Dieta bez laktozy - czy każdy powinien ją stosować? Nietolerancja laktozy - czego unikać? Jadłospis

Dieta bez laktozy - czy każdy powinien ją stosować? Nietolerancja laktozy - czego unikać? Jadłospis

Czy słyszałeś kiedykolwiek o diecie bez laktozy? Dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest laktoza i która żywność ją zawiera, dieta bez laktozy może brzmieć jak kolejny trend żywieniowy. Jednak w rzeczywistości takie diety są konieczne dla osób, które borykają się z nietolerancją laktozy. W tym artykule omówimy, czym jest laktoza, kto powinien stosować dietę bez laktozy i co można jeść na takiej diecie.

Bez laktozy - co to znaczy? Dieta bezlaktozowa 

Kiedy mówimy o diecie bez laktozy, chodzi nam o dietę wolną od laktozy. Laktoza to rodzaj cukru, który występuje naturalnie w mleku i innych produktach mlecznych. Większość ludzi jest w stanie trawić laktozę bez większych problemów, dzięki obecności enzymu zwanych laktazą w ich układzie pokarmowym. Jednak osoby z nietolerancją laktozy mają niedobór laktazy, co oznacza, że ​​ich organizm nie jest w stanie strawić laktozy.

Czym jest laktoza? I czym zastąpić mleko krowie?

Laktoza to disacharyd, czyli cukier złożony z dwóch jednostek cukrowych - glukozy i galaktozy. Jest jednym z ważniejszych składników odżywczych w mleku ssaków. Laktozę można znaleźć w mleku, jogurtach, sernikach, serach, mlecznych napojach zbożowych i wielu innych produktach mlecznych.

Nietolerancja laktozy - objawy i zalecenia. Na czym polega dieta bezlaktozowa?

Nietolerancja laktozy może objawiać się w różny sposób. Najczęstsze objawy to bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, a także nudności i wymioty. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w okresie od kilku minut do kilku godzin po spożyciu produktów mlecznych.

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nietolerancję laktozy, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Mogą oni zalecić przestrzeganie diety bez laktozy lub zastosowanie dodatkowych suplementów enzymów trawienia, które pomogą w trawieniu laktozy.

Kto powinien stosować dietę bez laktozy?

Dieta bez laktozy jest polecana dla osób z nietolerancją laktozy. Jednak należy pamiętać, że nietolerancja laktozy może mieć różny stopień nasilenia. Niektórzy ludzie mogą tolerować pewne ilości laktozy, podczas gdy inni muszą całkowicie wyeliminować laktozę ze swojej diety.

Dieta bez laktozy jest również często stosowana w przypadku alergii na białka mleka krowiego oraz u osób, które chcą zmniejszyć ilość produktów mlecznych w swojej diecie z innych powodów.

W przypadku braku nietolerancji czy alergii na laktozę dieta bez laktozy nie jest konieczna i nie wpłynie na poprawę stanu zdrowia.

Dieta bez laktozy - co jeść?

Wybierając dietę bez laktozy, należy pamiętać, że niektóre produkty mleczne są stosowane w przemyśle spożywczym jako składniki lub dodatki, nawet jeśli nie ma to związku z ich smakiem lub wyglądem produktu. Dlatego też ważne jest, aby uważnie czytać etykiety produktów i wiedzieć, jakie produkty zawierają i nie zawierają laktozy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Produkty bez laktozy - lista

Lista produktów bez laktozy jest dość długa i obejmuje wiele popularnych artykułów spożywczych. Niektóre produkty bez laktozy to mleko sojowe, migdałowe lub ryżowe, tofu, margaryna roślinna, a także wiele innych.

Lista produktów bez laktozy:

 • nabiał bez laktozy (np. mleko, ser, jogurt)
 • mleko roślinne (np. sojowe, migdałowe, ryżowe)
 • produkty zbożowe (np. płatki owsiane, makaron, pieczywo)
 • tofu
 • margaryna roślinna
 • niektóre mięsa, ryby i owoce morza
 • wiele przypraw i sosów

Przepisy na posiłki bez laktozy

Zastosowanie diety bez laktozy nie oznacza, że musimy rezygnować z pysznych posiłków. Można stosować mleko roślinne, margarynę roślinną i wiele innych produktów, aby stworzyć zdrowe i smaczne posiłki. Przykładowe przepisy bez laktozy obejmują lody bez mleka, zupa krem z groszku z mlekiem roślinnym, pieczone ziemniaki z tofu i wiele innych.

Produkty bez laktozy - zamienniki produktów mlecznych

Istnieje wiele produktów, które można wykorzystać jako zastępstwo produktów mlecznych w diecie. Na przykład, mleko sojowe można z powodzeniem stosować zamiast mleka krowiego, a tofu może zastąpić sery. Zmiana diety na bez laktozy może wymagać trochę wysiłku i przyzwyczajenia, ale wymierne korzyści zdrowotne są tego warte.

Podsumowując, dieta bez laktozy jest konieczna tylko dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy lub alergię na białka mleka krowiego. Dla tych osób dieta bez laktozy może pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych objawów związanych z nietolerancją laktozy. Dlatego warto poznać produkty bez laktozy i eksperymentować z przepisami, aby stworzyć pyszne i zdrowe posiłki bez potrzeby rezygnacji z ulubionych smaków.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca