Refluks żołądkowo-przełykowy: Przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Choroba refluksowa przełyku. Refluks żołądka — przyczyny, objawy i leczenie. Co warto wiedzieć? Refluks u kobiet w ciąży — jak wygląda leczenie?

Refluks żołądkowo-przełykowy: Przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Choroba refluksowa przełyku. Refluks żołądka — przyczyny, objawy i leczenie. Co warto wiedzieć? Refluks u kobiet w ciąży — jak wygląda leczenie?

Refluks żołądkowo-przełykowy (RZP) to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się cyklicznym powtarzaniem się objawów, takich jak zgaga oraz ból w klatce piersiowej. Warto poznać przyczyny i objawy tej choroby, a także sposoby jej leczenia.

Co to jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, w której dochodzi do cofania się treści żołądkowej do przełyku. Spożywany pokarm przedostaje się z przełyku do żołądka za pośrednictwem mięśnia zwieracza dolnego przełyku, który odgradza te dwa narządy. W przypadku choroby, mięsień ten funkcjonuje nieprawidłowo, co pozwala na cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. U osób zdrowych, jeden z mechanizmów obronnych reaguje na niższą kwasowość i neutralizuje kwaśne składniki pokarmowe. W przypadku RZP taki mechanizm nie działa, czemu winne są nieprawidłowe napięcie mięśniowe i czynniki hormonalne, w tym stres.

Refluks żołądkowo-przełykowy - przyczyny

Do przyczyn RZP należą czynniki takie jak:

 • Niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak picie zbyt dużej ilości kawy i herbaty, picie napojów gazowanych, jedzenie pikantnych potraw oraz tłustego mięsa
 • Palenie papierosów
 • Używanie alkoholu
 • Otyłość
 • Ciąża
 • Zbyt luźne stroje, ściśnięcie pasa, który hamuje przepływ do przełyku

Refluks żołądkowo-przełykowy - objawy

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego to przede wszystkim:

 • Zgaga - uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy gardła podczas lub po posiłku
 • Ból w klatce piersiowej, poczucie ucisku w okolicy żołądka
 • Odbijanie się po jedzeniu
 • Nieprzyjemne smak u podniebienia

Jak leczyć refluks?

Leczenie RZP składa się z kilku elementów:

 • Modyfikacje stylu życia, które pomagają zmniejszyć objawy choroby, takie jak zmiana nawyków żywieniowych, unikanie palenia i alkoholu, redukcja wagi, a także unikanie jedzenia przed snem.
 • Farmakoterapia, w której stosuje się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego lub wzmacniające mięśnie zwieracza dolnego przełyku.

Zalecenia dietetyczne przy refluksie

Osoby z chorobą refluksową powinny stosować dietę opartą na spożywaniu produktów łatwo strawnych i nisko-kwasowych, do których zaliczają się:

 • Chude mięso
 • Ryby
 • Owoce i warzywa o niskiej kwasowości
 • Niskotłuszczowe produkty mleczne
 • Zboża
 • Produkty zawierające probiotyki

Należy unikać produktów wysokotłuszczowych, kwasów owocowych, cebuli, czosnku, kolendry i mięty pieprzowej.

Sposoby na łagodzenie objawów refluksu

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów choroby:

 • Unikajety jedzenia przed snem
 • Unikanie picia napojów z kofeiną przed snem
 • Śpienie na boku, wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających mięśnie przepony
 • Przestrzeganie zaleceń dietetycznych
 • Stosowanie żelowych opatrunków zmniejszających refluks
 • Picie dużych ilości wody mineralnej.

Czynniki zwiększające ryzyko refluksu

Do czynników zwiększających ryzyko RZP należą:

 • Palenie papierosów
 • Pijanie dużych ilości alkoholu
 • Otyłość
 • Ciąża
 • Używanie leków, które zwiększają wydzielanie kwasu solnego (np. aspiryna)

W przypadku wystąpienia objawów RZP, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku poważnych objawów, może wymagać leczenia farmakologicznego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są sposoby leczenia choroby refluksowej (refluksu)?

Istnieje wiele różnych sposobów leczenia choroby refluksowej. Pierwszym krokiem jest zmiana stylu życia, co może znacznie poprawić objawy refluksu. Należy zrezygnować z palenia tytoniu, unikać spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz ograniczyć spożywanie alkoholu. Ważne jest również spożywanie mniejszych posiłków, leżenie z podniesioną głową po posiłku oraz unikanie jedzenia bezpośrednio przed snem. Niektórym pacjentom zaleca się również utratę nadwagi. W przypadkach bardziej zaawansowanych, konieczne może być stosowanie leków. Leki przeciwhistaminowe, blokery pompy protonowej oraz leki o działaniu żółciopędnym mogą być przepisane w zależności od nasilenia objawów. W najcięższych przypadkach, gdy choroba refluksowa nie ustępuje na skutek leczenia farmakologicznego, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, takiego jak fundoplikacja, która ma na celu wzmocnienie dolnego zwieracza przełyku. W każdym przypadku jednak, leczenie powinno być dobrze skonsultowane z lekarzem, aby dobrać odpowiednią terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Refluks u kobiet w ciąży — jak wygląda leczenie?

Refluks żołądkowo-przełykowy to częsta dolegliwość, której doświadcza wiele kobiet w ciąży. Objawia się ona uczuciem pieczenia za mostkiem oraz zgagą. Leczenie refluksu u kobiet w ciąży może być wyzwaniem, ponieważ nie można stosować wielu leków z powodu ryzyka dla płodu. Dlatego też, zwykle zaleca się zmianę stylu życia i diety. Kobiety powinny unikać jedzenia o dużym indeksie glikemicznym, pikantnych potraw, tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Ważne jest również jedzenie mniejszych porcji, spożywanie posiłków regularnie i unikanie spożywania jedzenia bezpośrednio przed snem. W przypadkach, gdy zmiana diety nie przynosi ulgi, można podjąć próbę stosowania naturalnych środków, takich jak małe ilości miodu, migdałów czy syropu z mięty. W skrajnych przypadkach, lekarz może zalecić stosowanie bezpiecznych leków przeciwalergicznych lub leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca