Dysfagia - co to jest i jak się objawia? Możliwości leczenia dysfagii. Dysfagia – objawy, przyczyny i leczenie zaburzeń połykania. Półpasiec oczny - czym jest?

Dysfagia - co to jest i jak się objawia? Możliwości leczenia dysfagii. Dysfagia – objawy, przyczyny i leczenie zaburzeń połykania. Półpasiec oczny - czym jest?

Czy masz trudności z połykaniem jedzenia lub płynów? Czy czasami masz uczucie zatykania się lub bólu w klatce piersiowej podczas posiłków? Możliwe, że cierpisz na dysfagię - zaburzenie polegające na trudnościach z połykaniem. W tym artykule dowiesz się, czym jest dysfagia, jakie są jej objawy oraz jakie są dostępne metody leczenia.

Dysfagia - co to jest i jakie są jej cechy?

Dysfagia to zaburzenie polegające na trudnościach z połykaniem. Może ona dotyczyć jedzenia, płynów lub nawet śliny. Zazwyczaj wynika z problemów z mięśniami odpowiedzialnymi za przesuwanie pokarmów wzdłuż przełyku lub z problemów z zastawą gardłową, która utrzymuje żywność w pochwie gardłowej.

Objawy dysfagii - jak rozpoznać trudności z połykaniem?

Objawy dysfagii zazwyczaj obejmują:

 • trudności z połykaniem jedzenia lub płynów,
 • uczucie zatykania się jedzenia w gardle lub przełyku,
 • ból w klatce piersiowej lub gardle podczas jedzenia,
 • krztuszenie się podczas jedzenia lub picia,
 • wymioty lub odruchowe kaszlenie podczas posiłków,
 • utrata masy ciała z powodu trudności z jedzeniem.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, możliwe, że cierpisz na dysfagię i powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Leczenie domowe sposoby na dysfagię - jak sobie pomóc?

Dobre nawyki żywieniowe i techniki jedzenia mogą pomóc złagodzić objawy dysfagii. Kilka wskazówek:

 • jedz mniejsze porcje jedzenia, ale częściej,
 • jedz powoli i dokładnie przeżuwaj jedzenie,
 • pij małe łyki płynów, unikaj nagłych łyków,
 • siedź prosto podczas jedzenia i unikaj jedzenia leżąc,
 • unikaj pokarmów, które wywołują ból lub zbyt wiele wymagają przeżucia,
 • zmodyfikuj konsystencję jedzenia - jeśli masz trudności z jedzeniem stałych pokarmów, spróbuj zmodyfikować ich konsystencję (np. zmiksować, rozgnieść, itp.)

Dysfagia na tle nerwowym - przyczyny i możliwe leczenie

Dysfagia na tle nerwowym dotyczy osób z uszkodzeniem nerwów odpowiedzialnych za pracę mięśni i zastawki gardłowej. Choroby, które wpływają na nerwy, takie jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe lub choroba Huntingtona, mogą powodować trudności z połykaniem.

W zależności od przyczyny dysfagii, leczenie może obejmować rehabilitację, terapię logopedyczną, stosowanie leków lub nawet operacje chirurgiczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy dysfagia jest uleczalna? Możliwości terapeutyczne

Dysfagia jest uleczalna w większości przypadków. Jak już wspomnieliśmy, leczenie zależy od przyczyny dysfagii. Coraz popularniejszą metodą jest terapia logopedyczna, która składa się z ćwiczeń mięśni odpowiedzialnych za przełykanie lub z treningu języka i krtani. W przypadkach spowodowanych przesunięciem mięśni lodówki, terapia manualna lub zabiegi chirurgiczne mogą być konieczne.

Podsumowanie

Dysfagia to zaburzenie polegające na trudnościach z połykaniem. Objawy mogą obejmować ból, uczucie zatykania się i problemy z jedzeniem. Leczenie zwykle zależy od przyczyny choroby, a składać się może z ćwiczeń mięśni, terapii logopedycznej lub nawet operacji chirurgicznej. W przypadku podejrzenia dysfagii, skonsultuj się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca