osób w starszym wieku, hatha joga może pomóc w utrzymaniu elastyczności, zwłaszcza w stawach i mięśniach, poprawić równowagę oraz zmniejszyć ryzyko upadków. Dla osób młodszych, praktyka hatha jogi może pomóc w redukcji stresu i naprężenia, zwiększyć koncentrację oraz poprawić ogólną sprawność fizyczną.

Niektóre z korzyści, które mogą wyniknąć z regularnej praktyki hatha jogi, to: poprawa elastyczności i siły mięśni, łagodzenie bólu pleców i nadmiernego napięcia, redukcja stresu i lęku, poprawa jakości snu oraz zwiększenie ogólnego samopoczucia i równowagi emocjonalnej.

Pochodzenie hatha jogi czyli jak doszło do powstania tego rodzaju jogi?

Hatha Joga jest jednym z rodzajów jogi, której korzenie sięgają Indii. Pochodzenie tego rodzaju jogi jest trudne do jednoznacznego ustalenia. Jednakże, wiadomo że hatha Joga rozwijała się w ciągu kilku stuleci i łączyła różne praktyki jogi, takie jak asany (pozy), pranayama (kontrola oddechu) i medytacja. Początkowo, praktyki te były dostępne jedynie dla wybranych grup społecznych, takich jak ascetyczni mistrzowie, jednak z czasem zaczęto je upowszechniać dla szerszego grona ludzi. Różni mistrzowie jogi przyczynili się do rozwoju tej specyficznej formy jogi, wprowadzając różne techniki i techniki oddechowe. W XVI wieku, jogin Swatmarama napisał Hatha Pradipika, jeden z najważniejszych tekstów na temat hatha jogi, w którym opisał wiele aspektów tej praktyki. Dzięki temu, hatha joga zyskała większą popularność i stopniowo stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów jogi na świecie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca