bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku. depresja u dzieci i młodzieży

Blog healthcare

Depresja u dzieci - skąd się bierze? Sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku. depresja u dzieci i młodzieży

Depresja u dzieci to częste zaburzenie, którym cierpią maluchy w różnym wieku. Choć nie zawsze handluje się nią w sposób oczywisty, jest to problem, który można rozpoznać i leczyć. W artykule przedstawiamy sposoby, jakie warto rozważyć, gdy martwimy się, że dziecko może chorować na depresję.

Spis treści

 1. Depresja u dzieci - jak ją rozpoznać? Przyczyny depresji u dzieci
 2. Depresja u dzieci - objawy depresji u dzieci i młodzieży 
 3. Depresja u dzieci - test. Jak zdiagnozować depresję u dzieci?
 4. Depresja u dzieci - jak pomóc? Strategie wsparcia i interwencje
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Depresja u dzieci - leczenie. Jakie są możliwości terapeutyczne?
 7. Depresja a inne zaburzenia psychiczne
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Depresja u młodzieży i dzieci – leczenie farmakologiczne

Depresja u dzieci - jak ją rozpoznać? Przyczyny depresji u dzieci

Zaburzenia nastroju u dzieci wyrażają się zazwyczaj inaczej niż u dorosłych. Choć dzieci też doświadczają uczuć smutku czy beznadziei, ich doświadczenia emocjonalne są mniej specyficzne. Zamiast mówić o tym, jak źle się czują, mogą np. rezygnować z zabaw, być łatwiej drażliwe czy płakać bez widocznej przyczyny.

Depresja u dzieci - objawy depresji u dzieci i młodzieży 

Objawy depresji u dzieci w ogóle nie muszą przypominać tych samych objawów, które pojawiają się u dorosłych. Warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • Zmniejszenie zainteresowania zabawami i rodzeństwem, wycofanie ze społeczeństwa
 • Częste znużenie i katastrofizowanie, dzielenie przydymionego stosunku do życia
 • Symptomy somatyczne, czyli bóle brzucha, bóle głowy, problemy z trawieniem
 • Często towarzyszące lęki lub problemy z własną wartością.

Depresja u dzieci - test. Jak zdiagnozować depresję u dzieci?

Depresja u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych, ponieważ dzieci nie zawsze są w stanie wyrazić swoich uczuć słowami. Testy psychologiczne, zwłaszcza te, które pomagają zrozumieć emocje i doświadczenie dziecka, są przydatne w diagnozowaniu zaburzeń nastroju u dzieci. U dzieci przyjmuje się wykorzystywanie np. skali TSD (the schedule for affective disorders and schizophrenia), a także wywiad ze specjalistą i rodzicami dziecka, mający na celu zidentyfikowanie czynników ryzyka lub innych problemów związanych z konkretnym dzieckiem.

Depresja u dzieci - jak pomóc? Strategie wsparcia i interwencje

Jeśli podejrzewasz, że dziecko cierpi na depresję, staraj się udzielić mu wsparcia. Mów do niego, aby przełamało izolowane zachowania, które mogą być objawem choroby. Powiedz mu, że kochasz je bez względu na to, co się dzieje, i zachęć je do otwarcia się na rozmowę z Tobą lub z innymi, w kwestiach, których się boją lub których są narażone na spodziewane trudne doświadczenia lub kłopoty emocjonalne. Zdarza się, że dzieci potrzebują pomocy specjalisty. Pamiętaj, że to dobry krok w kierunku uzyskania fachowej pomocy i skuteczne usunięcie problemów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja u dzieci - leczenie. Jakie są możliwości terapeutyczne?

Leczenie depresji u dzieci zwykle polega na połączeniu terapii psychologicznych i farmakologicznych strategii. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest przykładem podejścia kognitywnego, które koncentruje się na myślach i zachowaniach danego dziecka. Farmakoterapia polega na podawaniu dziecku leków antydepresyjnych lub innych leków, które pomogą w leczeniu depresji. Dopiero wtedy dziecko zacznie realizować pełen potencjał i przestać cierpieć z powodu choroby.

Depresja a inne zaburzenia psychiczne

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnych grupach wiekowych. Charakteryzuje się uczuciem przygnębienia, smutku, utratą zainteresowania życiem oraz brakiem energii. Osoby cierpiące na depresję często mają trudności w codziennych czynnościach, takich jak wstawanie z łóżka czy koncentracja na zadaniach. Zaburzenia psychiczne mogą jednak przybierać różne formy i objawy. Oprócz depresji, inne często występujące zaburzenia to lęki, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, schizofrenia czy zaburzenia osobowości. Wiele osób zmagających się z tymi zaburzeniami spotyka się z brakiem zrozumienia ze strony otoczenia, co pogłębia ich cierpienie. Dlatego ważne jest, aby społeczeństwo zwiększało świadomość na temat tych zaburzeń i udzielało wsparcia osobom borykającym się z nimi. Istotne jest również uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej i terapeutycznej, aby skutecznie zarządzać tymi problemami i poprawić jakość życia. 

Depresja u młodzieży i dzieci – leczenie farmakologiczne

Depresja u młodzieży i dzieci to poważne zdrowotne zjawisko, które może powodować znaczne cierpienie emocjonalne i społeczne. W przypadkach zaawansowanej i przewlekłej depresji, leczenie farmakologiczne może być stosowane jako skuteczne narzędzie terapeutyczne. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych, które są dostępne dla dzieci i młodzieży, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD). Farmakoterapia powinna być jednak zawsze stosowana w połączeniu z terapią psychologiczną. Ze względu na rozwijający się mózg dzieci i młodzieży, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych u tej grupy wiekowej. Wszelkie ryzyka i korzyści stosowania farmakoterapii powinny być dokładnie oceniane przez lekarza, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Regularna ocena skuteczności i skutków ubocznych leków jest również niezbędna w celu zapewnienia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz