Gastroskopia - przygotowanie, przebieg badania i czy jest konieczna? Jakie są wskazania do gastroskopii? Gastroskopia - przygotowanie do badania 

Gastroskopia - przygotowanie, przebieg badania i czy jest konieczna? Jakie są wskazania do gastroskopii? Gastroskopia - przygotowanie do badania 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego lekarz zalecił wykonanie gastroskopii? Czy wiesz, czym jest to badanie i jak się do niego przygotować? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przybliżymy ci tematykę gastroskopii. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym fascynującym, a zarazem ważnym badaniu.

Gastroskopia - po co wykonuje się to badanie?

Gastroskopia to jeden z najważniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów diagnostycznych w dziedzinie gastroenterologii. Celem tego badania jest bezpośrednie obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Dzięki gastroskopii lekarz może dokładnie zbadać te narządy, ocenić ich stan, a także wykryć ewentualne zmiany patologiczne, takie jak wrzody, polipy lub guzy.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia jest wykonywana przy użyciu specjalistycznego narzędzia, które nazywa się gastroskopem. Jest to elastyczna rurka o długości około 1,5 metra, wyposażona w kamerę i źródło światła. Lekarz wprowadza gastroskop do ust pacjenta, a następnie prowadzi go przez przełyk do żołądka i dwunastnicy. Obraz z kamery jest transmitowany na monitor, dzięki czemu lekarz ma pełną kontrolę nad badaniem i może dokładnie ocenić stan badanych narządów.

Przygotowanie do gastroskopii

Przed wykonaniem gastroskopii istnieją pewne zalecenia dotyczące przygotowania do badania. Na przykład, pacjent powinien być na czczo od co najmniej 6 godzin przed badaniem. To oznacza, że nie powinien jeść ani pić niczego, aby uniknąć ryzyka wymiotów podczas zabiegu. Ponadto, jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki, może być konieczne dostosowanie dawki lub tymczasowe ich odstawienie. Warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnych informacji na temat przygotowania do gastroskopii w danym przypadku.

Jak oddychać przy gastroskopii?

Podczas gastroskopii ważne jest, aby pacjent prawidłowo oddychał. Lekarz może poprosić pacjenta o głęboki wdech, a następnie powolne wydechy. Głębokie wdechy pomagają rozluźnić przełyk i ułatwiają wprowadzenie gastroskopu. Ważne jest również, aby spokojnie oddychać podczas całego badania, aby uniknąć nieprzyjemnych odczuć i skurczów mięśni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co wykrywa gastroskopia?

Gastroskopia umożliwia lekarzowi dokładną ocenę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie pozwala wykryć różnego rodzaju zmiany patologiczne, takie jak wrzody, polipy, stany zapalne czy guzy. Ponadto, gastroskopia pozwala na pobranie wycinków tkanek, które następnie mogą być poddane badaniu histopatologicznemu, czyli analizie pod mikroskopem. Dzięki temu można postawić dokładną diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie.

Jak zbadać żołądek bez gastroskopii?

Jeśli jesteś zaniepokojony stanem swojego żołądka, ale boisz się gastroskopii, istnieją również inne metody diagnostyczne dostępne w dziedzinie gastroenterologii. Dwa popularne podejścia to badanie endoskopowe z użyciem kapsułki i badanie ultrasonograficzne. Badanie endoskopowe z użyciem kapsułki polega na połknięciu małej kapsułki, która jest wyposażona w kamerę. Kapsułka przemierza przewód pokarmowy, rejestrując obraz na podłączonym do niej urządzeniu. Badanie ultrasonograficzne natomiast wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych.

Gastroskopia – przygotowanie do badania

Przygotowanie do gastroskopii (inaczej endoskopii górnych dróg pokarmowych) jest ważnym etapem, który pomaga zapewnić skuteczność badania oraz minimalizuje ryzyko komplikacji. Oto ogólne wskazówki dotyczące przygotowania do gastroskopii:

 1. Konsultacja z lekarzem: Rozpocznij od konsultacji z lekarzem, który zlecił gastroskopię. Lekarz powinien omówić z tobą cel badania, potencjalne korzyści i ryzyka oraz odpowiedzieć na ewentualne pytania.
 2. Poinformuj lekarza o stanie zdrowia: Przed badaniem powinieneś powiedzieć lekarzowi o wszelkich istniejących chorobach, alergiach, przewlekłych problemach zdrowotnych, aktualnie przyjmowanych lekach i suplementach. To ważne, ponieważ niektóre schorzenia lub leki mogą mieć wpływ na przebieg badania lub wymagać specjalnych środków ostrożności.
 3. Określenie potrzeby sedacji: Gastroskopia może być przeprowadzona z lub bez sedacji, w zależności od twoich preferencji i wskazówek lekarza. Sedacja może pomóc w zminimalizowaniu dyskomfortu i lęku związanego z badaniem, ale może również wymagać dodatkowego przygotowania, takiego jak ograniczenie jedzenia i picia przed procedurą.
 4. Post na czczo: W większości przypadków, jeśli gastroskopia jest planowana w znieczuleniu ogólnym lub przy użyciu sedacji, będziesz musiał przestrzegać pewnych zasad dotyczących jedzenia i picia. Zazwyczaj zaleca się, abyś nie jadł ani nie pił niczego przez określony okres przed badaniem. Często jest to około 6 godzin przed gastroskopią, ale dokładne wytyczne dostarczone przez lekarza lub personel medyczny mogą się różnić.
 5. Poinformowanie o przyjmowanych lekach: Lekarz może zalecić, abyś zaprzestał przyjmowania niektórych leków przed gastroskopią, szczególnie tych, które wpływają na krzepnięcie krwi. Nie przerywaj jednak żadnego leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.
 6. Zapewnienie opieki po badaniu: Jeśli zostaniesz poddany sedacji, będziesz potrzebować kogoś, kto odwiezie cię do domu po zakończeniu badania, ponieważ sedacja może wpłynąć na twoją zdolność do prowadzenia pojazdu lub wykonywania innych czynności wymagających koncentracji.
 7. Ubieranie się wygodnie: Na dzień badania ubierz się wygodnie i luźno, ponieważ będziesz musiał założyć szpitalną koszulę lub fartuch. Usuń biżuterię i zdejmij kosmetyki na twarzy, ponieważ mogą zakłócać przeprowadzanie gastroskopii.
 8. Poinformowanie o uczuleniach: Jeśli masz alergie na jakiekolwiek substancje lub materiały medyczne, powinieneś o tym poinformować personel medyczny przed badaniem.
 9. Czas oczekiwania: Zazwyczaj zostaniesz poproszony o przybycie na miejsce badania z wyprzedzeniem, aby wypełnić niezbędne formalności i zostawić czas na przygotowanie.

Warto podkreślić, że dokładne wytyczne dotyczące przygotowania do gastroskopii mogą się różnić w zależności od placówki medycznej, lekarza i rodzaju sedacji. Dlatego najważniejsze jest, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Przestrzeganie wytycznych przygotowawczych pomaga zapewnić bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie gastroskopii oraz dokładność wyników badania.

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym jest procedurą wykonywaną w celu diagnozowania i leczenia chorób żołądka i przełyku. Procedura ta polega na wprowadzeniu cienkiego, giętkiego wziernika zwanej gastroskopem przez usta do żołądka pacjenta. Znieczulenie ogólne jest podawane pacjentowi przed rozpoczęciem procedury, dzięki czemu pacjent jest całkowicie świadomy i nieodczuwa żadnego dyskomfortu podczas badania. Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym jest zwykle zalecana w przypadku pacjentów, u których istnieje duże ryzyko powikłań, takich jak krwawienie lub problemy ze świadomością. Procedura ta może być również stosowana w celu przeprowadzenia zabiegu terapeutycznego, takiego jak usuwanie polipów żołądkowych lub odbarczanie zwieracza przełyku. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie bóle w gardle i mieć trudności z przełykaniem. Jednak są one zwykle łagodne i ustępują po kilku dniach. 

Gastroskopia jest kluczowym badaniem diagnostycznym w dziedzinie gastroenterologii, pozwalającym na bezpośrednie obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego. To ważne badanie umożliwia wykrycie i ocenę różnych zmian patologicznych, a także pobranie wycinków tkanek w celu dalszych badań. Jeśli potrzebujesz zbadać żołądek, ale boisz się gastroskopii, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem i zapytać o inne dostępne metody diagnostyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca