Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku. depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku. depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci to częste zaburzenie, którym cierpią maluchy w różnym wieku. Choć nie zawsze handluje się nią w sposób oczywisty, jest to problem, który można rozpoznać i leczyć. W artykule przedstawiamy sposoby, jakie warto rozważyć, gdy martwimy się, że dziecko może chorować na depresję.

Depresja u dzieci - jak ją rozpoznać? Przyczyny depresji u dzieci

Zaburzenia nastroju u dzieci wyrażają się zazwyczaj inaczej niż u dorosłych. Choć dzieci też doświadczają uczuć smutku czy beznadziei, ich doświadczenia emocjonalne są mniej specyficzne. Zamiast mówić o tym, jak źle się czują, mogą np. rezygnować z zabaw, być łatwiej drażliwe czy płakać bez widocznej przyczyny.

Depresja u dzieci - objawy depresji u dzieci i młodzieży 

Objawy depresji u dzieci w ogóle nie muszą przypominać tych samych objawów, które pojawiają się u dorosłych. Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • Zmniejszenie zainteresowania zabawami i rodzeństwem, wycofanie ze społeczeństwa
  • Częste znużenie i katastrofizowanie, dzielenie przydymionego stosunku do życia
  • Symptomy somatyczne, czyli bóle brzucha, bóle głowy, problemy z trawieniem
  • Często towarzyszące lęki lub problemy z własną wartością.

Depresja u dzieci - test. Jak zdiagnozować depresję u dzieci?

Depresja u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych, ponieważ dzieci nie zawsze są w stanie wyrazić swoich uczuć słowami. Testy psychologiczne, zwłaszcza te, które pomagają zrozumieć emocje i doświadczenie dziecka, są przydatne w diagnozowaniu zaburzeń nastroju u dzieci. U dzieci przyjmuje się wykorzystywanie np. skali TSD (the schedule for affective disorders and schizophrenia), a także wywiad ze specjalistą i rodzicami dziecka, mający na celu zidentyfikowanie czynników ryzyka lub innych problemów związanych z konkretnym dzieckiem.

Depresja u dzieci - jak pomóc? Strategie wsparcia i interwencje

Jeśli podejrzewasz, że dziecko cierpi na depresję, staraj się udzielić mu wsparcia. Mów do niego, aby przełamało izolowane zachowania, które mogą być objawem choroby. Powiedz mu, że kochasz je bez względu na to, co się dzieje, i zachęć je do otwarcia się na rozmowę z Tobą lub z innymi, w kwestiach, których się boją lub których są narażone na spodziewane trudne doświadczenia lub kłopoty emocjonalne. Zdarza się, że dzieci potrzebują pomocy specjalisty. Pamiętaj, że to dobry krok w kierunku uzyskania fachowej pomocy i skuteczne usunięcie problemów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja u dzieci - leczenie. Jakie są możliwości terapeutyczne?

Leczenie depresji u dzieci zwykle polega na połączeniu terapii psychologicznych i farmakologicznych strategii. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest przykładem podejścia kognitywnego, które koncentruje się na myślach i zachowaniach danego dziecka. Farmakoterapia polega na podawaniu dziecku leków antydepresyjnych lub innych leków, które pomogą w leczeniu depresji. Dopiero wtedy dziecko zacznie realizować pełen potencjał i przestać cierpieć z powodu choroby.

Depresja a inne zaburzenia psychiczne

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnych grupach wiekowych. Charakteryzuje się uczuciem przygnębienia, smutku, utratą zainteresowania życiem oraz brakiem energii. Osoby cierpiące na depresję często mają trudności w codziennych czynnościach, takich jak wstawanie z łóżka czy koncentracja na zadaniach. Zaburzenia psychiczne mogą jednak przybierać różne formy i objawy. Oprócz depresji, inne często występujące zaburzenia to lęki, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, schizofrenia czy zaburzenia osobowości. Wiele osób zmagających się z tymi zaburzeniami spotyka się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia, co pogłębia ich cierpienie. Dlatego ważne jest, aby społeczeństwo zwiększało świadomość na temat tych zaburzeń i udzielało wsparcia osobom borykającym się z nimi. Istotne jest również uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej i terapeutycznej, aby skutecznie zarządzać tymi problemami i poprawić jakość życia. 

Depresja u młodzieży i dzieci – leczenie farmakologiczne

Depresja u młodzieży i dzieci to poważne zdrowotne zjawisko, które może powodować znaczne cierpienie emocjonalne i społeczne. W przypadkach zaawansowanej i przewlekłej depresji, leczenie farmakologiczne może być stosowane jako skuteczne narzędzie terapeutyczne. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych, które są dostępne dla dzieci i młodzieży, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD). Farmakoterapia powinna być jednak zawsze stosowana w połączeniu z terapią psychologiczną. Ze względu na rozwijający się mózg dzieci i młodzieży, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych u tej grupy wiekowej. Wszelkie ryzyka i korzyści stosowania farmakoterapii powinny być dokładnie oceniane przez lekarza, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Regularna ocena skuteczności i skutków ubocznych leków jest również niezbędna w celu zapewnienia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
13Godzin
45Minut
38Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca