Gorączka w ciąży - dlaczego? Co robić w trakcie gorączki w ciąży?

Gorączka w ciąży - dlaczego? Co robić w trakcie gorączki w ciąży?

Jest to naturalne, że w ciąży organizm kobiety podlega różnym zmianom. Jednym z częstych objawów jest gorączka, która może wywoływać niepokój. Warto jednak wiedzieć, że gorączka w ciąży może mieć różne przyczyny i wymaga odpowiednich działań. Przeczytaj poniżej, jak poradzić sobie z gorączką w każdym trymestrze ciąży.

Gorączka w ciąży w pierwszym trymestrze: przyczyny i działania

Podczas pierwszego trymestru ciąży, przyczyną gorączki może być zmęczenie, podwyższona aktywność hormonów, ale także infekcje wirusowe. Gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni, ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania. Oto kilka wskazówek:

 • Skonsultuj się z lekarzem po wystąpieniu gorączki powyżej 38 stopni, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny;
 • Pij dużo płynów, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu;
 • Odpręż się i odpocznij - trudna sytuacja emocjonalna może wpływać na gorączkę.

Gorączka w ciąży w drugim trymestrze: objawy i sposoby łagodzenia

W drugim trymestrze ciąży, gorączka może być spowodowana infekcjami dróg oddechowych, takimi jak przeziębienie czy grypa. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza oraz gdy towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból głowy czy złe samopoczucie. Oto kilka sposobów na złagodzenie objawów:

 • Unikaj kontaktu z osobami chorobowo; zadbaj o higienę osobistą;
 • Przyjmuj regularne porcje płynów, aby utrzymać nawodnienie;
 • Ciepłe, parne okłady mogą przynieść ulgę i obniżyć temperaturę ciała.

Gorączka w ciąży w trzecim trymestrze: bezpieczeństwo i porady

W trzecim trymestrze ciąży, gorączka może wiązać się z niebezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból brzucha czy plamienia. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Poniżej kilka porad, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo:

 • Skonsultuj się z lekarzem w przypadku gorączki powyżej 37,5 stopni;
 • Unikaj samoleczenia i stosowania leków bez konsultacji z lekarzem;
 • Często odpoczywaj i pilnuj swojego komfortu.

Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Wysoka gorączka w ciąży może budzić obawy, ale niebezpieczeństwo związane z gorączką zależy od jej przyczyny, czasu trwania oraz tym, jak jest zarządzana. W wielu przypadkach, przejściowa i umiarkowana gorączka nie jest bezpośrednio szkodliwa dla dziecka. Jednak pewne czynniki mogą wpłynąć na ryzyko i konsekwencje gorączki w ciąży:

 1. Przyczyna gorączki: Przyczyną gorączki może być infekcja wirusowa lub bakteryjna. W przypadku infekcji, ważne jest, aby leczyć ją odpowiednio pod nadzorem lekarza, aby minimalizować ryzyko dla matki i dziecka.
 2. Wczesna ciąża: Wczesne stadium ciąży, szczególnie pierwszy trymestr, jest czasem, w którym organizm rozwijającego się płodu jest najbardziej wrażliwy na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Wysoka gorączka we wczesnym etapie ciąży może być bardziej związana z potencjalnym ryzykiem.
 3. Gorączka długotrwała: Wysoka gorączka trwająca dłużej może być bardziej niepokojąca, ponieważ długotrwałe podwyższenie temperatury ciała może wpływać na rozwijający się płód.
 4. Pamiętaj o nawodnieniu: W przypadku gorączki ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, zwłaszcza w ciąży.
 5. Leki przeciwgorączkowe: W przypadku gorączki w ciąży, nie zaleca się stosowania wszystkich typów leków przeciwgorączkowych. Paracetamol (acetaminofen) zazwyczaj jest uważany za stosunkowo bezpieczny, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków w ciąży.
 6. Konsultacja z lekarzem: Jeśli doświadczasz gorączki w ciąży, zwłaszcza jeśli jest ona wysoka lub długotrwała, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może ocenić przyczynę gorączki, ocenić ewentualne ryzyko dla płodu i zalecić odpowiednie kroki.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku gorączki w ciąży, aby uzyskać indywidualne zalecenia i nadzór medyczny. Lekarz może ocenić sytuację, dostarczyć informacji na temat ewentualnych ryzyk i pomóc w podjęciu odpowiednich działań w celu ochrony zdrowia matki i dziecka.

Gorączka w ciąży: kiedy skonsultować się z lekarzem

W przypadku gorączki w ciąży, istnieją sytuacje, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Są to między innymi:

 • Gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, która utrzymuje się przez dłuższy czas;
 • Gorączka wraz z innymi objawami, takimi jak zmiany w oddawaniu moczu, ból brzucha czy plamienia;
 • Gorączka, która nie ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów łagodzenia.

Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć poważne przyczyny i zapewnić odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Gorączka w ciąży: sposoby na gorączkę w ciąży

Jeśli doświadczasz gorączki w ciąży, istnieje kilka bezpiecznych sposobów, które mogą pomóc Ci się lepiej poczuć. Pamiętaj jednak, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek metod, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla Twojej sytuacji. Oto kilka sposobów na złagodzenie gorączki w ciąży:

 1. Pozostaw w spokoju: W pierwszej kolejności pozwól swojemu ciału odpocząć. Zwiększając ilość snu i odpoczynku, możesz pomóc organizmowi w zwalczaniu infekcji.
 2. Nawodnienie: Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu, picie wody może pomóc obniżyć temperaturę ciała.
 3. Chłodzenie: Używaj cienkich i przewiewnych ubrań, które pomogą w regulacji temperatury ciała. Unikaj ciasnych ubrań, które mogą utrudniać krążenie powietrza.
 4. Zimne kompresy: Stosowanie zimnych kompresów na czoło, kark i inne miejsca, gdzie skóra jest cienka, może pomóc obniżyć gorączkę.
 5. Leki przeciwgorączkowe: W większości przypadków, paracetamol (acetaminofen) jest uważany za stosunkowo bezpieczny w ciąży. Jednak przed zażyciem jakiegokolwiek leku, w tym leków przeciwgorączkowych, zawsze skonsultuj się z lekarzem.
 6. Herbatki i płyny: Herbatki ziołowe, np. z rumianku lub mięty pieprzowej, mogą pomóc w łagodzeniu gorączki. Upewnij się, że herbatki są bezpieczne dla ciąży. Wspieraj organizm poprzez picie napojów bogatych w witaminy i elektrolity.
 7. Prosta dieta: Wybieraj lekkostrawną i bogatą w składniki odżywcze dietę. Jednak jeśli masz utratę apetytu, nie zmuszaj się do jedzenia.
 8. Ciepłe kąpiele: Krótkie ciepłe kąpiele mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca, aby nie spowodować przegrzania organizmu.
 9. Unikaj przegrzania: Unikaj gorących miejsc i ogranicz ekspozycję na słońce.
 10. Konsultacja lekarska: Jeśli gorączka jest wyjątkowo wysoka, długo się utrzymuje lub towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból brzucha czy trudności z oddychaniem, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, dlatego ważne jest, aby zawsze konsultować się z lekarzem przed stosowaniem jakichkolwiek metod łagodzenia gorączki w ciąży. Lekarz może dostarczyć spersonalizowanych zaleceń, które będą najlepiej odpowiadały Twojej sytuacji zdrowotnej.

Podwyższona temperatura w ciąży -  o czym świadczy? 

Podwyższona temperatura w ciąży może świadczyć o różnych rzeczach, w tym o naturalnych reakcjach organizmu na warunki ciążowe, infekcjach lub innych stanach zdrowotnych. Pamiętaj, że w przypadku jakiejkolwiek zmiany temperatury ciała w ciąży, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne problemy i otrzymać odpowiednie zalecenia. Oto kilka możliwych przyczyn podwyższonej temperatury w ciąży:

 1. Zmiany hormonalne: Wczesna ciąża może powodować subtelne zmiany hormonalne, które czasami wpływają na regulację temperatury ciała.
 2. Wzrost przepływu krwi: W ciąży przepływ krwi w organizmie wzrasta, aby zaopatrywać płód. To może prowadzić do delikatnego wzrostu temperatury ciała.
 3. Aktywność fizyczna: Wykonywanie fizycznych działań może prowadzić do wzrostu temperatury ciała, co jest naturalnym procesem.
 4. Gorączka: Infekcje wirusowe lub bakteryjne mogą powodować podwyższoną temperaturę ciała. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak ból gardła, ból głowy, katar itp.
 5. Stres cieplny: W skrajnych warunkach cieplnych lub podczas intensywnego wysiłku, organizm może reagować podwyższeniem temperatury ciała.
 6. Nadczynność tarczycy: Niekontrolowana nadczynność tarczycy może wpłynąć na temperaturę ciała.
 7. Reakcje alergiczne: W rzadkich przypadkach, reakcje alergiczne mogą wpłynąć na temperaturę ciała.
 8. Infekcje układu moczowego: Niektóre infekcje układu moczowego mogą powodować podwyższoną temperaturę ciała.
 9. Komplikacje ciążowe: W niektórych przypadkach, np. w przypadku nieprawidłowej implantacji łożyska lub zespołów takich jak pre-eclampsia, podwyższona temperatura może towarzyszyć innym objawom.

Gorączka w ciąży: jak łagodzić objawy i dbać o siebie?

Gorączka w ciąży może być uciążliwa, ale istnieje kilka sposobów na łagodzenie objawów i dbanie o siebie:

 • Pij dużo płynów, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu;
 • Odpoczywaj i relaksuj się, aby obniżyć poziom stresu;
 • Unikaj kontaktu z osobami chorymi, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Pamiętaj, że w przypadku gorączki zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny i zapewnić sobie właściwe wsparcie medyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca