Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku. depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku. depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci to częste zaburzenie, którym cierpią maluchy w różnym wieku. Choć nie zawsze handluje się nią w sposób oczywisty, jest to problem, który można rozpoznać i leczyć. W artykule przedstawiamy sposoby, jakie warto rozważyć, gdy martwimy się, że dziecko może chorować na depresję.

Depresja u dzieci - jak ją rozpoznać? Przyczyny depresji u dzieci

Zaburzenia nastroju u dzieci wyrażają się zazwyczaj inaczej niż u dorosłych. Choć dzieci też doświadczają uczuć smutku czy beznadziei, ich doświadczenia emocjonalne są mniej specyficzne. Zamiast mówić o tym, jak źle się czują, mogą np. rezygnować z zabaw, być łatwiej drażliwe czy płakać bez widocznej przyczyny.

Depresja u dzieci - objawy depresji u dzieci i młodzieży 

Objawy depresji u dzieci w ogóle nie muszą przypominać tych samych objawów, które pojawiają się u dorosłych. Warto zwrócić uwagę m.in. na:

  • Zmniejszenie zainteresowania zabawami i rodzeństwem, wycofanie ze społeczeństwa
  • Częste znużenie i katastrofizowanie, dzielenie przydymionego stosunku do życia
  • Symptomy somatyczne, czyli bóle brzucha, bóle głowy, problemy z trawieniem
  • Często towarzyszące lęki lub problemy z własną wartością.

Depresja u dzieci - test. Jak zdiagnozować depresję u dzieci?

Depresja u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych, ponieważ dzieci nie zawsze są w stanie wyrazić swoich uczuć słowami. Testy psychologiczne, zwłaszcza te, które pomagają zrozumieć emocje i doświadczenie dziecka, są przydatne w diagnozowaniu zaburzeń nastroju u dzieci. U dzieci przyjmuje się wykorzystywanie np. skali TSD (the schedule for affective disorders and schizophrenia), a także wywiad ze specjalistą i rodzicami dziecka, mający na celu zidentyfikowanie czynników ryzyka lub innych problemów związanych z konkretnym dzieckiem.

Depresja u dzieci - jak pomóc? Strategie wsparcia i interwencje

Jeśli podejrzewasz, że dziecko cierpi na depresję, staraj się udzielić mu wsparcia. Mów do niego, aby przełamało izolowane zachowania, które mogą być objawem choroby. Powiedz mu, że kochasz je bez względu na to, co się dzieje, i zachęć je do otwarcia się na rozmowę z Tobą lub z innymi, w kwestiach, których się boją lub których są narażone na spodziewane trudne doświadczenia lub kłopoty emocjonalne. Zdarza się, że dzieci potrzebują pomocy specjalisty. Pamiętaj, że to dobry krok w kierunku uzyskania fachowej pomocy i skuteczne usunięcie problemów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja u dzieci - leczenie. Jakie są możliwości terapeutyczne?

Leczenie depresji u dzieci zwykle polega na połączeniu terapii psychologicznych i farmakologicznych strategii. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest przykładem podejścia kognitywnego, które koncentruje się na myślach i zachowaniach danego dziecka. Farmakoterapia polega na podawaniu dziecku leków antydepresyjnych lub innych leków, które pomogą w leczeniu depresji. Dopiero wtedy dziecko zacznie realizować pełen potencjał i przestać cierpieć z powodu choroby.

Depresja a inne zaburzenia psychiczne

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnych grupach wiekowych. Charakteryzuje się uczuciem przygnębienia, smutku, utratą zainteresowania życiem oraz brakiem energii. Osoby cierpiące na depresję często mają trudności w codziennych czynnościach, takich jak wstawanie z łóżka czy koncentracja na zadaniach. Zaburzenia psychiczne mogą jednak przybierać różne formy i objawy. Oprócz depresji, inne często występujące zaburzenia to lęki, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, schizofrenia czy zaburzenia osobowości. Wiele osób zmagających się z tymi zaburzeniami spotyka się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia, co pogłębia ich cierpienie. Dlatego ważne jest, aby społeczeństwo zwiększało świadomość na temat tych zaburzeń i udzielało wsparcia osobom borykającym się z nimi. Istotne jest również uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej i terapeutycznej, aby skutecznie zarządzać tymi problemami i poprawić jakość życia. 

Depresja u młodzieży i dzieci – leczenie farmakologiczne

Depresja u młodzieży i dzieci to poważne zdrowotne zjawisko, które może powodować znaczne cierpienie emocjonalne i społeczne. W przypadkach zaawansowanej i przewlekłej depresji, leczenie farmakologiczne może być stosowane jako skuteczne narzędzie terapeutyczne. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych, które są dostępne dla dzieci i młodzieży, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD). Farmakoterapia powinna być jednak zawsze stosowana w połączeniu z terapią psychologiczną. Ze względu na rozwijający się mózg dzieci i młodzieży, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych u tej grupy wiekowej. Wszelkie ryzyka i korzyści stosowania farmakoterapii powinny być dokładnie oceniane przez lekarza, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Regularna ocena skuteczności i skutków ubocznych leków jest również niezbędna w celu zapewnienia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca