Drenaż ucha (Tympanostomia) - na czym polega? Wskazania i powikłania po drenażu ucha. Drenaż uszu − leczenie zapalenia ucha u dzieci? 

Drenaż ucha (Tympanostomia) - na czym polega? Wskazania i powikłania po drenażu ucha. Drenaż uszu − leczenie zapalenia ucha u dzieci? 

Drenaż ucha, znany również jako tympanostomia, to zabieg medyczny stosowany w celu usuwania nagromadzonej płynu z ucha środkowego oraz wentylowania tej przestrzeni. W poniższym artykule dowiesz się, co to jest drenaż ucha, dlaczego się go wykonuje, jak wygląda sam zabieg oraz jakie mogą wystąpić powikłania po tym zabiegu. Ponadto, przedstawione zostaną wskazania do wykonania drenażu ucha oraz sposób zarządzania drenażem na co dzień.

Czym jest drenaż ucha?

Drenaż ucha, zwany także tympanostomią, to procedura medyczna, w której lekarz chirurg wykonuje małe nacięcie w błonie bębenkowej, aby umożliwić odpływ nagromadzonego płynu z ucha środkowego. Jest to powszechnie stosowany zabieg, szczególnie u dzieci, które często borykają się z infekcjami ucha.

Cele i zastosowania drenażu ucha

Głównym celem drenażu ucha jest:

 • Usunięcie nagromadzonego płynu z ucha środkowego.
 • Wentylacja ucha środkowego poprzez zapewnienie przepływu powietrza.

Drenaż ucha jest często stosowany w następujących przypadkach:

 • Nawracające lub przewlekłe infekcje ucha środkowego.
 • Nagromadzony płyn w uchu środkowym.
 • Zatkanie trąbki słuchowej, utrudniające równoważenie ciśnień w uchu.
 • Zapobieganie nawracającym infekcjom ucha.

Dlaczego wykonuje się drenaż ucha?

Drenaż ucha wykonuje się w celu poprawy funkcji ucha środkowego i łagodzenia objawów związanych z infekcjami ucha. Gdy płyn zatrzyma się w uchu środkowym, może spowodować utratę słuchu, uczucie pełności w uchu, ból i nawracające infekcje.

Przebieg zabiegu drenażu ucha

Drenaż ucha, czyli tympanostomia, jest rutynowym i stosunkowo prostym zabiegiem. Polega na wykonaniu małego nacięcia w błonie bębenkowej, co umożliwia odpływ płynu z ucha środkowego. Czasami, w trakcie zabiegu, lekarz umieszcza specjalną rurkę (tympanostom) w nacięciu, aby zapewnić długotrwałą wentylację. Postępowanie jest zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są możliwe powikłania po drenażu ucha?

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, drenaż ucha może wiązać się z pewnymi ryzykiem powikłań. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące powikłania po tym zabiegu:

 • Krwawienie z ucha.
 • Infekcja w miejscu nacięcia.
 • Przetoka błędnikowa - rzadkie powikłanie, polegające na nieprawidłowym połączeniu pomiędzy uchem a błędnikiem.
 • Utrata słuchu - występuje zazwyczaj tylko tymczasowo.

Jak zarządzać drenażem ucha na co dzień?

Po zabiegu drenażu ucha istotne jest odpowiednie zarządzanie raną, aby zapobiec infekcjom i innych powikłaniom. Ważne jest stosowanie zaleceń lekarza, które mogą obejmować:

 • Unikanie zanurzania głowy w wodzie, szczególnie w basenie lub jeziorze.
 • Unikanie wystawiania ucha na nadmierny hałas.
 • Używanie specjalnych kropli do ucha, jeśli zalecone przez lekarza.
 • Regularne wizyty kontrolne u otolaryngologa.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, dlatego niezwykle ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą przed podjęciem decyzji o drenażu ucha.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca